Час купувати валюту: прогноз курсу долара на наступний тиждень

  • 26.04.2020, 10:57
  • 5 715

Економісти обіцяють ще тиждень затишшя

Чотириденка після Великодня виявилася спокійною для курсу готівкової гривні, він практично не змінювався, як і прогнозували раніше аналітики. Куди піде тренд перед травневими святами — вгору, вниз, або залишиться стабільним — з’ясував сайт «Сьогодні».

Наші експерти — член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Що сталося з курсом за тиждень

Середній курс, зафіксований на вихідні плюс в неробочий понеділок на рівні 27,39 грн/долар у продажу і 27,03 грн/долар у покупці, в робочі дні змінювався як в продажу, так і в покупці в межах статистичної похибки. Відхилення по днях склало від однієї до п’яти копійок. І все ж до п’ятниці гривня зміцнилася на три копійки в порівнянні з минулою п’ятницею — до 27,37 грн/долар в продажу. Курс покупки зрештою залишився колишнім 27,03 грн/долар.

Валюти в обмінниках було досить, а от бажаючих здати або купити її практично не спостерігалося.

Офіційний курс долара від НБУ в перший робочий день опустився на 12 копійок, до 27,08 грн/долар, а до п’ятниці долар «поступився» гривні ще на 7 копійок, до 27,01 грн/долар, подешевшавши за тиждень на 19 копійок (0,7%). Але на понеділок, 27 квітня, Нацбанк знизив офіційний курс гривні на 13 копійок, до 27,14 грн/долар.

Головні причини змін

Експерти одностайні в тому, чому курс зупинився: не тільки знайдена точка рівноваги, але і ділова активність в міжсвяткові робочі дні виявилася практично нульовою. Тим більше, що в умовах карантину це було неважко.

«На сьогоднішній момент є дві категорії основних покупців валюти на безготівковому міжбанківському ринку, активність яких впливає також на курс готівкової валюти, — каже Олег Пендзин. — Це наші імпортери та іноземні нерезиденти, які мають українські цінні папери — гривневі облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), що випускаються Мінфіном. Очевидно, що імпортери закуповують валюту для завезення до нас товарів з-за кордону. Але з огляду на те, що роздрібна торгівля, яка продає промислові товари тривалого користування, зараз закрита на карантин, продажів немає, виходить, що немає сенсу і в нових закупівлях товарів. І, відповідно, практично немає попиту на валюту.

Нерезиденти зараз взагалі виявилися в патовій ситуації: попиту на ОВДП немає, тому продати їх, щоб купити долари і вивести капітал, нерезиденти не можуть навіть з дисконтом (знижкою). Обсяги торгів на міжбанку впали нижче 50 млн доларів на день, причому значну частину пропонованої валюти викуповував в резерви Національний банк, не даючи курсу опуститися нижче 27 грн/долар

Андрій Шевчишин також говорить, що ділова активність на минулому тижні була мінімальною.

«Курс долара залишався в апатичному стані і рухався трохи вгору або трохи вниз під впливом ситуативних перекосів попиту і пропозиції, — аналізує Андрій Шевчишин. — Немає жодних серйозних драйверів для його зміни. Попит і пропозиція в цілому збалансовані. Навіть те, що Нацбанк знизив на цьому тижні облікову ставку з 10% до 8%, мало вплинуло на ситуацію з курсом».

Олександр Охріменко каже, що стабільність була ситуативною, безготівковий ринок намацав рівноважний курс, який влаштовує і експортерів, і імпортерів. Це позначилося і на готівковому ринку.

«Попит на валюту зараз дуже низький, — констатував Охріменко. — Навіть такий критичний імпорт як нафтопродукти і то трохи менше затребуваний, ніж раніше через припинення в карантин пасажирських перевезень, та й ціни на паливо впали через різке здешевлення нафти, відповідно на його закупівлю потрібно менше валюти».

Чого очікувати наступного тижня

Якщо сказати коротко: стабільність збережеться, незважаючи на те, що регулятор послабив офіційний курс гривні.

Олег Пендзин не чекає змін курсу на наступний другий поспіль чотириденний робочий тиждень, цього разу укорочений через травневі свята.

«Низька ділова неактивність, пов’язана з купівлею та продажем валюти на міжбанківському ринку, збережеться, а це значить, що і на готівковому ринку змін курсу практично не очікується, — аналізує Олег Пендзин. — Тому курс готівкового продажу залишиться в коридорі 27−27,5 грн/долар».

Андрій Шевчишин також говорить, що нинішня стабільна ситуація збережеться.

«Я не бачу будь-яких чинників для того, щоб на наступному тижні були серйозні зміни, — упевнений Шевчишин. — Єдиний момент — коли курс на міжбанку опускається до позначки 27 грн/долар, підвищується попит на нього з боку покупців. Але їх дуже небагато, щоб курс відразу почав зростати. Та й регулятор на обсягах торгів нижче 100 млн доларів за день легко може відкоригувати курс в наявному коридорі 27−27,5 грн/долар. Але девальваційні очікування зберігаються, вони проявляться, коли скасують карантин».

Лише Олександр Охріменко не виключає невеликих ситуативних коливань курсу в межах 10−20 копійок, викликаних тим, що, наприклад, хтось із резидентів, у яких підійшов термін погашення ОВДП, захоче конвертувати отримані за них гривні в долари.

«Але в цілому курс залишиться в нинішньому коридорі: 27−27,5 грн/долар», — резюмував Охріменко.

Продавати або купувати валюту

Всі експерти говорять, що на наступному тижні краще не здавати, а купувати валюту як засіб накопичення.

«Інфляційний тренд нікуди не зник, — повторює Олег Пендзин. — У бізнесу зберігається відкладений попит на валюту, який повною мірою почне реалізовуватися, щойно країна стане виходити з карантину. Тому тим, хто має гривневі надлишки і хоче їх конвертувати в долари, саме час робити це в дні затишшя, коли курс на мінімумі».

Схожу пораду надав і Андрій Шевчишин.

«Як я і прогнозував, до кінця тижня гривня зміцнилася до 27 грн/долар в покупці, у продажу тримається ближче до 27,40 грн/долар, — зазначив Андрій Шевчишин. — Тому є сенс купувати валюту. А ось ті, хто хоче її здати, щоб, наприклад, розрахуватися гривнями за покупки або послуги, це краще робити безпосередньо в день платежу».

Схожі новини