Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Хто кого годує

  • 29.01.2014, 14:55
  • 4 087

Тільки шість областей України могли б прожити на самозабезпеченні. Інші отримують з держбюджету більше, ніж віддають

Подаємо скорочену версію статті Артема Захарченка, яка була опублікована у «Інвестгазеті » № 1 за 20 січня 2014.

Області України

Коли під час демонтажу барикад на столичній вулиці Лютеранській кореспондент « Інвестгазети» намагався поговорити з співробітниками « Беркута», ті у відповідь заявляли : «Ми не хочемо вас слухати, ви нам зарплати все одно не платите — ви всі з дотаційних західних регіонів».

Це твердження — не власне винахід міліцейських політ-керівників. Теза про те, що східні регіони України годують західні, неодноразово повторювали багато представників влади, починаючи від мера Донецька Олександра Лук'янченка і закінчуючи екс- міністром соціальної політики Михайлом Папієвим.

Годувальники

За вирахуванням імпорту Україну по суті « годують» три області: Харківська, що видобуває нафту і газ, Дніпропетровська, де видобувається залізна руда, і особливо Полтавська, в якій розвинені видобуток і того, і іншого, і третього. Вони забезпечують бюджет значними сумами рентних платежів та плати за користування надрами.

До речі, Володимир Лановий зазначає, що Полтавська область до того ж є лідером з генерування доданої вартості. Розташовані на її території підприємства нафтопереробки, автомобілебудування та інші були побудовані відносно недавно — практично всі вони зберегли працездатне виробництво з радянських часів.

Крім цих трьох областей, « в плюс » в першому півріччі працювали лише Сумська, Черкаська та Львівська, а у Рівненській доходи і витрати практично рівні. Але тут хороші результати пояснюються не стільки високим рівнем генеруються доходів держбюджету, скільки порівняно низьким об'ємом допомоги з центру в розрахунку на душу населення.

Збиткові

На відміну від нафти, газу або руди, видобуток вугілля в Донбасі прибутку бюджету не приносить — рентні платежі не стягуються зважаючи на збитковість галузі. Навпаки, держава щорічно витрачає по 12-14 млрд. грн. на підтримку вугільників, переважно компенсуючи різницю між ціною реалізації вугілля та його собівартістю. Цікаво, що така ж сума вийде, якщо скласти негативне сальдо розрахунків з держбюджетом дев'яти західних і північних областей.

Вугільні дотації становлять приблизно 30 % всіх надходжень з держбюджету в Донецьку і Луганську області. Але навіть якщо їх не враховувати, ці регіони залишаються глибоко дотаційними. По-перше, останнім часом сюди прямують величезні інвестиції по різних « проектам державного значення » на кшталт будівництва доріг. По-друге, податкові відомства особливо прихильні до Донбасу. За досліджуваний півріччя до держбюджету з Донецької області надійшло 6,7 млрд. грн. податку на додану вартість, а відшкодовано було 8,7 млрд. грн. Це абсолютний рекорд для всіх регіонів.

Водночас у розрахунку на душу населення дотаційність Донбасу менше, ніж у деяких західних областей — таких, наприклад, як Закарпатська, Тернопільська, Волинська та Івано- Франківська. Втім, лише в останньому регіоні негативне сальдо обумовлено значними дотаціями, які покривають збитковість місцевих бюджетів. Інші три виявилися в кінці списку за рахунок великого числа бюджетних організацій — основний обсяг платежів з держбюджету тут становлять асигнування за захищеними статтями, наприклад — зарплатами.

Дуже специфічні показники у Києва. З одного боку, місто генерує близько 40 % доходів держбюджету ( без урахування митних ), оскільки саме тут зареєстровані і сплачують податки багато українських підприємств. З іншого, субвенції та дотації на виконання функцій столиці, цільові платежі на будівництво метро, мостів і доріг, а також асигнування численним бюджетним організаціям з лишком перекривають надходження і перетворюють Київ в самий дотаційний регіон з розглянутих двадцяти шести.

Схожі новини