Передплата 2024 «Добра кухня»

«День гніву» для... паркана

Спірні питання будівництва у Львові вирішують за допомогою «громадськості у балаклавах»

На львівські вулиці вчергове вийшли молодики у балаклавах. 22 квітня кількадесят “активістів” потрощили паркан навколо скандального будівництва на розі вулиць Стефаника-Чайковського. На будмайданчику хлопці “запозичили” з пожежного щитка сокиру і лопату, взяли паспорт об’єкта і понесли увесь цей скарб до Львівської обласної прокуратури. Там влаштували “акцію протесту” - проти буцімто бездіяльності прокуратури, яка не звертає уваги на те, що забудовники не виконують припису Держархбудконтролю про призупинення усіх робіт на цьому будівництві.

Інцидент довкола старовинного будинку на Чайковського, 31, триває з початку року. Уже й самого будинку немає (будівельники його благополучно розібрали), а пристрасті з дня на день розпалюються. “Високий Замок” уже писав про те, що самобутню й компактну вулицю Стефаника, з її історичними дво-триповерховими будинками, хочуть спотворити багатоповерховим “монстром”. Кутовий будинок, який і став “каменем спотикання” різних інтересів, хоч і не був пам’яткою архітектури, але мав 145 років, там колись функціонували газетні і книжкові видавництва, тож при дбайливій реконструкції міг би стати окрасою історичного ареалу. Натомість ситуація пішла за гіршим сценарієм. Мало того, що будинок розібрали, так довкола нього спалахнула справжня війна…

Ще з лютого з ситуацією почав розбиратися депутат міськради від Української галицької партії (УГП) Тарас Чолій. Він разом із групою мирних активістів виходив на місце руйнації, з’ясовували, чи є дозволи. Чолій подав позов до суду щодо припинення робіт на об’єкті. 3 березня Інспекція держархбудконтролю у Львівській області видала припис про зупинення будівельних робіт, оскільки вони не відповідають законодавству. Паралельно на маклерських сайтах з’явилася інформація, що у п’ятиповерховому житловому будинку, який має постати на цьому місці, продається житло. Львівська міська рада зайняла нейтральну позицію. Зі слів головного архітектора міста Юліана Чаплінського, проект реконструкції будинку розглядали на містобудівній раді, його схвалили, далі відбулися громадські слухання…

Протягом березня-квітня робітники поступово розбирали цей будинок, причому у цей процес жоден активіст не втручався. Аж тільки коли від споруди залишилися “ніжки та ріжки”, стався цей “наліт” молодиків у балаклавах... Цього ж дня нарешті подали свій голос і будівельники — терміново скликали прес-конференцію під промовистою назвою: «Депутат Тарас Чолій перешкоджає здійснювати підприємницьку діяльність ПП «Львівдах». Як розповів журналістам заступник директора ПП «Львівдах» Святослав Олійник, фірма їхня — львівська, має репутацію надійної і заслуженої, по Львову збудували більше тисячі квартир, виконують і соціальні проекти, будують у Харкові єпархіальний собор УГКЦ, допомагають воїнам АТО. У 2015 році єдині з усіх львівських підприємств виявили бажання будувати оборонні споруди у Луганській області, в зоні АТО.

“Ми півтора року готували усі дозвільні документи по реконструкції цієї будівлі, - розповідав Святослав Олійник. - Зокрема, маємо дозвіл Мінкультури України, тому отримувати погодження у міському управлінні охорони історичного середовища немає потреби. Будівля ця — у приватній власності трьох підприємств - ТзОВ «Скенер», “Два кольори” і “Рока”, які є замовниками будівництва. Після того, як ми зробили всі документи, до нашого директора прийшов невідомий чоловік, який сказав, що він помічник депутата від УГП пана Чолія: “Якщо ви зробите певний внесок на рахунок партії, ми допоможемо, щоб будівництво йшло без проблем”. Сума, яку озвучувала ця людина, еквівалентна вартості двокімнатної квартири у центрі міста. Наш директор просто послав його. Після цього і почалися ці “концерти”. Є заява у Галицький райвідділ поліції про розбійницький напад, ми будемо вимагати відшкодування завданих нам збитків”.

Пан Олійник пролив світло на історію з оголошеннями про продаж квартир на маклерських сайтах. За його словами, це саме помічник депутата Чолія прийшов до маклера і запропонував йому подати відповідні оголошення... Директор також розповів, що будівля на Чайковського, 31, була в аварійному стані, хоча це й не оформлено документально. Показав висновок бактеріологічної лабораторії про те, що перший поверх повністю з’їв грибк, що загрожувало життю людей, які б там перебували. При цьому будівельник демонстрував висновок медичного центру «Венера», який спеціалізується на “людських” аналізах…

На цьому ця детективна історія не завершилася. Депутат Чолій завдав удару у відповідь, заявивши, що це війна, яку УГП оголосила “будівельна мафія”. “УГП - єдина партія, яка системно бореться з незаконними забудовами у Львові, - заявив Чолій. - В інших є або власні інтереси, або страх перед цими монстрами. Ми не боїмося. Бо відповідаємо за кожне слово. Позовну заяву складено! А панам забудовникам пропонуємо пройти перевірку на детекторі брехні”.

Тим часом головний архітектор Львова Юліан Чаплінський заявив, що міська влада Львова не відкликатиме містобудівні умови та обмеження щодо будівництва на вул. Чайковського, які вона видала попередньо. Адже Інспекція Держархбудконтролю провела позапланову перевірку і визнала містобудівні умови відповідними чинному законодавству.

Експерти Держархбудінспекції готують штраф будівельній фірмі - 120 тисяч гривень за невиконання їхніх приписів. Станом на сьогодні відкрите кримінальне провадження за частиною 2 статті 186 ККУ “Відкрите заволодіння чужим майном”. Розслідування проводить слідчий відділ Галицького відділу поліції. За оцінками будівельників, орієнтовні збитки, завдані “активістами”, - 100-150 тисяч грн. А ще — удар по іміджу і репутації фірми, про що її керівники й збираються подавати позов на Тараса Чолія. “Усі відсуджені у Чолія кошти передамо на потреби воїнів АТО”, - пообіцяв Святослав Олійник. Поки обидві сторони міряються амбіціями, залишається тільки пошкодувати, що втраченого історичного будинку вже не повернеш…

Схожі новини