Не можна втручатися в імунну систему людини без потреби
Чи можна позбутися алергії на цвітіння рослин, розповідає лікар-алерголог Мережі медичних центрів «Родина» Марта Ломіковська.
Ще задовго до періоду цвітіння певних видів рослин більшість людей переживають стрес — як пережити весну. Бо алергія, яку викликає цвітіння, не просто створює дискомфорт, а у прямому сенсі цього слова -не дає жити. Чи можна підготувати свій організм до цього і чи взагалі реально захиститися від сезонної алергії, журналістка «ВЗ» запитала в алерголога, імунолога та ревматолога, керівника лікувально-діагностичного підрозділу мережі медичних центрів «Родина», члена European Academy of Allergy and Clinical immunology, Української Асоціації Клінічної імунології та алергології, кандидата медичних наук Марти Ломіковської.
Насправді, це велика проблема, — каже Марта Павлівна. — Щоб повністю захиститися і не контактувати з алергенами, треба виїхати в іншу частину світу, де інший клімат і не цвітуть ті чи інші рослини, на які конкретна особа має алергію. У нас є три періоди полінації — пилкування рослин, які є алергенами. Перший починається у березні і триває до середини травня. У цей період цвітуть дерева: береза, вільха, ліщина, дуб. Цей період практично закінчується. Але починається новий період цвітіння, що триває з середини травня до кінця липня, — це лугові і злакові трави. Іншими словами, це все, що цвіте на полях. І це не квіточки різноманітні. Пригадуєте, у дитинстві ми бавилися «півник-курочка», коли зривали такі колоскові рослинки. Це і є основний алерген. Пилок від «курочки-півника» дуже дрібний, визначається у нанометрах, ми його не бачимо. Третій період полінації серпень-вересень — період цвітіння бур’янів, таких як полин, амброзія. Цей пилок розноситься на сотні кілометрів. Ми у місті можемо мати реакцію від цього пилка. Його мікрочастинки потрапляють у ніс, а потім у кров. А не, до прикладу, тополя, пух якої всі вважають чи не найбільшим злом. Бо пух тополі рідко викликає алергію! Просто ми бачимо, як він літає, тому й вважаємо, що саме він — причина хвороби людей, схильних до алергії.
То так виглядає, що жодна людини в Україні, яка має алергію, не може себе вберегти?
Пилок рослин — найнеприємніший алерген, який є всюди і якого неможливо позбутися. Тому у цей період люди від цього страшенно страждають.
Є певні заходи, завдяки яким можна зменшити навантаження алергеном. Насамперед, це особиста гігієна. Коли приходимо додому, весь одяг зі себе потрібно знімати, помити водою очі і руки, ніс — сольовим розчином. Одне слово, те, що ми «назбирали» на вулиці, маємо зі себе змити. Треба прийняти душ і змити той пилок з волосся. Бо у кого довге волосся, і лягає спати, не помивши голови, то «вкладає спати» і цей пилок. Тобто бодай таким чином можемо зменшити вплив алергену на організм. Навіть затемнені окуляри — це також механічний бар’єр.
Але ж алергія може бути не лише на цвітіння?
Окрім цвітіння, другими за масштабами є кліщі пилюки, тобто алергія на пил. Це живі істоти, які мають 0,1 міліметра, і ми їх не бачимо. Цей кліщ живе всюди, де живуть люди. Ковдри-подушки — це пір’я, де вони найбільше люблять «збиратися». Кліщі не люблять синтетики! Окрім того, ці кліщі живуть у диванах, матрацах — завжди. Їх неможливо позбутися. Цей алерген ще гірший, ніж пилок у рослин. Алергеном є не кліщ, а його екскременти. Чим старіша річ, тим більше у ній кліщів! Бо якщо пилок рослин людина терпить, до прикладу, два місяці, то кліщ пилюки живе у наших помешканнях цілий рік. Ця алергія ще важча. Ще частими алергенами є плісінь, шерсть собаки, кота. Але більшість пацієнтів, знаючи, що мають на тварин алергію, не віддають їх. Чи можна це вилікувати? Можна! Застосовуємо алерген-специфічну імунотерапію. Вводимо в організм мікродози алергену. Це готові ліки, називаємо їх алерговакцини. Але це тривалий процес — близько трьох-чотирьох років. Однак, це можливість вилікуватися від алергії назавжди. Діткам ми це робимо з 5-річного віку. І, звісно, краще починати лікування від алергії у дитячому віці.
Але не всі страждають. Чому лише певна категорія людей уражена цією хворобою?
Алергія — епідемія ХХІ століття. Це визнала ВООЗ. За певними прогнозами, до 2050 року кожна друга людина у світі матиме алергію. Алергією, на жаль, хворіють люди у цивілізованому світі. До прикладу, в Азії і Африці імунна система має чим «зайнятися». Бо що таке алергія? Це гіперреакція — неправильна реакція імунної системи на подразник. Коли у цих країнах постійно боряться з інфекціями, у них там все просто. Натомість, у нас все по-іншому. Ми себе занадто сильно «стерилізували». У період ковіду, наприклад, постійне миття рук, дезінфектори… Імунна система у таких випадках дає збій у людей, які мають до цього генетичну схильність.
