Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

У серцевині старого граба – герб-тризуб і напис «Слава Україні!» (фото)

Селяни кажуть, ці символи викарбували колись повстанці

Унікальним експонатом Музею села, який незабаром з’явиться у Більче-Золотому на Борщівщині, стане розколоте навпіл… поліно 90-річного граба. А цінний цей експонат буде аматорським малюнком у серцевині деревини, на двох її половинках. На них чітко проглядаються обриси нашого державного герба-тризуба і напис «Слава Україні!». Селяни, особливо люди старшого віку, дивуються побаченому, кажуть про справжнє диво. І радіють, що мають таку реліквію.

Голова територіальної громади Галина Огородник з “патріотичним” поліном, яке поповнить сільський музей.
Голова територіальної громади Галина Огородник з “патріотичним” поліном, яке поповнить сільський музей.

У Більче-Золотому нема газу, люди гріються дрова­ми з ближніх лісів. Кілька днів тому підводу з цим паливом привіз собі і молодий житель села Руслан (на його прохання не називатимемо прізвища). Порі­зав патики на «ковбанці», взявся колоти їх. Коли на одному з роз­чахнутих грабових полін побачив немовби намальований паяльни­ком герб і найпопулярніше у на­шій державі гасло, ледь не втра­тив дар мови.

Новина швидко розлетілася по округах. Дали знати про неї у рай­держадміністрацію, народному депутату від цього округу, СБУ, іс­торикам.

Щоб не створювати зайвого ажіотажу на власному подвір’ї, чоловік, що нади­бав такий патріотичний раритет, віддав його на збереження голові Більче-Золо­тецької об’єднаної територіальної гро­мади Галині Огородник. Цінну історичну знахідку помістили тимчасово у біблі­отеці, де її може оглянути кожен охо­чий. Пізніше вона прикрасить експозиції сільського музею.

Кореспонденту «Високого Замку» Га­лина Петрівна розповіла, що консуль­тувалася щодо поліна-тризуба з місце­вим лісничим, і той, порахувавши кільця на зрубі, визначив, що дереву без десяти років століття. Місцеві жителі пригадали, що в урочищі «Пісочна», де росло це де­рево, колись переховувалися українські повстанці. Тож припустили, що котрийсь із партизанів вирізав ножем на корі моло­дого грабчика дорогі його серцю слова і символ. Минув час, ці карби затягнулися, на них наросла нова кора, і малюнок з на­писом «сховався» у середину. Лише ви­падок допоміг натрапити на нього через якихось сімдесят чи більше років.

Таку версію авторові цих рядків част­ково підтвердив учасник АТО із Борщів­щини Андрій Греськів, який цікавиться минувшиною рідного краю.

— Біля цього та інших сіл колись були криївки партизанів, — розповідає Ан­дрій. — Неподалік Більче-Золотого роз­ташована знаменита печера Верте­ба, я бував там. У цій та інших печерах, які простягаються глибоко під землею, у повстанці були свої стрільбища, ме­дичні частини, кухні. Не виключаю, що витесаний на дереві український герб і патріотичні слова — то справа рук цих партизанів. «Високий Замок» за остан­ні двадцять років розповідав кілька тра­функів з «історичними» полінами — їх знаходили у лісах Жидачівського, Ми­колаївського, Перемишлянського ра­йонів Львівщини, Рогатинського району на Івано-Франківщині. В одних випад­ках йшлося про викарбувані у серцеви­ні дерева тризуби, в інших — про хрес­ти. Після публікації про таку знахідку під містечком Бібркою до нашої редак­ції завітав літній чоловік Роман Джала і сказав, що разом з покійним братом-повстанцем вони у 50-х роках намалю­вали один з таких тризубів. Вказав нам точне місце, де це трапилося. Для чого малювали на дереві українські симво­ли? — запитали ми. І почули відповідь: щоб наступні покоління дізналися про те, як їхні попередники боролися за волю України…

Тернопільська область

Схожі новини