Єврейська донька Львова Берта Каліх
Розмова із директором музею «Слідами галицьких євреїв» Ольгою Лідовською про «галицьку Сару Бернар»
Вони ходили тими ж вуличками Львова, що й ми, пили каву, розглядали мокру від дощу бруківку. Вони дихали міським повітрям, замішаним на ароматах кави, дощу і ще чогось такого творчого і незбагненного, яке смакується тільки тут, у Львові… Можливо, тому й стали знаменитими на весь світ? Про відомих євреїв, котрі народилися, виросли і виховувалися у Львові кореспондент «ВЗ» розпитала в Ольги Лідовської (на фото), керівника музею «Слідами галицьких євреїв» при Всеукраїнському єврейському благодійному фонді «Хесед-Ар'є».
«Нещодавно у Львові відбулося свято давньої вулиці Староєврейської, і я розповідала присутнім про євреїв — вихідців зі Львова, які долучилися до історії та світової культури, до мистецтва, — каже пані Оля. — Серед цих людей були актори, вчені, підприємці, люди високого масштабу і польоту. Але про них у Львові мало згадують. Чи знаєте ви про дослідження Йосифа Гельстона про єврейський театр у Львові і про неймовірну Берту Каліш, або, як її ще називали, Беллу Каліх, яка починала свою кар’єру у нашому чудовому місті? Про неї пишуть дослідники у США, її постать викликає неабияке зацікавлення в істориків».
— Берта народилася у Львові?
— Так. Це театральна прима, перша акторка, котра підкорила сцени театрів Львова, а згодом Європи і Америки. Вона зіграла понад 120 ролей сімома мовами. Чудова дикція, ефектна зовнішність, харизма і талант зіграли неабияку роль у долі Берти Каліх — великої зірки золотого століття американського єврейського театру і кінематографа. Народилася Берта наприкінці ХІХ століття у Львові. Батько її — Соломон Каліх — був дрібним підприємцем, мама Бабетта була кравчинею і шила костюми для місцевих театрів. І була великою любителькою опери, куди й водила малу доньку Берту, яка закохалася у театр. Берта почала вивчати музику і драму у приватних школах, відвідувала заняття у Львівській консерваторії.
У 13-річному віці приєдналася до хору Театру Скарбека (тепер — Театр ім. Марії Заньковецької). Перша її роль — в опері «Травіата», потім — опера «Міньйон». Через рік дівчинка добре вивчає німецьку, навчається декламувати і бере участь у німецькій виставі «Я видаю заміж свою доньку», яка приносить їй шалений успіх. Артистичний потенціал виконавиці помічають місцеві меценати, і їй пропонують поїхати вчитися до Італії, аби там вона могла розвивати свій голос. Проте ситуацію і долю Берти змінює Яків Бер Гімпель — засновник і директор новоствореного у 1889 році Єврейського театру у Львові, який пропонує Берті стати його примадонною. Берта Каліх стала зіркою цього театру. Дебютом у колективі Гімпеля в юної Берти стала вистава драматурга Ґольдфадена «Шуламіс». Відтоді цей спектакль анонсувався так: «За участі єврейської доньки Львова Берти Каліх». Згодом керівництво Єврейського театру бере Авраам Ґольдфаден, який є засновником Європейського єврейського театру. На той час він приїздить до Львова, і Берта грає у всіх його виставах: «Реб Йозелман», «Ротшильд», «Десята заповідь», «Часи Месії». Ґольдфаден пропонує Берті вступити у його трупу, відтак вона виїжджає до Бухареста. У Румунії публіка із захопленням відреагувала на нову цікаву акторку і, попри розпал у той час антисемітизму, Берту запрошують у трупу Румунського національного театру. Цей момент стає переломним у житті Берти, бо вона вже більше ніколи не повернеться до Львова. Залишається у Бухаресті, де постійно виступає на сцені.
— А сімейне життя? Як склалася її доля?
— Румунська кар’єра Берти розпочалася у 16-річному віці, коли вона вийшла заміж за Леопольда Шпахнера і народила йому згодом двох дітей — Артура та Ліліан. Гучна кар’єра акторки викликала заздрість у конкурентів. Раптом Берта дізналася, що заздрісні суперники мають намір вбити її. Тоді приймає пропозицію Джозефа Едельштейна поїхати у Нью-Йорк, де стає актрисою єврейського «Таліа-театру». Так розпочалася заокеанська кар’єра львів’янки Берти Каліх. Класичні єврейські п’єси «Дикі королі», «Переле», «Шуламіс», а згодом головні ролі у шекспірівських «Отелло», «Ромео і Джульєтті», «Гамлеті». Берта працює в основному складі «Таліа-театру», їздить на гастролі до сусідніх штатів, паралельно грає у румунському театрі. А згодом вона стає директором «Таліа-театру». Її називали «єврейською Сарою Бернар», бо вона виступала в єврейській версії «Гамлета» Шекспіра, до того ж навіть у ролі Гамлета. Згодом Берта перейшла з єврейської сцени на англомовну і виступала на Бродвеї. А потім почалася епоха кінематографа, і Берта спробувала себе у кількох німих фільмах у Голлівуді. Та згодом часто повертається на ідиш-сцену, грає у театрах Нью-Йорка, Філадельфії та Чикаго. Однак її здоров’я стало погіршуватися, Берта почала втрачати зір і завершила свою театральну кар’єру. Але вона ще працювала на радіо, бо мала незвичний голос і неабиякий драматичний талант. У 1939 році Берта Каліх померла, хворіючи. Поховали її у Нью-Йорку, на горі Хеврон. Так зійшла з горизонту дуже яскрава зірка, народжена і засвічена у Львові…
До речі, коли я досліджувала біографії єврейських акторів, вихідців з України, що виїжджали до Америки, з’ясувала, що багато хто з них приходив до театру Берти Каліх, котра брала їх на роботу. Завдяки львів’янці багато українських емігрантів отримали можливість влаштувати своє життя у США, не турбуючись про те, де візьмуть кошти на проживання.