Чи можна підготувати себе медикаментозно, окрім гігієни, тим людям, які від цього пилка потерпають?
Таким пацієнтам допомагаємо у нашій клініці, оскільки це насправді складна хвороба. Це не простий процес лікування. До прикладу, приходить пацієнт, каже, що скоро почнеться період цвітіння, просить призначити якісь ліки проти цього. Такого нема! У цей час, коли починається контакт з алергеном, ми даємо протиалергічні ліки, щоб зняти симптом. Це спреї в ніс, що полегшують дихання, краплі до очей, таблетки. Є багато пацієнтів, які мають астму — сезонну саме у час цвітіння, тому їм призначаємо ліки в формі інгаляторів.
Не можна самому піти в аптеку і придбати щось від алергії?
Однозначно! І це у нас проблема номер один. Як свідчить практика, пацієнт приходить до лікаря через два-три роки, коли хвороба задавнена. Самі приймають ліки, які вже не працюють, слухають, що порадила сусідка або фармацевт в аптеці, або, що побачили у рекламному ролику по телевізору. Це добре спрацьовує. Але треба пам’ятати, що ліки можуть давати побічні ефекти.
Треба насамперед здати аналізи…
Аналізів є маса. Можна витратити багато коштів на непотрібні аналізи. Тому спочатку треба прийти до алерголога. Алергію визначають двома шляхами. Перша методика — класична. Так звані шкірні проби. І за пів години будемо знати, на який саме алерген є реакція у людини. Є інший варіант — лабораторні аналізи, за допомогою яких можна визначити алергію по складу крові. Навіть можна зробити аналіз на 300 алергенних молекул: усе, що ми їмо, що вдихаємо.
Всі аналізи можна зробити у вашій клініці?
Так. Після огляду пацієнта та збору скарг, визначаю, що треба людині зробити: проби чи цей розширений аналіз крові. Робимо або алергологічні панелі чи Аlex-тест, так званий алергічний паспорт людини. Тоді будемо знати, що можемо їсти, а на що маємо алергію. Такий аналіз особливо важливо робити дітям.
Дехто стверджує, що дитина не може їсти червоних яблук, полуниць. Бо все червоне викликає алергічну реакцію…
Насправді, це підходи до алергії минулого століття. Зараз такого нема. Це — псевдоалергія. Так само, як і шоколад. Якщо цих продуктів їсти багато, то у будь-кого може з’явитися така реакція. Якщо з’їсти одну полуничку чи маленький шматочок шоколадки, нічого не буде. Тому, для того, аби у цьому розібратися, треба прийти до алерголога. В іншому випадку, можна здати купу аналізів і не допомогти собі чи дитині.
Вузькопрофільні спеціалісти, до прикладу стоматологи, також мають робити проби на алергени, перш ніж колоти анестезію?
За сучасними стандартами, стоматолог не має права робити жодні проби. За протоколом, будь-які проби має право проводити лише лікар-алерголог. Якщо говоримо про стоматологів, то, підкреслюю, реакції бувають різні. Це може бути алергія на препарат, що може бути небезпечним для життя, а бувають побічні дії ліків. До прикладу, у більшість анестетиків додатково входить адреналін. Але цей адреналін часто дає підвищення тиску, блідість, запаморочення.
Тобто, перші ніж йти до стоматолога, спочатку треба прийти до вас?
Ні. Алергологи роблять проби лише тим пацієнтам, у яких в анамнезі була якась підозра на реакцію на ліки.
Чи збільшилася кількість хворих на алергію?
Однозначно, збільшилася. Є така хвороба кропив’янка, яка має багато причин своєї появи. І це не завжди алергія. Але це така хвороба, що шалено порушує комфорт життя, бо є висипка на шкірі, що свербить. Є люди, яких сипить місяцями і навіть роками. За моїми спостереженнями, кропив’янка у багатьох з’явилася після перенесеного ковіду. І, повторюся, кропив’янка може з’явитися навіть через безконтрольний прийом ліків. Окрім того, у нас є багато прихильників штучної вітамінотерапії. Я практично не призначаю вітаміни, лише в окремих випадках. У нас це — просто супермода на вживання ліків. А скільки харчових добавок можна придбати безрецептурно в аптеках! За рахунок цього також збільшується кількість хворих на алергію. Ну, і не можу не сказати про певну категорію лікарів, які виписують цілий листок медикаментів. А в кінці кажуть: «А давайте, ще додамо вам інумостимулятор». Цього категорично робити не можна! Я, як імунолог, практично не призначаю таких препаратів. У жодному разі не можна втручатися в імунну систему без потреби!
Розмовляла Галина ЯРЕМА.