Небезпека під Еверестом: система попередження про повені в Непалі занедбана та не працює
- 27.04.2026, 12:30
- 344
Мешканці громад біля підніжжя Гімалаїв опинилися під загрозою масштабної катастрофи. Офіційні особи Непалу визнали, що система раннього попередження про повені, створена для захисту від прориву льодовикового озера Імджа, перебуває в аварійному стані через відсутність фінансування та технічного обслуговування
Проєкт вартістю $ 3,5 млн, реалізований за підтримки ООН, мав стати щитом для місцевого населення та десятків тисяч туристів. Проте реальність виявилася іншою: сиренові вежі в селах заіржавіли та нахилилися, з них зникли батареї, а супутниковий зв’язок для передачі даних про рівень води працює нестабільно. Місцеві шерпи зазначають, що фахівці не проводили перевірок з 2016 року, попри численні звернення громад до уряду в Катманду.
Ситуація стає критичною на тлі глобальних кліматичних змін. Науковці попереджають, що швидкість танення льодовиків у Гімалаях з 2000 року подвоїлася, що створює колосальний тиск на льодовикові озера. Прорив озера Імджа, розташованого на висоті понад 5000 метрів, може миттєво знищити шість прилеглих сіл та інфраструктуру на популярних туристичних маршрутах.
Поки уряд Непалу виправдовується відсутністю коштів на експлуатацію існуючої системи, Програма розвитку ООН виділила новий грант у розмірі $ 36 млн на аналогічні проєкти в інших частинах країни. Місцеві жителі, які щодня бачать занедбані вежі, заявляють, що живуть у постійному страху, оскільки мільйонні інвестиції не гарантують їм безпеки у разі реальної загрози. Подібні екологічні ризики є актуальними і для України, де руйнівні наслідки війни з росією, зокрема підрив Каховської ГЕС, продемонстрували всьому світу вразливість цивільної інфраструктури перед водною стихією.