«Мої роботи вводять глядача у казку»
Розмова з відомим львівським художником Ігорем Кухарським, який створює свої картини без пензля
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/405039/kuharski.jpg)
Як більшість творчих людей, львівський художник Ігор Кухарський воліє висловлювати свої думки, емоції і почуття не так словами, як художніми засобами. Хочете знати про митця — перегляньте його твори. Небагатослівний і лаконічний, пан Ігор поділився з кореспондентом «ВЗ» своїми думками щодо мистецтва, натхнення й творчості. А також розповів про роки навчання, про замовників його картин і про родину.
— Пане Ігоре, коли відчули в собі художника?
— Це було у дитинстві. Усі діти талановиті, кожному Бог дав уміння зображати навколишній світ. Маю брата, він теж гарно малює, але пішов іншим шляхом. Вчителька малювання звернула увагу моєї мами, що в мене є здібності. По сусідству жив товариш, котрий малював етюди надворі. Ми з хлопцями спостерігали. Я вирішив спробувати. Але вирішальну роль зіграли бажання і любов до цієї справи.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/01/Kuharski.jpg)
— Після коледжу імені Труша ви закінчили Львівську академію мистецтв. Зараз працюєте в жанрі станкового живопису. Розшифруйте, що це таке.
— Колись станком називали мольберт. Це устаткування, на якому працюють художники — ставлять полотно. Також може бути дерев’яна основа. Ще є таке поняття, як монументальний живопис, — розписи зовні чи всередині будівлі. Останні чотири роки співпрацюю з колективами, які займаються оформленням інтер’єрів: сакральний живопис, храми, приватні будинки, палаци. Мене переважно впізнають за міським пейзажем, хоч я працював у різних жанрах. Дуже люблю анімалістику, багато малював море, натюрморти, абстрактні полотна…
— Чи маєте найбільше враження від студентських років?
— Була дуже цікава практика, коли навчався в коледжі імені Труша на реставрації. Ми їздили у різні музеї Західною Україною автобусом, обладнаним під реставраційну майстерню. Практикували у церквах, монастирях, самі готували їжу в казані, спали у спальниках просто неба у скиті Манявському. Там було більш безтурботне навчання, бо в академії графік був насиченіший. Тоді я вже одружився, в мене була маленька дитина. Там навчався на відділі художніх виробів з дерева, нас більше готували як дизайнерів. Ми проєктували меблі, різноманітні декоративні речі.
— Кажете, любите працювати в жанрі міського пейзажу. Те, що є в Інтернеті, це, в основному, Львів. Це тому, що ви тут народилися, чи, можливо, є ще щось?
— Я виріс у самому центрі, на Високому Замку. Батько мене з дитинства водив по всіх музеях. Львів люблю, знаю — і це природно, що люблю малювати його архітектуру. Проте малюю також європейські міста. Є багато робіт з видами Венеції, Праги, Дрездена, Кракова…
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/01/Kuharski-1.jpg)
— Ви там бували?
— Я побував у двох десятках країн, багато подорожували з сім’єю. Але малюю і ті міста, в яких не бував. Наприклад, Прага — місто, яке я часто малюю, але там ще не був.
— Пригадуєте першу роботу, яку у вас купили?
— Коли вчився на реставрації, ми багато часу проводили в картинній галереї, де вчилися майстерності і технік живопису в світових майстрів. Перше замовлення було від пана з Німеччини. Був з перекладачкою. Підійшов до мене і запитав, чи я не взявся би зробити копію великого полотна з голландським пейзажем.
— Працюєте під замовлення чи купують вже готові ваші роботи?
— Я малюю більше готові картини, а дружина Наталя частіше працює під замовлення — коли пише портрети, а також жанрові багатофігурні композиції, натюрморти… Сім’я у мене творча, старший син теж малює.
— Чи були якісь незвичні замовлення?
