Нехай буду «менеджером з клінінгу», але ж менеджером!
Цього року знову найбільше студентів пішли вчитись на юристів і економістів. Хоча знайти роботу у цих сферах потім украй важко
Цього року студентами вищих навчальних закладів стали майже 191 тисяча вступників. Це на 25 тисяч більше, ніж торік. І поки батьки хваляться модними факультетами, на яких вчаться нащадки, деякі кадровики радять… кидати навчання, поки не пізно. Річ у тім, що цього року, за традицією, багато студентів обрали навчання на правничих та економічних спеціальностях. А саме такими спеціалістами зараз «завалений» ринок! Тож і роботу за фахом знайти проблематично, і зарплати невисокі.
За даними МОН України, за кількістю поданих заяв беззаперечним лідером є спеціальність «Право». На неї подали аж 116 тисяч 689 заяв. Звичайно, кількість поданих заяв не дорівнює кількості студентів, бо ж одному абітурієнту дозволяли подавати відразу кілька заяв. Та все ж тенденція вражає. На другому місці — «менеджмент» — 92 тисячі 147 заяв. Не дивно, що в одному із супермаркетів біля мого дому часто оголошують: «Менеджер відділу клінінгу, підійдіть до такої-то каси». Бо ж менеджер — звучить гордо, навіть якщо у посадові обов’язки входить прибирання, чим і є загадковий «клінінг»… Як не дивно, але до трійки лідерів увійшла спеціальність «філологія». На неї подали аж 76 тисяч 708 заяв. Філологія обігнала навіть комп’ютерні науки. На цю спеціальність надійшло 63 тисячі заяв.
«Гадаю, така популярність філології останні кілька років пояснюється тим, що ринок потребує людей зі знанням іноземних мов, — каже менеджер із персоналу Катерина Соріна. — Багато вишів почали готувати спеціалістів зі знанням східних мов: турецької, китайської, перської, японської тощо. Наприклад, у Львові перекладач з турецької — дуже затребувана професія. Підбираємо персонал здебільшого для банків і великого бізнесу. Зараз нездорова ситуація на ринку, коли працівники операційного відділу банку або банківські касири отримують зарплати приблизно того ж рівня, що й касир у супермаркеті. При цьому, аби працювати на касі у супермаркеті, вища освіта не потрібна. Так само і з юристами. Люди, які йдуть на юридичний, часто не розуміють, що далеко не усі юристи стають адвокатами і отримують хороші зарплати. Більшість працюють юристами в органах місцевого самоврядування, громадських організаціях чи комерційних фірмах. А зарплата рядового юриста там часто заледве сягає 10 тисяч гривень на руки».
Про низькі зарплати юристів говорить і голова Асоціації правників у Львові Іван Городиський. «Зарплата юриста-початківця лише трохи вища за мінімальну. Ринок перенасичений юристами. Щороку юридичні факультети, університети внутрішніх справ випускають приблизно 10−15 тисяч правників. Але ринок праці стільки не потребує. Як наслідок, значна частина змушена шукати роботу в іншій сфері. До речі, бачив результати міжнародного дослідження, у якому вказували на дивну тенденцію: у країнах, де випускають багато юристів, рівень життя, як правило, нижчий, — каже пан Городиський. — З одного боку, вчитись на юридичному досі вважається престижним. З іншого, є надто велике державне замовлення на правників, насамперед з боку університетів внутрішніх справ. Тому студентам, які зараз почали вивчати право, я би радив перші два роки добре роздивитись, чи це справді ваше. Якщо ні, тоді краще перевестись на інший факультет. Бо виходить, що людина втрачає шість років, аби здобути диплом, а потім розуміє, що не готова працювати юристом. Не всі юристи стають відомими адвокатами чи суддями».
Проблема ще й у тому, що в Україні прийнято вступати у вузи відразу після школи. І навчання в університеті сприймають як право ще 4−5 років сидіти на шиї у батьків. І тільки наприкінці п’ятого курсу людина починає думати, чим би вона хотіла займатись у житті… Лише незначна кількість студентів починає працювати ще під час навчання. І попри те, що вчитись у ПТУ не модно, курси й майстер-класи, на яких вчать шити, готувати десерти, різьбити електролобзиком тощо дуже навіть популярні. Адже для того, щоб заробляти на хліб, людям потрібне ремесло, а не шматок пластику. Відтак, за даними Державного центру зайнятості, більшість безробітних (понад 50%) — особи з вищою освітою, і лише 33% - з професійно-технічною.
«У багатьох українців стереотипне мислення, нав"язане ще з часів СРСР, що головне — отримати диплом з „модною“ спеціальністю, — каже власник компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal (Польща) Євген Кириченко. — Але світ дуже змінюється. Можна бути успішним у будь-якій професії, головне — стати фахівцем. Для цього просто треба любити те, чим займаєшся. У житті часто виходить, що людина, яка провчиться у ВНЗ, стикається з незатребуваністю на ринку праці. Починає працювати не за фахом, і врешті-решт просто їде на заробітки у Польщу. Ми проводили соціологічне дослідження серед наших працівників у січні цього року. Більшість мають або вищу (36%), або професійно-технічну чи середню спеціальну освіту (41%). Середню освіту має 21% респондентів. Це значить, що ані вища, ані навіть професійно-технічна освіта не рятує українців від безробіття. І в Польщі, і в інших країнах ЄС попит існує на низькокваліфіковану робочу силу з України (робота на складах, виробничих лініях), або на працівників технічних спеціальностей (будівельники, зварники, столяри, електрики та ін.). Не думаю, що в умовах економічної кризи щось дуже зміниться. Для того, щоб працювати у ЄС за фахом економіста, юриста чи маркетолога, треба отримати європейський диплом».
Утім, навіть в Україні можна знайти собі непогану роботу. Звичайно, піти в ІТ-сферу зможе не кожен, але є інші сфери, де потрібні «вузькі спеціалісти». Серед десятки найпопулярніших у абітурієнтів спеціальностей нема жодної, пов’язаної з сільським господарством. А саме ця галузь нині розвивається найкраще. І хороший агроном — на вагу золота. У великих агрохолдингах агрономам пропонують подекуди 20−30 тисяч гривень зарплати.
«У Європі дуже добре розвиваються крафтові виробництва. Україна теж підхопила цю тенденцію, і у нас дедалі більше підприємств, які займаються виробництвом якихось локальних продуктів, відкривають екоферми, — каже керівник тренінгового департаменту у Newbiznet Центр Підтримки Бізнесу Уляна Терлецька. — Наприклад, на Жовківщині є різні виробництва сирів. Дуже часто цим займаються люди, що навчались на менеджменті або хоча б проходили тренінги з підприємництва. Часто власники таких підприємств самі вивчають виробництво і стають самі собі й технологами, і агрономами. Бо добрих агрономів з руками й ногами забирають агрохолдинги, а маленькі фермери користуються хіба що аутсорсингом. Тобто запрошують на короткий термін агронома чи зоотехніка, і самі у нього навчаються. Потреба ринку у таких фахівцях велика, а люди не йдуть на ці спеціальності, бо не престижно. Я не розумію, чому уряд не хоче позиціонувати Україну як сільськогосподарську країну. Якраз у цій сфері у нас „поле неоране“! Це мали би бути і програми розвитку фермерства, і державні замовлення на відповідних спеціалістів».