Стипендії тільки «кращим»?
Студенти обіцяють масові акції протестів – якщо у них заберуть стипендію.
Українське студентство шоковане заявами керівництва Міністерства фінансів про наміри скасувати стипендії для окремих категорій студентів. Можна прогнозувати, що з початком нового навчального року спудеї по всій країні влаштують акції протесту. Залізти в кишені студентів фінансисти додумалися в пошуках шляхів оптимізації видатків бюджету. Заступник міністра фінансів Сергій Марченко заявив на прес-конференції, що Мінфін з 2017 року хоче розділити стипендії на соціальні та академічні
«Ми не будемо підтримувати ситуацію, коли підтримується сірість, і 75% студентів отримують стипендію просто тому, що вони вчаться, - сказав Марченко на “круглому столі” у Києві. - Це неправильно, просто смішно - ми утримуємо всіх студентів за рахунок кращих. Тому будемо підтримувати кращих, а стипендіальний фонд мінятися не буде». У міністерстві вважають, що повинна бути соціальна стипендія - для малозабезпечених студентів, і стипендія академічна - для тих, хто демонструє високі результати в навчанні.
Нововведення Мінфіну уже викликали студентський вибух. На прес-конференції з приводу зміни системи виплати стипендій у заступника міністра фінансів Сергія Марченка невідомі молодики-активісти кинули тортом...
У своєму інтерв’ю “Українській правді” міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що галузь освіти разом із охороною здоров’я та наукою є “кандидатами” на скорочення фінансування, оскільки кошти там використовують неефективно і непрозоро. За словами міністра, Україна витрачає на освіту більше коштів у відсотках від ВВП, ніж Німеччина, Франція, Італія, Японія, Канада і Польща. А якість освіти у нас набагато нижча, ніж у цих країнах.
“Зараз держава повністю оплачує освіту студентів протягом щонайменше чотирьох років, і при цьому виплачує їм стипендію, - каже Олександр Данилюк. - В Україні 82% випускників шкіл вступають у вузи, а у Європі в середньому 30%. Підходи до стипендій теж відрізняються: в Європі стипендії платять не усім, як у нас, а лише малозабезпеченим або за особливі академічні заслуги. При цьому якість життя і наукові досягнення в Європі набагато вищі, ніж у нас. В Україні реальну користь від вищої освіти має можливість отримати близько 30% випускників. Решта залишається незадоволеною, оскільки не можуть після вузу знайти відповідну роботу”.
Коментар для «ВЗ»
Микита АНДРЕЄВ,
голова Студентського антикорупційного агентства
Міністерство заявляє, що «готове до конструктивного діалогу». Ми побачили їхню готовність до діалогу, коли вони проігнорували наше запрошення до обговорення, а потім зробили свій власний захід, куди запросили «правильних» учасників. Це просто неповага до студентів, а те, що трапилось (кидання тортом. - Авт.), - логічна відповідь. І річ не стільки у скасуванні стипендій, скільки у такому ставленні - цинічному і самовпевненому. Думаю, далі буде... Я проти такого ставлення Мінфіну до студентів і такої імітації обговорення. Я так само не підтримую «спілкування через тортики», але в цьому випадку це наслідок відповідного ставлення до студентів.
Ми будемо ініціювати створення коаліції нормальних проукраїнських студентських організацій, готових протидіяти “бєспрєдєлу”, який влаштував Мінфін, імітуючи обговорення реформи стипендіальної системи і виставляючи студентів такими, що не хочуть реформування системи. Ми хочемо реформувати систему структурно, але не допустимо скорочення видатків і не дамо витирати об себе ноги, ігноруючи нашу думку.
А тим часом...
Міністерство освіти і науки виступає проти скасування стипендій. Як заявила перед початком засідання Кабміну міністр освіти і науки Лілія Гриневич, відомство не поділяє позицій про скасування стипендій. «Міністерство освіти і науки вважає, що стипендії повинні бути обов’язково», — сказала пані Гриневич. Водночас міністр розкритикувала кидок тортом студентами в заступника міністра фінансів.