Незаконний видобуток піску на Яворівщині: деталі інциденту
- 30.01.2026, 15:15
- 321
30 січня 2026 року Державна екологічна інспекція офіційно підтвердила факт виявлення та ліквідації схеми самовільного забору копалин. Порушник діяв на території Яворівської громади, видобуваючи пісок безпосередньо поблизу лісових насаджень
Обставини справи та реакція органів
• Суть порушення: забір піску здійснювався без спеціального дозволу на користування надрами, що є прямим порушенням статті 19 Кодексу України про надра.
• Спільна операція: факт незаконної діяльності зафіксували інспектори спільно з працівниками Яворівського районного відділу поліції під час рейду.
• Сума збитків: екологи розрахували шкоду, завдану навколишньому середовищу та державним надрам, у розмірі 47 890 гривень.
Результат та правові наслідки
На відміну від багатьох подібних випадків, цей інцидент завершився швидким відшкодуванням:
1. Добровільна сплата: порушник визнав провину та повністю сплатив нараховану суму збитків до бюджету.
2. Превентивний захід: окрім сплати збитків, на особу було складено адмінпротокол, що передбачає додатковий штраф.
Екологічний контекст
Незаконний видобуток піску біля лісів на Львівщині є серйозною проблемою, оскільки це призводить до:
• Ерозії ґрунтів та зсувів у лісових масивах;
• Порушення гідрологічного режиму (зниження рівня підземних вод);
• Знищення природного ландшафту.
Поки Україна бореться з агресією росії, збереження природних ресурсів у тилу є частиною економічної та екологічної безпеки. Контроль за надрами у прикордонних районах, таких як Яворівський, залишається пріоритетом для місцевої влади у 2026 році.