Передплата 2024 «Добра кухня»

Заручники вічнозеленого долара

6 липня в американської валюти день народження. «Баксу» — 228 років

Карбованці, купони, гривні... За останні чверть століття українцям довелося кілька разів звикати до нової валюти. Поприи це і ціни, і зарплати ми звикли рахувати у доларах. Саме у “зелених” українці воліють тримати значну частину заощаджень, хоча і заробляємо, і витрачаємо переважно гривні. Ані паспортизація обміну валют, ані законодавча заборона вказувати ціни у будь-якій іншій валюті, окрім гривні, не відбила інтерес наших співвітчизників до доларів. Саме до долара досі прив’язаний офіційний курс гривні, у цій валюті зберігається левова частка золотовалютних резервів. Попри прогнози деяких аналітиків, що долар от-от лусне як мильна бульбашка, він уже майже століття залишається головною резервною валютою світу. Основною грошовою одиницею США долар проголосив Томас Джеферсон ще 6 липня 1785 року. В чому ж секрет доларової експансії?

«Секрет доларів — довіра до цієї валюти, яка випливає з довіри до економіки країни, яка цю валюту емітує. США — найпотужніша економіка світу, саме цим і забезпечується стабільність, — каже декан фінансово-економічного факультету Інституту банківської справи УБС НБУ Віталій Рисін. — З іншого боку, США багато зробили для поширення долара у світі, насамперед після ІІ Світової війни, коли економіка Європи була знищена. Тоді запровадили золото-доларовий стандарт, завдяки якому долар став основною резервною валютою у світі. Доларів у резервах різних країн настільки багато, що будь-які серйозні курсові коливання не на руку не лише США — всі основні світові гравці не зацікавлені у цьому. Якщо б долар обвалився, від цього постраждали б усі”.

Як кажуть, кому війна, а кому мати рідна. Якби не Друга світова війна, тотальної доларизації світової економіки могло б і не бути. У 1944 році в американському місті Бреттон-Вудс відбулася конференція, у якій взяли участь представники 44 країн, учасників антигітлерівської коаліції. Метою конференції було врегулювання міжнародних валютних та фінансових відносин після війни. Оскільки американські фінансисти грали на своїй території, а економіка США була у значно ліпшому стані, ніж економіка європейських країн, то саме США були першою скрипкою на цій конференції. Саме за результатами Бреттон-Вудської конференції створили МВФ, Світовий банк, та запровадили так звану Бреттон-Вудську систему, за якою на заміну “золотому стандарту”, який діяв до війни, прийшов золото-доларовий. Тобто у міжнародній торгівлі можна було опиратись не лише на золото, а й на американський долар. При цьому ціна золота була чітко прив’язана до долара — 35 доларів за тройську унцію. Через це національна валюта США поступово перетворилась на світову валюту. Така система проіснувала майже три десятиліття. До ринкового утворення курсів валют перейшли лише у сімдесятих. З того часу долар девальвував у кількадесят разів. У 2011 році курс золота сягнув майже 2000 доларів за тройську унцію. Сьогодні за тройську унцію золота доведеться викласти приблизно 1250 доларів (до 1971 року золото коштувало 35 доларів).

Утім, ані перехід до плаваючих курсів, ані державний борг США, який постійно зростає, не вплинули на популярність долара.

“Сьогодні 60-63% світових золотовалютних резервів зберігається у доларах. Основна причина стабільності долара — високоефективна економіка США, побудована на демонополізації ринків та високій конкуренції між компаніями. Американська економіка значно гнучкіша, ніж європейська чи азійська, тому швидко відновлюється після криз, — каже керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club Микола Івченко. — Нині однією з найбільш динамічних економік є Китай. Але Китай не генерує майже нічого нового — він або копіює, або виконує замовлення. Тому говорити про те, що китайський юань може потіснити долар, не варто. Юань — слабо конвертована валюта, у структурі золотовалютних резервів його частка менша, ніж 4%. Так, вона збільшується, але не надто активними темпами. У кращому випадку до 2020 року частка юани у резервах сягне 10%. Звичайно, у світовій історії все було, тому і з доларом теоретично може статись якесь потрясіння. Однак на сьогодні усі прогнози, що долар от-от лусне, не мають під собою жодного підґрунтя. Американська економіка залишається домінуючою у світі, подобається це комусь чи ні”.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ДОЛАРИ

друкують, на 75% складається з бавовни, на 25% — з льону. Є там і невелика частка шовкових волокон. Саме завдяки цьому долари не розповзаються, якщо їх випадково забути в кишені та випрати.

Державний борг США більш ніж у 15 разів перевищує розмір всього готівкового долара США, який перебуває в обігу у світі.

Єдина жінка, портрет якої був зображений на американській валюті (срібна монета в 1 долар США) — Марта Вашингтон, дружина першого президента США.

Легенька срібляста валізка з мільйонами доларів готівкою, яку передають злочинці у фільмах, — вигадка сценаристів. Насправді мільйон доларів у 100-доларових купюрах важить близько 10 кілограмів — є що підняти.

“Зелений” не завжди був зеленим. До 70-х років ХІХ століття долари були чорно-білими, однак їх так активно підробляли, що майже третина банкнот, які перебували в обігу, були фальшивими. Причому фальшивки робили за допомогою фотоапаратів (тоді якраз зародилась фотографія). Аби гроші було важко перефотографувати, їх почали друкувати на папері з водяними знаками. А один бік друкували зеленим — зелений барвник був дешевим і стійким. Згодом долари стали повністю зеленими. І лише нещодавно США почали експериментувати з кольором національної валюти — у 2003 році в обіг ввели двадцятки з відтінками персикового, жовтого та синього кольорів.

Схожі новини