"Українську армію відтворено практично з нуля під час правління Порошенка – у цьому його незаперечна заслуга"

  • 22.07.2022, 12:50
  • 491

Про це заявив історик Ярослав Грицак

Здатність українців до опору, перемоги в оборонних битвах за Київ, Чернігів, Суми та Харків, провал путінського бліцкригу стали несподіванкою не лише для кремля, а й для західних країн, які до початку війни постачали зброю ЗСУ у незначних масштабах, оскільки вважали, що вона невдовзі потрапить до рук російської армії. Нова українська армія була відтворена практично з нуля з 2014 року під час президентства Порошенка.

Про це в інтерв'ю «Радіо Свобода» розповів доктор історичних наук, професор Ярослав Грицак.

«Після того, як Україна стала незалежною державою, ми наївно сподівалися, що наша історія воєн та революцій опинилася у минулому. Вважалося, що Україна має рухатись у тому ж напрямку, що й Захід, тобто до поступової демілітаризації. Українську армію було створено, вона брала участь у міжнародних миротворчих акціях, і загальне враження було позитивним. Вищої точки демілітаризації Україна досягла за правління Януковича — в результаті як його рішень, так і активної інфільтрації у вищі органи влади проросійських сил», — пояснює Грицак.

Він констатує: на момент анексії Криму Україна виявилася фактично без армії, і ситуацію рятували волонтери та громадянське суспільство.

«Українську армію було відтворено практично з нуля під час правління Порошенка — у цьому його незаперечна заслуга. Що дуже важливо: за 8 років від початку російської агресії 2014 року вона набула цінного бойового досвіду. Прихід до влади Зеленського 2019 року, здавалося, поверне ці процеси назад. На щастя, цього не сталося. І виявилося, на подив багатьох, що на момент початку повномасштабної російської агресії 24 лютого 2022 року в Україні існує сильна та професійна армія», — говорить професор Грицак.

«Головна причина, яку, на щастя, не бачить і не розуміє путін — глибока трансформація українського суспільства за останні 30 років. Головне досягнення 30 років незалежності: в Україні виникла нова політична нація з демократією, постійною зміною еліт і новим поколінням, і новою армією. путін загрожує це знищити. Парадокс полягає в тому, що своєю агресією він спалює все те радянське, що ще збереглося в Україні, разом із радянським озброєнням та радянським стилем ведення війни. Унаслідок чого українська армія дедалі більше відповідає стандартам НАТО», — наголошує історик.

«Звісно, тріумфалізм — річ небезпечна. Ця війна надовго, а її ціна для України вже є дуже високою. Але бойовий дух високий, як і рівень довіри суспільства до армії та сильне бажання допомогти їй. За таких умов путін може завдати Україні великих збитків, але перемогти її неможливо», — резюмує Ярослав Грицак.

Схожі новини