«Без співпереживання нашим героям я б не зміг настільки успішно вирішувати їхні проблеми»
Ексклюзивне інтерв’ю з ведучим програми «Контролер» Ярославом Куцом
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/399315/img2178.jpg)
Ексклюзивне інтерв’ю з ведучим програми «Контролер» Ярославом Куцом
Ведучий проєкту «Контролер» на телеканалі «Україна» Ярослав Куц — справжній експерт у галузі права. У минулому був слідчим, а тепер він практикуючий юрист і адвокат. Тому у програмі «Контролер», що йде на популярному каналі «Україна», ведучий не просто висвітлює певну соціальну проблему, а показує реальний шлях до її вирішення, допомагаючи людям долати недобросовісність чиновників і досягати конкретних результатів. Про професійний шлях «від адвоката до ведучого», роботу в проєкті «Контролер» та сім’ю Ярослав Куц розповів журналістові «ВЗ».
— Ярославе, як ви стали ведучим програми «Контролер» на телеканалі «Україна»? Це був ваш перший досвід на посаді телеведучого?
— Перед тим як стати ведучим цього проєкту мене запросили на кастинг, який складався з декількох етапів: перший етап — це робота в студії, другий — виїзд на місце і орієнтація в просторі, і останній — пошук та інтерв’ювання чиновника. Все це відбувалося в реальних умовах, тільки без команди журналістів. У кастингу і в подальшій роботі мені стали в пригоді мої знання нормативно-правової бази, навички ведення допитів (які я пізніше застосував до свого формату ведення інтерв’ю), знання судової психології та навички роботи з людською фізіогномікою, вміння вести розслідування і знаходити причини того, що відбувається, і, найголовніше, — вміння вивести «на чисту воду» винних. У результаті серед багатьох претендентів — акторів, ведучих, адвокатів і криміналістів — керівники найрейтинговішого телеканалу «Україна» вибрали мене на роль головного контролера країни. І це дуже відповідальна місія для мене.
Важливу роль у формуванні мене як ведучого зіграв мій попередній досвід перед камерами. До цього я був головним експертом кримінального ток-шоу «Глядач як свідок» на телеканалі «Україна». Ці фактори дозволили мені дуже швидко влитися у формат ведучого проєкту «Контролер». Тим більше я відчував, що соціальне шоу, де допомагають людям і показують телеглядачам алгоритми вирішення непростих, але поширених проблем — це справді моє!
— Як вдається поєднувати кар’єру на телебаченні і юридичну практику? Що, на вашу думку, у вас виходить краще? Або, принаймні, потребує менших зусиль?
— Як я вже казав, кожній справі віддаюсь сповна. Хоча варто зауважити, що поєднувати обидві кар’єри доволі складно, і без моїх команд це було б абсолютно неможливо. А ще мені допомагає тайм- менеджмент — зараз я розподілив свій час у відсотковій пропорції 40/40/20: 40% - адвокатська практика, 40% - «Контролер» і 20% - родина. Решту часу в технічних питаннях мені допомагають мої команди і моя найкраща у світі дружина.
— Ви з тих, «хто свого шансу не упустить»?
— Я з тих, хто вчасно реагує на ситуацію.
— Знаю, що у червні ви пробували свої сили вступити до парламенту, подавались як самовисуванець. Чому пішли на цей крок? У вас були якісь цілі щодо цього чи набридла бездіяльність чиновників, з якою ви постійно боретесь у проєкті «Контролер»?
— Це був для мене, насамперед, новий досвід. Звісно, я йшов як кандидат у депутати не просто так, а з метою проведення змін в Україні. Йшов свідомо, самостійно і за власні кошти задля того, щоб ні в кого не було жодних асоціацій з будь-якими сферами впливу. Проте, як показала ця виборча кампанія — виборець в Україні наразі голосує емоційно, і не готовий сприйняти ту реальність, що закони мають творити саме фахові юристи, а не будь-хто «від президента».
На мою думку, це однозначно пагубна позиція, зайнявши яку, програють найчастіше українці. Проте, я впевнений, що все буде добре і переможе саме народ України. Адже це ми робили вже неодноразово.
— Дружина підтримала це ваше рішення?
— Вона підтримує мене завжди. Але моє рішення зайнятись ще й політичною кар’єрою їй далось доволі складно. Їй і так не зовсім просто ділити мене з усіма проєктами, адже це не всі, про які я вам уже розповів.
— Повернемося до телебачення. У нас є свій «Ревізор», а от «Контролер» — щось нове. Вам подобається, що саме вас називають «Головним контролером країни» і який же сенс у цьому закладений?
— Сенс не в назві, хоча вона, направду, чудова. Мене можна швидше назвати народним адвокатом або ж народним прокурором, проте назва «Контролер» була ще до появи саме того формату, яким він зараз є. До того ж ця назва неабияк подобається нашим глядачам і нашим героям. А названі проєкти жодним чином не перегукуються з нашою ідеєю. Адже «Контролер» не лише знаходить проблеми і їх причини, а й варіанти вирішення. Тобто ми маємо повний цикл, на відміну від названих шоу.
— Які теми піднімає програма «Контролер»?
— Наші проблеми мають дуже широкий спектр: від неробочого комунального господарства до проблем на рівні законодавства, що погіршують якість життя українців. Основне — це те, що у всіх темах українці самостійно намагались вирішити свої проблеми, але їх звідусіль «відфутболювали». В цих ситуаціях якраз і включається «Контролер».
— Так чи інакше, але за конкретною історією стоять проблеми звичайних людей. Пропускаєте ви їхні ситуації емоційно через себе?
