«Україна — епіцентр світу. Саме тут можна зрозуміти, як іде остаточна боротьба Добра проти зла…»
Погляд з-за океану на наші з вами справи
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/490745/levko.jpg)
Велика війна суттєво зменшила потік туристів до України, у тому числі — представників діаспори. Потенційні закордонні гості бояться складної дороги, сирен, російських ракет і «шахедів». Людина, з якою ми розмовляємо, на ці страхи наче не зважає. Хай там що, регулярно, двічі на рік, приїжджає зі свого Нью-Джерсі в Україну — підтримати українців у їхній боротьбі з ворогом. Зігріває добрим словом, допомагає професійними порадами, коштами. Йому важливо переконатися, що ми з вами не опустили рук. І щоразу, коли повертається додому, каже, що від побаченого-почутого неабияк зарядився доброю енергією. Я особисто спостерігав, якою радістю світилися очі цього чоловіка, коли передавав кошти на лікування молодого українського офіцера, якого 14 місяців тому було тяжко поранено під Ізюмом… Сьогоднішній гість «Високого Замку» — колишній віцепрезидент Світового конгресу українців, член Українського Конгресового Комітету, лікар-ревматолог Михайло Левко.
Українці трохи розслабилися
— Пане Михайле, якою ви побачили Україну після свого крайнього приїзду?
— Мені здається, що ваші люди трохи розслабилися. Маю на увазі, що менше реагують на повітряні тривоги. Оце недавно серед дня випало мені бути у ресторані. Пишу через месенджер до своїх знайомих в Америці, що якраз зараз у нас звучить сирена. Племінниця просить, щоб я не був близько біля вікна. Дивлюся, а в ресторані, попри звуки тривоги, ніхто не рухається — тож і я собі сиджу за столом, нікуди не біжу, не втікаю…
У вас з’явилося більше довіри до вашої ППО. Львів і Київ вважають себе тепер більш захищеними, ніж раніше, у тому числі від російських дронів-камікадзе.
— Знаємо, у кожен свій приїзд ви не тільки відвідуєте рідних, знайомих, насолоджуєтеся українськими краєвидами, а й робите благодійні справи. Із чим прибули цього разу?
— Мене запросили на відкриття реабілітаційного центру у Винниках. Як медику, ця тема мені близька до серця. Я був активним меценатом фондів, які в Америці організовували прийом українських воїнів без кінцівок, їхню реабілітацію. Радий, що і в Україні тепер це вже роблять. Засвідчую дуже високий рівень цієї допомоги тут. Усе необхідне для відновлення покалічених війною українців у вас є. Був зворушений, коли побачив, як поранений воїн подавав руку з біонічним протезом…
Високий рівень реабілітації українських військових я спостерігав і під час відвідання Трускавця. Проглядаються великі перспективи цієї галузі медицини, яка так потрібна українцям. Колись я думав, що моя сестра-інвалід не могла би жити в Україні, бо тут не створено умов для цієї категорії людей. Тепер бачу, що такі умови для них створюють.
— В Україну ви прибули якраз перед Пасхою…
— І з великою радістю побував на великодніх дійствах у Львові. Двічі — у Домініканському соборі і у церкві Святого Андрія — освячував паски. Дуже сподобалося, що українці бережуть і розвивають свої традиції. Великою несподіванкою для мене було побачити на великодніх пасках елементи знаменитого петриківського розпису. Така модернізація — просто чудово! Це тішить!
А які в українців розкішні столи! Усе на них приготовлено від душі. Попри війну, люди хочуть гарного, святкового. Своєю енергією додають всім українцям оптимізму. Цим ніби підтверджують всьому світу, що не дадуть загинути своїй культурі. Не дають згаснути українству. Приємно було відчути таку атмосферу… Мені здається, що тут — епіцентр світу. Саме в Україні можна зрозуміти, як іде остаточна боротьба Добра проти зла. Тут більше, ніж деінде у світі, розуміють цінність життя.
— Як меценат ви відвідували Український католицький університет…
— Я в Америці є головою кредитної спілки «Нова Україна», наша спілка щороку надає свою стипендію одному студенту УКУ, оплачує його навчання і проживання. Приїхавши до Львова, хотів особисто познайомитися з ним. Зустріч із цим молодим українцем перевершила всі мої сподівання, була для мене великою приємністю. Наш стипендіат — Сергій, хлопчина із козацької столиці, Запоріжжя, у Львові вивчає соціологію. Походить із патріотичної родини. Своє завдання бачить у тому, щоб добре вивчитися, а потім повернутися у рідне Запоріжжя і популяризувати українство, зокрема українську мову.
У Львові мені також було приємно стати почесним читачем бібліотеки УКУ, отримати відповідне посвідчення. Читання для мене дуже важливе у житті. Усе своє студентське життя я провів у престижних бібліотеках Нью-Йорка з їхніми багатими архівами…
— Що ще схвилювало вас під час цього відвідання України?
— Із Вінниці до мене приїжджав колишній учасник Майданів, а нині — стоматолог-волонтер Андрій. Допомагає, щоб наші медики на фронті отримували все необхідне обладнання, ліки, медикаменти. При зустрічі Андрій несподівано вручив мені медаль «За гідність і патріотизм». Так було оцінено мій внесок у створений Андрієм у Вінниці музей медиків, які загинули під час російсько-української війни, і поставлений пам’ятник цим загиблим фронтовим лікарям…
А як забути чудову зустріч у Гарнізонному храмі Петра і Павла з його настоятелем Тарасом Михальчуком, керівником Центру військового капеланства Львівської Архієпархії УГКЦ! У цьому храмі є фото всіх, що загинули, починаючи від Революції Гідності до нинішнього дня. Мене зворушило, що там моляться і за воїнів, і за дітей, котрі загинули під час цієї війни. Священники цього храму возять на фронт гуманітарну допомогу. Одне слово, роблять велику роботу для майбутньої Перемоги України, гідного пошанування її героїв. Я почувався в обов’язку зробити і свій посильний внесок у реставрацію цього храму. Закликав американців донатити на його відновлення.
