Україна може відмовитися від Будапештського меморандуму
- 19.02.2022, 18:30
- 1 198
Президент України заявив, що ініціює переговори учасників Будапештського меморандуму щодо надання Україні гарантій безпеки
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/452691/5678654.jpg)
Якщо переговори не відбудуться, то Київ перегляне рішення щодо відмови від ядерної зброї.
Про це йдеться у заяві Зеленського.
Після здобуття незалежності Україна мала третій за розміром арсенал ядерної зброї у світі. Після підписання Будапештського меморандуму країна відмовилася від статусу ядерної держави, а США, Росія та Британія (потім до них приєднались Китай та Франція) в обмін на це надали Україні гарантії суверенітету та територіальної цілісності.
«За відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки. Цієї зброї у нас немає, безпеки у нас немає також. Немає і частини території нашої держави, що за площею, до речі, більша, ніж Швейцарія, Нідерланди чи Бельгія. А головне, немає мільйонів наших громадян — громадян України. Отже, дещо — є, є право! Право вимагати перейти від політики умиротворення до забезпечення гарантій безпеки і миру. З 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав-гарантів Будапештського меморандуму. Тричі і безуспішно. Сьогодні (19 лютого — УП) Україна зробить це вчетверте. Я ініціюю консультації у межах Будапештського меморандуму. Скликати їх доручено міністру закордонних справ, і якщо вони знову не відбудуться, або опісля не буде гарантій безпеки для нашої держави, Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює, і усі пакетні рішення 1994 року були під сумнівом», — наголосив президент.
Читайте також: Безпека України — не в Будапештському меморандумі, а у Вашингтонському договорі, — Порошенко
Фото з мережі