У штабі Зеленського — зелені стіни, у Гриценка — підкова на щастя
Журналіст «ВЗ» пройшлася по львівських виборчих офісах кандидатів у президенти
![](https://img.wz.lviv.ua/cyoZFjiA_DhsJPzbvpvuDIsnOnI=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/385632/4seo2uipnp01.jpg)
Здавалось би, президентська виборча кампанія у розпалі, а у Львові зовсім не відчувається передвиборного ажіотажу. Де-не-де красуються білборди деяких кандидатів, і лише віднедавна на вулицях з’явилися намети, де волонтери роздають агітки. Журналісту «ВЗ» стало цікаво, як працюють виборчі штаби кандидатів у президенти, чи кипить там робота?
У штабі Гриценка роблять ставку на волонтерів
Виборчий штаб Анатолія Гриценка розташований у самому центрі міста, на проспекті Шевченка, де уже не перший рік розміщується офіс політичної партії «Громадянська позиція». Тут панує «творчий безлад»: за комп’ютерами сидять «штабісти», на стінах фотографії зустрічей Гриценка з виборцями, картини, ікони і навіть підкова ріжками догори — на добробут і щастя. Виборчий штаб очолює керівник Львівської обласної організації «Громадянської позиції» Анатолій Забарило («за сумісництвом» — секретар Львівської міської ради). У його кабінеті — портрет Анатолія Гриценка на всю стіну із закликом «Приєднуйся!», на столах — партійна символіка.
![У штабі Гриценка - ікона Юрія Змієборця та підкова ріжками догори - на добробут і щастя](https://img.wz.lviv.ua/6WBjMII9KKKGcsDWZegyMC7E8yU=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/7.jpg)
![Кабінет очільника штабу Гриценка Анатолія Забарила.](https://img.wz.lviv.ua/p4hk85Y3x7ItLMxqz2pfUjY8NUA=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/8.jpg)
«5 лютого, коли Анатолій Гриценко був у Львові, мав багато ефірів, переповнений зал Палацу учнівської молоді, куди прийшли виборці на зустріч. Було понад 700 людей», — розповідає Анатолій Забарило.
Із «гриценківцями» співпрацюють до сотні волонтерів, які постійно, незалежно від виборів, роздають партійну газету. До виборів тут відкрили навіть волонтерський штаб.
«Ми самі проводимо соціологічні опитування, — продовжує розмову пан Анатолій. — Гриценко на Львівщині — другий за рейтингом після Порошенка. На третьому місці Юлія Тимошенко, далі — Зеленський, Садовий. Порошенко активно „росте“, особливо після Томосу». Щодо конкуренції, то, за його словами, наразі інші штаби у Львові поводяться коректно. «Постукаємо по дереву, — каже. — Нема якихось „наїздів палатки на палатки“. Це важливо, бо вибори закінчаться, а місто має розвиватися, тож пересваритися через вибори ніхто не хоче».
У штабі Гриценка розповіли, що у Львові кожна партія, представлена в міській та обласній радах, має свої виборчі штаби. А от чи є у галицькій столиці штаби «Опоблоку» та інших проросійських партій, невідомо. Знають лише, що їхні представники намагалися заходити на медіа, пропонувати свою рекламу, але їм усі відмовили. Якщо у Львові і є їхні представники, то вони сидять тихо і «підкилимно» координують діяльність.
Розмальовки від «Самопомочі»
Міський виборчий штаб політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» розташований у багаторічному офісі однойменної громадської організації (на 5-му поверсі будинку № 6/7 на площі Міцкевича). Керівник штабу — депутат Львівської міської ради Андрій Шевців. Працює тут і обласний штаб, який очолює голова ЛОО «Самопомочі», екс-перший заступник голови Львівської обласної ради Парасковія Дворянин. Тут людно, адже партія надає безкоштовну юридичну допомогу мешканцям з соціальних питань.
![Агітація Садового розвішана навіть у під"їзді його штабу](https://img.wz.lviv.ua/miymGjy_CBJfNodJCFuS2lDNQfQ=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/4.jpg)
Андрій Шевців робить мені екскурсію по просторому офісу. Показує відділи, які займаються роботою з різними середовищами, підприємствами, організаціями. На столі в одній із кімнат — купа передвиборчої агітації (флаєри про Андрія Садового, газета, календарики, постери, сумки-наплічники тощо). Навіть придумали достукатися до сердець виборців через їхніх дітей — випустили книжки-розмальовки із символікою «Самопомочі». Багато працюють і через соцмережі.