— На жаль, так, і по-іншому я не вмію. Ця величезна проблема співпереживання чужій біді переслідує мене з дитинства. Я ніколи не міг пройти повз чужу проблему і завжди намагався допомогти. Коли ще працював у міліції, ця проблема мене мало не знищила. Працюючи в Києві, мені доводилося щодня пропускати через себе десятки чужих бід. І ось коли я зрозумів, що втрачаю себе, пішов в адвокатуру, щоб хоч трішки фільтрувати і розподіляти обсяги чужих бід. Тут та ж проблема. Але без співпереживання нашим героям я б не зміг настільки успішно вирішувати їхні проблеми.
— Часто навідуєтесь у гості до чиновників без попередження? Як приймають? Доводиться чути від секретаря, що керівник на виїзді, у відпустці? Відверто, вас побоюються?
— Як правило, ми приїжджаємо без попередження. Бо слава програми йде попереду нас, і більшість чиновників категорично уникає спілкування зі мною, оскільки не має відповідей на мої запитання, а брехню я швидко розпізнаю. І тут варто врахувати мій досвід слідчого в минулому.
— «Контролер» — це проєкт, який допомагає знаходити вихід зі складних ситуацій. За вирішення якої проблеми ви відчуваєте гордість і можете похвалитись?
— За кожною з програм стоїть величезна робота нашої команди, і кожна з них має результат, ось саме тому я не можу виділити ту чи іншу вирішену проблему як об’єкт гордості. Є й ті, які зберігають людям життя. Наприклад, історія щодо необлаштованого пішохідного переходу в селі Сираї у Чернігівській області, де всі чиновники понад десять років «відхрещувались» від місцевих, а в них люди гинули під колесами автомобілів щомісяця. Проте ми знайшли варіанти, як вирішити цю проблему, і тепер цей перехід облаштовано якісними системами безпеки і, що найважливіше, не гинуть люди.
А взагалі, мене розпирає величезна гордість за сам проєкт, який так потрібен людям, і який, попри все, відбувся! Адже на нашому телебаченні, на жаль, більшість продуктів зводяться до того, що просто показують чуже горе, і все. І коли телеканал «Україна» зважився на такий складний у підготовці і в реалізації, та ще й інноваційний для нашої країни проєкт, то я погодився на роботу в ньому, попри всі перешкоди.
— Чи шукала місцева влада способи домовитися з вами, аби «Контролер» не перевіряв заради правди проблемні місця?
— Місцева влада — ні. А от деякі недобросовісні ділки від забудовників Київщини спробували підкупити моїх журналістів, проте ми їх відзняли і показали в програмі.
— Нещодавно ви надавали безкоштовні консультації жителям Чернігова. Як вас прийняли містяни? Чи зверталися зі своїми проблемами?
— Проблеми, як завжди, у людей різні, а прийняли нас дуже душевно. І одразу деякі теми ми взяли в розробку, а в більшості допомогли людям порадами, склали процесуальні документи.
— Якщо зробити соціальний зріз, які найпоширеніші проблеми українців. Що у топ-5?
— Однакових проблем у нас не буває в програмі, а от за зверненнями комунальна сфера займає перше місце, потім земельне питання і стосунки з місцевими елітами, шкільні проблеми і, звісно, байдужість місцевих чиновників до людських проблем.
— Чи є якась «панацея» від усіх проблем? Що можете порадити українцям?
— Не мовчати і вчасно звертатися у відповідні інстанції. І, звісно, уважно дивитися нашу програму та сміливо використовувати наші поради.
— Як відновлюєте сили у перерві між роботою на ТБ і адвокатською діяльністю? Може, маєте якесь хобі?
— Моє хобі — це моя родина (сміється. — Г. Я.). Оскільки графік дуже щільний, то я з радістю розділяю вподобання моїх дітей стосовно їхніх різних хобі. У донечки — театр і вокал, а у синочка — футбол.
— Розкажіть про вашу родину. У вас панує патріархат чи матріархат? Часу на кохану дружину і дітей вистачає?
— Усе, що стосується родини, — табу для громадськості. Родина — це моє інтимне і дуже рідне. Єдине, що можу сказати, — ми багатодітна та дружна родина.
— Ви — багатодітний тато. Чи маєте свій власний метод виховання?
— Дітей потрібно любити і розуміти. Ми з коханою намагаємось щоденним власним прикладом показувати дітям, що повинен бути режим дня, кожен повинен мати щоденні обов’язки: застелити ліжко, прибрати в кімнаті, почитати книгу, помити посуд, обов’язково зробити щось для свого розвитку — кожен з них займається своїм улюбленим видом спорту, а тому і заняття у них різні, а ще поспілкуватись по відео зі своїми шкільними друзями. І тоді діти не так сильно відриваються від шкільної буденності і прагнення знань, що й допомагає їм швидко налаштуватись на навчальний лад. У цій же щоденній системі обов’язків у дітей існує і щотижнева зарплатня за сумлінне їх виконання. А накопиченими грошима кожен розпоряджається на власний розсуд: хтось купує іграшки, а хтось — нову футбольну форму чи піаніно. Адже найголовніше, чого можна навчити дітей, — це самодисципліна і вміння розпоряджатися власними коштами. Все інше вони вивчають у школі.
— Хто з дітей найбільш схожий на вас і хто успадкував ваш характер?
— Усі потроху. Проте вони всі особистості з великої літери! Основне, що у кожного з них є впертість і справедливість, як у мене, а також любов і доброта, як у мами.