Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Багатоповерхівки «розчавлять» Липову Алею?

За два кроки від стадіону «Україна» бізнес-партнер Григорія Козловського хоче збудувати гігантський житлово-офісний квартал

У Львові — черговий будівельний скандал: поблизу парку «Снопківський», за два кроки від стадіону «Україна» (вул. Липова Алея) хочуть збудувати одинадцять багатоповерхівок. Детальний план території (ДПТ) був опублікований на сайті Львівської міськради ще у липні, але потім його зняли, натомість оголосили громадське обговорення. Згідно з оприлюдненим ДПТ, новий житлово-офісний квартал має складатися з восьми житлових і трьох офісних багатоповерхівок різної висоти, причому висота найвищих житлових будинків сягатиме 18 поверхів.

Мешканці довколишньо­го мікрорайону б’ють на сполох: під загро­зою опинилася зелена зона, де вони віддавна звикли займатися спортом і гуляти. Адже будівни­цтво має розгорнутися за кіль­касот метрів від парку стадіо­ну «Україна», а від входу на сам стадіон — буквально кількадесят метрів. Новий квартал хочуть розташувати на місці колиш­нього речового ринку «Україна». Торжище вже ліквідували і обне­сли територію суцільним пар­каном. Під забудову має піти також футбольне тренувальне поле дитячої спортшколи «Кар­пати». До речі, нового житла поблизу вже більш ніж достат­ньо — з іншого боку від стадіону, на колишній автостоянці, інша фірма уже звела великий квар­тал високоповерхівок «Липова Алея».

Пікантності ситуації додає ще той факт, що майбутній за­будовник пов’язаний із відомим бізнесменом та депутатом ЛМР Григорієм Козловським (влас­ником Винниківської тютюно­вої фабрики, «Гранд-готелю» та низки ресторанів преміум-сег­менту у Львові). Як повідомило видання ZAXID.NET, детальний план території розробили згід­но з рішенням виконкому ЛМР від жовтня 2018 року на замов­лення ТОВ «Актив Комплект». За інформацією YouControl, ке­рівником та власником цієї ком­панії є адвокат і бізнес-партнер Григорія Козловського Олексій Різник. Він також володіє част­ками у кількох наближених до Козловського підприємствах, зокрема у ТОВ «Апарт-Готель». Ця компанія під приводом ре­конструкції нещодавно зне­сла пам’ятку садово-паркового мистецтва у Стрийському пар­ку.

Громадські активісти мі­крорайону зібрали підписи під зверненням до міського голо­ви Андрія Садового, депутатів міськради та голови ЛОДА Мар­кіяна Мальського із проханням не допустити нового будівни­цтва, яке «розчавить» камерний мікрорайон вулиці Липова Алея. «Ми були на громадському об­говоренні цього проєкту 16 ве­ресня, але не почули від проєк­тантів конкретних відповідей на свої запитання, — розповіла „ВЗ“ громадська активістка Віра Чайка, яка представляє інтер­еси мешканців вулиць Липової Алеї, Дністерської, Раковсько­го, Дунайської. — Як вирішува­тимуть проблему довколишніх вузеньких вуличок і транспорт­ної завантаженості вулиці Липо­ва Алея? Там уже зараз машини ледь роз’їжджаються. Єдине, що вони сказали: робитимуть ще один заїзд із північного боку стадіону. Але це означає, що цей заїзд проляже по історич­ному Снопківському парку. Крім того, квартал планують побуду­вати над дуже крутим схилом, який нависає над вузькою до­рогою, що веде з вулиці Стуса. Чи проводилися там геодезичні дослідження, нам не відповіли. Просимо розробити і предста­вити громаді план розвитку со­ціальної і транспортної інфра­структури мікрорайону. Тут, як і загалом у всьому місті, є гостра нестача дошкільних закладів. Середня школа № 73, що на вул. Дністерській, перевантажена, на її базі — ДЮСШОР „Карпати“. Дитячий садочок на вул. Дніс­терській — переповнений. „Чор­нобильську“ лікарню, що поруч, будуть об’єднувати з ОХМАТ­ДИТом, їм доведеться будува­ти нове приміщення. Чому б забудовнику там не звести лі­карню? Чи, наприклад, побуду­вати біля стадіону спорткомп­лекс, басейн, де б люди могли поправляти здоров’я? Нам ска­зали, що маємо подавати свої пропозиції до 6 жовтня і їх бу­дуть розглядати. Ми, звичайно, подамо. Але люди вже навчені гірким досвідом, оскільки дуже часто такі громадські слухан­ня проводяться „для галочки“, а забудовник потім будує те, що хоче».

Коментар для «ВЗ»
Святослав Кіндратів, керівник юридичного відділу Інспекції Держархбудконтролю м. Львова

Зараз відбуваються лише громадські обгово­рення. 16 вересня відбулася зустріч посадовців ЛМР і архітекторів із громадськістю. Детального плану території, який визначає конкретне розмі­щення тих чи інших об’єктів, ще немає. Оскіль­ки у цьому районі ще немає зонінгу (тобто ця територія не віднесена до тієї чи іншої катего­рії використання. Авт.), власник цих земель­них ділянок (а це юридична особа) звернувся до Львівської міськради з проханням розроби­ти тут план території — аби впорядкувати і ви­значити, що саме там буде. Зараз конкретної відповіді, що це має бути (житло, офіси, об’єкти соціальної сфери тощо), немає. Тому під час громадських обговорень, які тривають до 6 жов­тня, громада має подати свої пропозиції, і піз­ніше цей детальний план має затверджуватися. Лише після цього ЛМР зможе видавати місто­будівні умови і обмеження (тобто документ, що містить планувальні та архітектурні вимоги до проєктування і будівництва цього об’єкта). За­раз лише починаються перші процеси, і ніхто не знає, яке там буде будівництво. Ті візуаліза­ції, які були оприлюднені в електронних ЗМІ, це не детальний план, а пропозиції до детального плану. Їх попередньо подавав розробник проєк­тної документації, але громадських обговорень не було. Тобто проєкту зараз ще немає.