!["Роздатковий матеріал" Садового - до кольору - до вибору](https://img.wz.lviv.ua/OPRZRhnIEy_9JBGJJxytaKmpfFk=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/5.jpg)
«Приходять люди, які записуються на членство у дільничних виборчих комісіях або на спостерігача, — розповідає Андрій Шевців. — Найважливіше у виборах — мати на кожній дільниці своїх представників серед членів і фахових спостерігачів. У Львові — 400 виборчих дільниць, вони вже заповнені, навіть маємо великий резерв і членів комісій, і спостерігачів. Трохи складніше — із районами області, особливо гірськими. На дільниці має бути щонайменше 1−2 члени виборчої комісії і один спостерігач. Це у першому турі. У другому — кандидат має забезпечити не менше семи своїх представників. Маємо „ядро“ з волонтерів, які віддавна з нами співпрацюють».
![Засідання міського виборчого штабу Садового (на першому плані - очільник штабу Андрій Шевців)](https://img.wz.lviv.ua/KJKjjbkWj_j7H2VfltxkeOeJ_4s=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/6.jpg)
Керівник штабу запрошує на нараду зі «штабістами». За круглим столом з десяток людей: кожен відповідальний за певний напрям розповідає про підсумки тижня та плани на майбутнє. Є такі напрями, як молодіжний виборчий штаб Андрія Садового, навчання роботи на комп’ютері представників поважного віку та інші фішки.
«Наразі конкуренція відносно коректна, — розповідає керівник штабу. — Щоправда, у деяких районах області зірвали наші банери. У Львові сесію міськради пікетують люди, які мають завдання показати, що у місті не все так добре. У соцмережах з’явилися відеоролики, які паразитують на тому, що цього року нестандартна зима (то відлига, то мороз), через що трохи поруйнувалися дороги. Знайшлися розумники, які виставили фото ям на вулицях Замарстинівській, Хмельницького, які капітально ремонтуються етапами».
Штаб «Батьківщини» завалений агітаційними матеріалами
Штаб Юлії Тимошенко — в офісі ВО «Батьківщина», що на вул. І. Франка, 16. Штабісти працюють у жилетках із символікою. У вічі впадає велика кількість агітаційних матеріалів: цілі тюки, ящики, мішки. Голова Львівської обласної парторганізації ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк пояснює: щойно прийшов із Центрального штабу партії наклад «трилогії» видань: «Новий курс України», «Нова соціальна доктрина», «Нова військова доктрина». Ці видання, а разом з ними і позицію Юлії Тимошенко, потрібно донести до кожного виборця області. Лідер партії минулого тижня була у Львові, презентувала свою передвиборну програму. До завершення виборчої кампанії у штабі «білосердечних» на Львівщині Юлію Тимошенко сподіваються побачити ще не раз.
«Ця виборча кампанія є найбруднішою з усіх, — вважає керівник львівської «Батьківщини». — Штаби конкурентів намагаються оприлюднювати фейкові інформації у ЗМІ. Хочу подякувати більшості журналістів, що не йдуть на такі речі. Розклеюється брехлива інформація про Юлію Тимошенко в районах області. Почалася «війна соціологій».
![Штабісти Тимошенко роздають партійну пресу](https://img.wz.lviv.ua/jqUq5390nWM4VHLOSDvhvx6s1YU=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/2.jpg)
Звертаюся до усіх штабів інших кандидатів: пам’ятайте, виборами життя не закінчується. Після виборів теж треба буде дивитися одне одному у вічі".
Петро Порошенко кандидує за власні кошти
Хоча виборчою кампанією чинного президента України, самовисуванця Петра Порошенка займається політсила БПП «Солідарність», як такого виборчого штабу Порошенка у Львові не існує. Про це «ВЗ» розповів керівник Львівського обласного осередку партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Юрій Гринів.
Львівський офіс партії БПП «Солідарність» розташований на вулиці Лазаренка, 1-А. «Існує громадська ініціатива, — пояснює Юрій Гринів. — За весь свій досвід виборчих кампаній ще не бачив такого шаленого волонтерського добровільного руху. Щойно відбувся форум «Відкритий діалог» за участі президента, там було близько 10 тисяч учасників. Об’єдналися громадські організації, лідери громадської думки, відомі люди, волонтери-добровольці, які задекларували, що хочуть працювати на команду Порошенка. Вони задекларували волонтерський рух. Партія БПП «Солідарність» теж увійшла у цей волонтерський рух. Оскільки у нас є структура по всій Україні, то зрозуміло, координатором цього волонтерського руху виступатиме наша політична сила.
