Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Кремлівський план «Барбаросса»

Щоб збити Київ з європейського курсу, Росія атакує Україну у всіх напрямках: політичному, економічному, духовно-культурному

Чим ближче 28 листопада — дня очікуваного підписання у Вільнюсі Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом, тим активнішими стають дії недругів цього акту. Зокрема наших північних сусідів. У Москві мобілізували всі сили, щоб не допустити виходу Києва на західну орбіту, який суттєво змінив би геополітичну ситуацію у світі. У Білокам’яній намагаються силою повернути Україну в імперську спілку, з якої вона вийшла 22 роки тому. Свідченням таких потуг став опублікований у «Дзеркалі тижня» секретний документ авторства кремлівських сценаристів — «Про комплекс заходів щодо втягнення України в євразійський інтеграційний процес». За своєю стратегічною ціллю він, хоч і у замаскованій формі, дещо нагадує широкомасштабний сценарій підкорення однієї країни іншою. Такий собі сучасний план «Барбаросса», який у 1940 році розробила нацистська Німеччина…

Російські аналітики доводять, що участь України у Митному Союзі (МС) і Єдиному економічному просторі (ЄЕП) у півтора раза збільшить макроекономічний ефект народногосподарського комплексу, створеного при СРСР. Переконують, що приєднання України до МС збільшить її товарообіг на 9 млрд. доларів, тоді як союз з ЄС погіршить і без того негативний наш торговельний баланс на 1,5 млрд. доларів. Оцінюючи перспективи асоціації України з Євросоюзом, автори цієї доповідної записки віщують банкрутство основним галузям української економіки, державі — дефолт, основній частині населення — безробіття і злидні, політичному керівництву країни — неминучу втрату влади. «Ще до президентських виборів 2015 року Україна може бути втягнутою у політичну, економічну, валютну і боргову кризи», — йдеться у документі. Московські аналітики звертають увагу на консолідацію української громадськості проти Януковича, зростання антиросійських настроїв, прогнозують загрозу повторення «помаранчевої» революції і, як наслідок, — «прихід до влади ворожих до Російської Федерації сил».

Підсумовуючи, автори цього документа, який, вочевидь, було підготовлено для господарів Кремля, кажуть про необхідність запобігти підписанню Угоди про асоціацію України з ЄС. А також про потребу активної роботи зі створення в Україні «мережі дружніх до Росії» громадських, ділових, експертних, інформаційних і політичних структур, «які розуміють необхідність економічної і гуманітарної інтеграції з Росією». Ця робота, вказується у документі, повинна бути достатньо потужною для формування орієнтованої на Росію громадсько-політичної сили, яка «опиратиметься на широкі народні маси, ідеологічно, економічно і кровно зацікавлені у російсько-українській інтеграції».

На переконання творців документа, кадровою основою цієї конструкції мають стати регіональні лідери Південної і Східної України, парафіяни Російської православної церкви (вочевидь, маються на увазі віряни УПЦ Московського патріархату), активісти дружніх до Росії громадських організацій і ділових кіл, а також проросійськи налаштовані члени Партії регіонів, яка втрачає свою популярність. Як зазначено у записці, ключову роль у консолідації цих сил може зіграти громадська організація «Український вибір» Віктора Медведчука. Союз з Росією має трактуватися як аналог руху Богдана Хмельницького за возз’єднання з Росією...

Кремлівський план «Барбаросса» передбачає наступальну пропаганду ідеї входження України у Митний Союз. Її повинні втовкмачувати простим громадянам і керівництву України підприємці, політексперти, священики, ЗМІ. І навіть олігархічне оточення глави держави. План передбачає всяке стимулювання підприємців, банкірів, які пов’язані діловими зв’язками з Росією, чиновників українського уряду, проросійськи налаштованих народних депутатів. Особливу увагу звернуто на роль мас-медіа. Московські аналітики кажуть, що на більшості з них домінує антиросійська риторика, що на каналах, які контролюють Ахметов, Пінчук, Коломойський, Порошенко, Фірташ, Льовочкін, «фабрикують антиросійські сюжети, які дискредитують особисто президента Росії». Відтак поставлено завдання домовитися з власниками телеканалів щонайменше про «нейтралітет» і доступ до ефіру «наших прихильників». Очевидно, аби українські олігархи були зговірливі, Росія розв’язала проти України торговельну війну. Через яку наші олігархи зазнають збитків.

Російський план з відторгнення України від Європи передбачає відповідне «опрацювання» голів обласних держадміністрацій і мерів великих міст, авторитетних вчених, релігійних діячів, нарощування активності і створення нових проросійських організацій, які проводили б акції на підтримку інтеграції з Росією. Одним з таких форумів рекомендують зробити Собор слов’янських народів Росії, Білорусі і України.

Однієї роз’яснювальної роботи для відторгнення України від тренду у бік Європи у Росії вважають замало. Як сказано у документі, ця робота «повинна бути підкріплена всебічним тиском з метою створення відчуття неминучості приєднання»… Окремим пунктом виписано напрями фінансового впливу Росії на Україну, заходи щодо посилення залежності української економіки від Росії. Вони зокрема передбачають «злиття і поглинання українських підприємств», поширення російських кредитних проектів, надання російському рублю в Україні статусу «першокласної валюти»…

Олексій ГАРАНЬ, політолог

Навряд чи можна говорити про якусь інформаційну провокацію. В контексті тих дій, які здійснює Росія щодо України останнім часом, цей план виглядає правдоподібним. Бачимо відповідну активність Медведчука, проросійськи налаштованих депутатів та інших представників п’ятої колони. Все це — ланки одного ланцюжка. Останні заяви радника російського президента Сергія Глазьєва, який відверто виправдовує торговельну війну політичною метою, говорять про те, що такі плани існують.

Якою повинна би бути відповідь українського керівництва? Оскільки йдеться про надзвичайну ситуацію, то контрвідповідь має включати звернення до СОТ, до країн Європейського Союзу. А також до координаційних органів СНД (адже там існує зона вільної торгівлі). Розумію, що це не дасть результату, але все одно це треба зробити. Мають бути вироблені контрзаходи в середині самої країни — такі рішення повинні прийняти на рівні РНБОУ.

Президенту Віктору Януковичу треба було бути готовим до такої атаки з боку Росії. Його мали про це попереджати спецслужби, економічна розвідка. Або не попереджали, або це ніхто не брав до уваги. В інтересах президента вистояти проти цього тиску. Бо якщо зараз дотиснуть, то зрозуміло, як саме Росія чинитиме з нами надалі…