Кінетоз: випробовування дорогою
У сезон відпусток проблема захитування у транспорті для багатьох постає особливо гостро
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/516481/kinetoz.jpg)
Головною причиною захитування або, правильно, кінетозу, є розлад в організмі людини, пов’язаний з тим, що в мозок надходить суперечлива інформація: очі фіксують рух, а вестибулярний апарат повідомляє, що людина стоїть на місці. Симптоми захитування, як правило, розвиваються поступово.
Початися все може зі звичайного позіхання, підвищеного слиновиділення, пітливості, блідості тощо. Запаморочення, головний біль, загальне нездужання. Далі нудота, блювота, порушення координації рухів, що може призвести до зневоднення, виснаження. Захитування, або «морська хвороба», є однією з ознак порушення вестибулярного апарату — невеликої частини внутрішнього вуха, що відповідає за сприйняття положення голови і тіла людини у просторі, а також — за коригування напрямку руху. Вестибулярний апарат іноді називають системою рівноваги. Проблеми з вестибулярним апаратом можуть бути побічним ефектом більш серйозних захворювань: порушення роботи нервової системи, складнощів з травленням і обміном речовин. До речі, у глухонімих людей вестибулярний апарат може бути частково або повністю «відключений», і його функції виконують тактильні рецептори і зір.
Якщо ви подорожуєте автомобілем або автобусом, вибирайте місце, ближче до водія. При цьому важливо, щоб сидіння розташовувалося за ходом руху. З першими симптомами кінетозу вийдіть з машини на свіже повітря, дихайте глибоко і ритмічно. Якщо є під рукою вода — змочіть долоні, помийте обличчя, шию. Коли перший напад нудоти мине, покладіть під язик таблетку валідолу або посмокчіть скибку лимона. У лежачому положенні вестибулярний апарат краще переносить перепади швидкості, а тому дитині і дорослому, якого постійно закачує, варто лягти і постаратися заснути. Під час авіаперельоту можна випити келих сухого вина або чарку коньяку (алкоголь розширює спазмовані судини вестибулярного апарату). Не випадково під час польоту стюардеси роздають пасажирам карамельки. Хто літав, той знає, що вуха «закладає» під час зльоту та посадки, а з процесом жування вирівнюється тиск усередині вестибулярного апарату.
Щоб запобігти кінетозу або хоча б полегшити самопочуття під час подорожі, не вживайте напередодні поїздки білкової їжі - м’яса, грибів, горіхів, яєць — такі продукти організм буде довго перетравлювати. Але й на голодний шлунок їхати не можна — фрукти, кефір, йогурт, каша — найкращий варіант. Людям з чутливим органом рівноваги варто захопити зі собою в дорогу кілька скибок лимона або підкислену лимоном воду (кислий смак допомагає поліпшити роботу жовчного міхура). Зрештою, ніхто не відміняв медичних препаратів. Спеціальні таблетки здатні знизити чутливість вестибулярного апарату, нейтралізувати нудоту. Застосовувати їх потрібно за пів години до поїздки. Щоправда, лікарі рекомендують використовувати препарати як крайній засіб, бо організм перестане самостійно боротися з кінетозом. Якщо для вас або вашої дитини захитування перетворює в пекло кожну поїздку, — необхідно звернутися до лікаря.
Олеся Жук, лікар загальної практики сімейної медицини.