![Намети Порошенка добре вписуються у пейзаж площі Митної](https://img.wz.lviv.ua/BuQR5BlmZTxZjbBl9z2-H4rB-iU=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/3.jpg)
До мене підходять багато знайомих. Питають, що можуть зробити для кандидата Петра Порошенка. Кажуть, що підтримують, і переконують своїх знайомих так голосувати. Бачимо, що усі інші кандидати мають величезне фінансування, але незрозуміло, звідки воно. Маємо підозру, це російські гроші. Натомість чинний президент України Петро Порошенко вирішив зробити свою виборчу кампанію відкритою і прозорою. І вперше в історії України кандидат у президенти буде здійснювати всю виборчу кампанію за власні кошти. Петро Олексійович задекларував ці кошти: його компанія Roshen була віддана в операційне трастове керівництво міжнародній компанії «Ротшильд», яка заплатила йому за три роки відсотки від цього оперативного керування. Під час цієї виборчої кампанії буде повністю задекларовано усі витрати.
У партійному офісі працюють юристи. Вони допомагають громадським організаціям, які отримують у нас агітпродукцію, випущену за кошти кандидата. Ми — тільки логісти, які допомагають координувати цей громадський рух".
«Проти Порошенка запущена ціла машина чорного піару, і це йде точно не з України, — говорить голова ЛОО БПП. — Сподіваємося, народ України розбереться, хто є хто. Українці не можуть кожні 100 років втрачати свій шанс на незалежність України. Якщо знову станемо на ті самі граблі, знову можемо втратити незалежність. І наступний шанс у нас може з’явитися вже через декілька поколінь».
Керівник штабу Зеленського радить подивитися серіал «Слуга народу»
Розшукати керівника виборчої кампанії шоумена Володимира Зеленського у Львові виявилося завданням не з легких. Попри те, що в інших регіонах кандидат-комік не приховує осіб своїх представників (щойно в Івано-Франківську представив громадськості очільника своєї команди — Олену Вінтоняк), у Львові головний «штабіст» себе особливо не рекламує. Це 25-річний Ростислав Тістик, комерційний директор ТОВ «СВ». Ця фірма належить його батькові, Ярославу Тістику, який був депутатом Львівської міськради від «Свободи» у минулому, шостому скликанні.
Журналіст «ВЗ» таки розшукала Ростислава Тістика та відвідала щойно відкритий штаб «партії зелених». Він міститься на першому поверсі особняка на вулиці Тершаківців, 1-А. Тут свіжий ремонт із яскраво-зеленими стінами. Це фірмовий стиль усіх офісів Зеленського. Усе решта — як в інших штабах: столи, «штабісти» за комп’ютерами, агітаційні матеріали.
![Працівник штабу Зеленського, психолог Галина Метик](https://img.wz.lviv.ua/dRjZeZ-xJ6QtMZcK82uPPC342eE=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/1(1).jpg)
«Ми не є штабом, ми — громадський рух на підтримку Володимира Зеленського, — розповідає Ростислав Тістик. — Ми з Володимиром знайомі вже декілька років. Поділяю його погляди, тому зголосився підтримати його».
Ростислав розповів, що ні соціологією, ні політтехнологіями їхній офіс не займається. Його функція — приймати відвідувачів, які хочуть допомогти кандидату на виборах. Спостерігачів набирають по всій Україні через реєстрацію у соцмережах та на сайті. Таким чином набрали вже понад півмільйона симпатиків. Точна цифра по Львівщині ще невідома, але не менш ніж 10 тисяч. Зараз офіс у Києві «скине» до Львова базу осіб, які вже зареєструвалися і пройшли відбір. Цих людей розподілять по найближчих їм виборчих дільницях.
«Дехто з волонтерів навіть готовий надати свій автомобіль, щоб у день виборів довозити людей на дільниці, — каже головний «зелений» Львівщини. — Із агітації у нас — лише передвиборча програма Зеленського. Серіал «Слуга народу» мені подобається. Я би й вам порекомендував