Гривню відпустили у часткове «вільне плавання»
У перший день нововведення долар в обмінниках підскочив до 40 гривень. Але потім опустився до 37-38

Від 21 травня Національний банк України дозволив банкам не обмежувати свої курси з продажу готівкової валюти. Раніше відповідний курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%, йдеться на сайті НБУ.
“Зняття обмежень на встановлення курсів, за якими банки продають валюту населенню, поліпшить умови роботи легальних суб’єктів ринку. Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій. Усе це зробить валютний ринок стійкішим і сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті”, – зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.
У перший день нововведення долар в обмінниках Львова підскочив до 40 гривень. Але потім опустився до 37-38, причому ажіотажу в канторах не було. Чого ж чекати українцям у зв’язку з нововведенням?
“Вважаю, знімати обмеження на валютні операції, що запроваджує НБУ, зараз щонайменше невчасно й недоречно, – вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. – Щонайменше на період воєнного стану курс гривні повинен бути фіксованим, так як це зробив НБУ на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Тому що війна – це форс-мажорні обставини, за яких НБУ як регулятор повинен запроваджувати максимально жорсткі умови для валютних операцій і взагалі для фінансових операцій. НБУ має забезпечувати стабільний фіксований курс національної грошової одиниці, щоб вона на період війни не “провалилася” у кілька разів і таким чином ще більше не знизила рівень життя українців.
– Що буде далі? Яка може бути курсова “стеля”?
– Це залежатиме від того, діятиме НБУ чи ні. Також багато залежить від розвитку військово-політичної ситуації на фронті. Якщо ситуація погіршиться, буде глибша девальвація гривні. Якщо на фронті ситуація буде йти на нашу користь, то глибокого зриву курсу гривні може не бути. Хоча вважаю, що вже сьогодні, враховуючи, що курс до вторгнення рф був 27, а зараз вже навіть 38, це вже досить глибока девальвація гривні.
– Що робити тепер українцям – продавати долари, притримувати, купувати?
– Як бачите, жодного ажіотажу щодо обміну валют немає. Тому що в переважної більшості українців немає зайвих фінансових ресурсів, щоб зараз “бавитися” на валютному ринку. Паніка не може реалізуватися, тому що нема чим панікувати...