Я відчула щастя й свободу, а подруга – гордість
На початку квітня відбулося традиційне масове сходження на найвищу гору України – Говерлу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/433068/hoverla.jpg)
Зазвичай цей захід збирає сотні прихильників альпінізму з різних куточків країни, однак у зв’язку з пандемією цьогоріч на Говерлу вирушила обмежена за кількістю група — близько 60 осіб.
Традиція масового сходження на Говерлу має давнє коріння. Ветерани альпінізму знаходять у приватних архівах фотографії сходження ще з 70-х років минулого століття. Цей похід знаменує відкриття літнього туристичного сезону на Львівщині. Проте торік традиція була перервана карантином. А вже цьогоріч було вирішено іти на найвищу гору України попри усі перепони.
Як розповідав керівник нашої групи, бували роки, коли такі сходження збирали до 5 тисяч охочих. І їхали вони кількома потягами. Але з часом кількість «говерлянців» зменшилася, до того ж добиратися до підніжжя гори почали автобусами. Для пана Михайла, керівника нашої групи, це було уже 160 сходження на Говерлу, не рахуючи підкорення інших, значно вищих гір, — на Кавказі, в Альпах тощо.
Напередодні, 2 квітня, збираємося у Львові на Приміському вокзалі. Крім львів’ян, з нами їдуть також жителі Києва, Луцька, Кривого Рогу, Миколаєва Львівської області… Погода як на замовлення — яскраво світить сонце. І начебто обіцяє осявати не лише дорогу до Ворохти, а й саме сходження на Говерлу.
Упродовж чотирьох годин слухаємо розповіді пана Михайла про історію альпінізму та всілякі щасливі і не дуже трафунки, які він пережив упродовж багаторічної історії підкорення гірських вершин.
Серед учасників цьогорічного сходження чимало ветеранів, які уже неодноразово підкорювали Говерлу, і не тільки її. Але є й такі, які відважилися на цю авантюру вперше. До них належу і я, адже підкорення Говерли влітку 2012 року — це зовсім інша історія.
Краєвид за вікном автобуса заворожує, щойно на горизонті з’являються обриси прикарпатських гір. У містечках і селах, через які проїжджаємо, незвично тихо і безлюдно. Карантин… У Ворохті поселяємося у мотелі «Україна». Завтра — час «Ч», тобто — «Г» (Говерла).
Той день вмістив у себе всю палітру емоцій — від шаленого захоплення неймовірними карпатськими краєвидами до самобичування на кшталт «і на фіга тобі то було треба? Що ти забула на тій Говерлі, що лізеш туди, провалюючись у сніг?». Направду, сама собі не хотіла зізнаватися, що дуже боюся не так тієї засніженої вершини висотою 2061 м над рівнем моря, як спуску з неї (за умови, що таки доповзу, в чому кілька разів упродовж сходження дуже сумнівалася). Але бараняча впертість (я ж Овен, як-не-як!) і, звісно, допомога небес (не втомлювалася дякувати Богу, що маю змогу дихати цим повітрям і бачити цю неймовірну красу!) зробили свою справу. Коли ступила останній крок і потрапила в міцні обійми моєї дорогої подруги Катерини, зрозуміла і «офігіла»: я таки доповзла, долізла, дійшла на своїх двох (а великий шмат шляху і на чотирьох) до найвищої точки України!
…Від мотелю «Україна» у Верховині, де ми ночували, до бази «Заросляк», звідки починається сходження, пів години їзди автобусом (до шлагбаума з дерев’яним гуцулом) і понад 8 км топання нозями (можна їхати приватним транспортом, але то зовсім інший «фен-шуй»). Перекус у «Заросляку», збір всієї групи, напутнє слово-інструктаж досвідчених провідників-підкорювачів гір і — з Богом! До слова, наймолодшому екстремалу Луці — 6,5 року, найстаршому — 80. Керівникові нашої групи 77 років.
Коли ми вирушили, погода була чудова — безвітряна і без жодних опадів. Зліва від нас уздовж початкової стежки сходження шумів Прут, острівками вкритий метровим шаром снігу. Перила, за які влітку можна триматися, ледве визирали з-під снігових заметів. Уже вище стало зрозуміло, що під нами — кущі і низькорослі деревця… Але, попри все, — краса довкола неймовірна!
Поки підйом був пологий, йшлося не надто важко (хоча час від часу сніг під ногами провалювався — коли по коліно, а коли і вся нога опинялася у сніговій пастці). Коли ж градус кута нахилу став гострішим, почав політати сніг, а згодом — опускатися туман. Ще за якийсь час видимість стала майже нульовою.
Дивлячись на уявну вершину, бачила біло-сіро-блакитне тло, якому не було кінця. В якийсь момент сказала собі, що іду не на Говерлу, а в небо. Так і йшла. Може, й краще, що вершини не бачила, бо не знала, скільки ще до неї зосталося. В голові крутилися пісня Висоцького про альпіністку і вакарчуківське «вище неба люба моя»…
Назустріч почали з’являтися люди, які вже спускалися вниз. На запитання, «чи далеко ще до вершини?», відповіді кожен раз були різні і дуже суперечливі: від «ще хвилин 40», «ще метрів 200» — до «ще трошки». І оте «трошки» було найточніше, бо тривало щонайменше годину.
Коли на двох іти стало несила, згадала еволюційну теорію Дарвіна і вирішила, що треба відчути ще й це — як воно, дряпатися вгору на чотирьох кінцівках, а то і повзти на колінах, коли вже годі було звестися на ноги. Але то таке. Головне — таки долізла!
Останні кроки були найважчими. Вершина. Дружні обійми тих, хто виліз раніше. Буревій. І… спуск. Тамуєш страх перед прірвою, але розумієш, що мусиш іти (злазити, скочуватися, їхати на п’ятій точці, навкарачки задом-наперед, боком — як хочеш, але спуститися мусиш!). На пологіших місцинах озираєшся назад (вгору) і не ймеш віри — невже я ТАМ була? Як я туди залізла?
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/Hoverla-3.jpg)
Видимість стає все кращою. Якоїсь миті зупиняєшся, дивишся навколо, всотуєш в себе цю неймовірну красу, закарбовуєш в пам’яті, в серці, у кожній клітинці душі і тіла ці емоції і… починаєш плакати. Ридати ридма. Від щастя. Від емоцій, які переповнили, накрили, вихлюпнулися сльозами радості. Тепер до кінця розумієш, як воно — плакати від щастя.
«Що ти зараз відчуваєш?» — питає Катруся. «Щастя, — відповідаю. — І свободу». — «А я гордість!» — каже подруга.
Внизу, в «Заросляку», маємо кілька хвилин на передих, запаковуємося в кунг (металева військова машина допотопного періоду) і їдемо у Ворохту.
Дорогою додому розумієш — ти підкорила не лише найвищу точку України, а й ще одну життєву вершину. Ти вийшла за межі своєї зони комфорту, ти поборола свій страх і сумніви у власних силах, довела перш за все самій собі: коли людина чогось прагне, для неї немає нічого неможливого, і, звісно, дорогу здолає той, хто йде…
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/04/Hoverla-2.jpg)