BLAGO/ будуємо міста третього тисячоліття

Європа перед викликом: ризики прямого зіткнення з росією до 2029 року

  • 25.12.2025, 19:30
  • 509

Аналітики та військові експерти попереджають, що європейські країни мають обмежений час на підготовку до можливої агресії з боку росії. Згідно з даними конференції RUSI та оцінками розвідок, вікно можливостей для зміцнення оборони закривається швидше, ніж очікувалося

Фото: Главком
Фото: Главком

Європейські країни стикаються з реальністю зростання ризику прямого воєнного протистояння з росією, однак наразі не готові до такого сценарію. Про це йдеться в аналітичному матеріалі CNN з посиланням на експертів у сфері безпеки та оборони.

Експерти зазначають, що росія фактично вже веде гібридну війну проти Заходу.

Йдеться про диверсії, дезінформаційні кампанії, глушіння GPS у країнах Балтії, вторгнення російських безпілотників і літаків у повітряний простір НАТО, а також атаки на критичну інфраструктуру. Москва свою причетність до цих дій традиційно заперечує.

Прогнози та терміни готовності:

• 2028−2029 роки: німецька розвідка та міністр оборони ФРН вважають ці роки критичною датою, коли росія може бути готова до нападу на НАТО.

• 3 роки: такий термін дають країни Балтії, які перебувають на передовій гібридної агресії росії.

• 5 років: оцінка Генсека НАТО Марка Рютте щодо готовності росії застосувати силу проти Альянсу.

Попри те, що у 2025 році всі 32 країни НАТО вперше досягли цільового показника витрат у 2% ВВП, на саміті в Гаазі було прийнято історичне рішення: збільшити витрати до 5% ВВП до 2035 року. Найбільше на оборону зараз витрачають Польща (4,7%), Литва (4%), Латвія та Естонія.

Однак, як зазначають у RUSI, наявні плани оборони часто базуються на ресурсах, яких фізично не існує. Великій Британії, наприклад, може знадобитися до 10 років для повної мобілізації економіки та армії.

Тим часом досвід України, яка вже четвертий рік стримує повномасштабне вторгнення росії, стає основою для нових європейських програм, таких як «Eastern Flank Watch» та «European Drone Defence», запуск яких заплановано на 2026 рік.

Читайте також
«У свідомості росіян закладається думка, що проблеми Криму путін вирішити не може…»
30.06.2026
«У свідомості росіян закладається думка, що проблеми Криму путін вирішити не може…»

На додачу до кліматичної спеки окупований росією Крим у ці дні сильно потерпає від іншої задухи, яку своєю незаконною присутністю на півострові спричинив кремлівський режим. Із курортної зони це благодатне колись місце перетворюється на справжній театр бойових дій, територію війни. Крим пожинає наслідки російського вторгнення, розплачується за брутальну загарбницьку політику путіна, який із приходом «раші» обіцяв рай жителям цієї чорноморської перлини, а створив їм справжнє пекло…