— Це більше стосується робіт, над якими працюю віднедавна, а саме — в жанрі монументального живопису. Доводиться професійно рости, освоювати нові прийоми і техніки. Глибше опанував комп’ютерні графічні програми. Вирішую вже завдання не в рамках одного полотна, а комплексно в інтер’єрі — з меблями, декорами, щоб усе було стилістично витримано. Це і складно, і цікаво.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/01/Kuharski-2.jpg)
— Ця техніка, в якій зараз працюєте, без пензля, як це відбувається? Це складніше, ніж малювати пензлем?
— Мастихін — це металеві ножі, які використовують для очищення палітри, для знімання фарб. Ними можна також малювати, вони дають можливість робити живопис рельєфнішим, більш виразним. Складність полягає у тому, що нанесений на полотно мазок не бажано поправляти, він має бути впевненим і переконливим. Для цього потрібно багато вправлятися. На полотні це відчувається. Художник, котрий володіє мастихіном, пише картину, можливо, і швидше, але потребує більше часу, аби оволодіти цим мистецтвом. Коли працюєш пензлем, не дуже вдалі місця можна виправити, підмалювати.
— Хто ваш улюблений художник?
— Багато художників минулого надихали, як і сучасники. Колись малював класичні речі, любив копіювати ікони. Дуже любив Веласкеса, Ван Гога копіював. Вивчаючи різні напрямки мистецтва, заглиблюєшся в них. Багато хто мій стиль називає імпресіонізмом. Мабуть, він мені найближчий, я відійшов від «сухого» академізму. Імпресіоністи створюють живість, легкість, настрій. Мої роботи теж створюють певне враження, вводять глядача в казку, це не є дзеркальне відображення реальності. Я можу дещо порушувати, міняти. Мені важливо створити настрій, а не «сфотографувати». Якщо хтось добре розбирається в архітектурі чи у фасонах одягу, може дослідити, що в якійсь будівлі бракує вікна, а люди вбрані в одяг, який не зовсім відповідає зображеній епосі… Завжди присутня певна стилізація, узагальнення, деякі композиції наближаються до абстракції.
— Художники, композитори, письменники часто залежать від такого явища, як натхнення. Є такі періоди, коли вам не малюється?
— Думаю, художники вас вводять в оману, якщо розповідають, що не можуть малювати без натхнення. Якщо займаєшся справою, яку ти любиш, то вже не твій настрій впливає на те, що ти робиш, а те, що ти робиш, впливає на твій настрій. Ти стаєш за мольберт, береш полотно, і навіть якщо в тебе настрій не дуже, він покращується. І не потрібно чекати якогось особливого моменту, коли прийде натхнення.
— Ваша дружина — теж художник. Дві творчі особистості під одним дахом — це складно чи, навпаки, полегшує співіснування?
— Для нас це краще, цікавіше, можна почути пораду, фахову думку. У нас дуже багато спільного. Були роботи, які ми разом виконували. Працювали разом над розписами храмів. Брали участь у виставках. Хоча є сім’ї, які навіть не уявляють, як би могли цілий день бути разом в одній майстерні. Мій старший син Ігор, який уже вчиться в коледжі Труша на бакалавра, каже, що не уявляє, ким ще можна бути, як не художником.
— У вас є ще молодший син Артур…
— Між старшим і молодшим різниця майже 19 років. Меншому лише рік і чотири місяці, але вже тягнеться до пензлів.
— Як проводите свій вільний час?
— Не може людина 24 години на добу стояти за мольбертом… А у моєму випадку може (cміється. — Авт.). Хтось сказав: знайди роботу, яку ти любиш, і ти жодного дня не будеш працювати. Малювання для мене — і відпочинок, і робота. Проте ми багато подорожували, об’їздили усе Середземномор’я, Європу, були в Африці, в багатьох країнах Азії. Там ми вже не малюємо, лише набираємося вражень і відпочиваємо.
Фото надані Ігорем Кухарським