Робіть кроки вперед! Важлива єдність між вами!
— Українці вдячні президентові США Джо Байдену, який очолює міжнародну коаліцію допомоги Україні. Чи розуміють всі американські урядовці, рядові громадяни важливість цієї допомоги?
— Моя громадська робота зараз зосереджена в Українському Конгресовому Комітеті. У березні разом зі своїми однодумцями ми два дні провели у Вашингтоні — ходили від сенатора до сенатора, від конгресмена до конгресмена, і агітували їх до підтримки України. Думаю, багато в чому переконали їх — уже допомагають. Подякували їм за це, але хочемо, щоб американські політики допомагали Україні ще більше.
Тим, хто слабо розбирається в українських питаннях, не має чіткого уявлення, що відбувається у нас, ми давали всі необхідні роз’яснення. Часом доводилося чути закиди про корупцію в Україні — зокрема, при постачанні американської зброї. Тим, хто не знав, куди пішли виділені кошти, мали якісь сумніви, ми надавали достовірну інформацію.
Як американець, який платить податки, я теж завжди хочу знати, куди ці гроші йдуть. Фінансовий аудит важливий. Можливо, і були якісь зловживання щодо закупівлі харчів для ЗСУ — але фактів зловживань із американською зброєю не виявлено. Нема доказів того, щоб американські військові технології вийшли з України до ворога.
— Ви не думаєте, що багато таких антиукраїнських розмов у США було інспіровано росіянами?
— Стовідсотково! москва намагається скомпрометувати Україну, зіпсувати її імідж у світі. Часом чую нарікання на корупцію і від самих українців. І тут же відповідаю їм: чому ви такі негативні? Ви, звичайно, маєте право бути незадоволеними тим, що діється у вас. Проте має бути оптимізм! Я не хочу втручатися у ваші внутрішні справи, самі маєте навести порядок між собою. Але треба йти вперед. Можливо, у чомусь зробите крок назад, але важливо два і більше кроків робити вперед. Важлива єдність, солідарність між вами.
— Майже до всіх світових криз так чи інакше була причетна росія. Вихід Великої Британії з ЄС, політичні ексцеси у Нідерландах, у Чорногорії. Росіяни намагалися вплинути на вибори у Франції, в Америці. Чи не відчуваєте ви, що у США активізувався російський вплив — щоб дестабілізувати ваше тамтешнє життя?
— Робота кремля відчувається — через потужні інформаційні технології. Скажімо, у США намагалися дискредитувати полк «Азов», його бійців називали ледь не нацистами. А ми при зустрічі із сенаторами вимагали визнати «Ваґнер» терористичною організацією, який веде деструктивну діяльність по всьому світу. Так і казали політикам: якщо ви не хочете визнати терористичною всю росію, то визнайте такою хоча би приватну військову компанію «Ваґнер», яка є інструментом в руках кремля!
— Як, на вашу думку, складатиметься політичне життя в Америці у найближчі півтора року до нових президентських виборів? Чи зможе нести президентську ношу під час нової каденції демократ Джозеф Байден, якому на той час ітиме 82-ий рік?
— Серед демократів я наразі не бачу інших претендентів на цю посаду. Кажуть про якогось там Кеннеді, який має відношення до знаної політичної родини. Але про нього мало що відомо, він є контраверсійним.
— А серед республіканців достойні кандидати є?
— На жаль, нема. Якби Трамп знову прийшов до влади, це була би катастрофа! Це сміх Америки. Лідери республіканці шуму роблять багато, але мало творять. Тільки баламутять багатьох громадян…
— Чи є перспектива посадити Трампа за підбурювання до масових заворушень у січні 2021 року?
— Трамп — людина, яка має багато негативів у своєму житті. Він, можливо, навіть з росією має фінансові зв’язки. Там, де є гроші, там він має інтереси. Правоохоронці почали переслідування Трампа з його приватного життя, але довкола нього є більша проблема: він агітував штурмувати Капітолій. Це найгірший злочин, який хтось міг зробити. Подивимося, що з цього приводу скаже колишній віцепрезидент Пенс, він зараз має давати покази. Пенс може сказати правду, стати мужнім. Не сприймаю це його: «Трамп зробив зле, але в його очах я бачив, що він — релігійна людина, яка має жаль через усе це…». Треба мати хребет! Твоя сім’я ледь не загинула через ці заворушення… Скільки інших людей загинуло!
— То до кого схилятимуться американці на майбутніх виборах? І як перемога когось із кандидатів вплине на українські справи?
— Про це ще говорити зарано. Але для наших майбутніх взаємовідносин дуже важливо буде, щоб українці досягли успіху під час свого контрнаступу на фронті. Знаємо, це не буде легко. Усе має бути вивірено, зважено. Мають бути різні плани на різні випадки, має бути належним забезпечення наших воїнів. Американці хочуть побачити ефективність наданої ними зброї. Якщо буде успіх, повірте, зброї прийде вам більше! Республіканець Маккартні, який раніше казав, щоб не підписувати ніякі чеки Україні без аудиту, недавно вийшов до російського телебачення і сказав: «Я за Україну — на 100 відсотків. Ви вбиваєте українців, а ми будемо боротися за Україну!»
Я вірю, що американська допомога Україні йде на добру справу — і буде успіх.