«Сучасна поп-музика скочується до відвертого сексизму і брутальності»
Ексклюзивне інтерв’ю з народним артистом України Анатолієм Матвійчуком
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/387161/56.jpg)
З Анатолієм Матвійчуком спілкуюся не вперше, відтак завжди тішуся з нагоди взяти інтерв’ю у талановитої, розумної, неординарної людини, яка на події в суспільстві резонує гострими, але завжди до болю правдивими і щемливими текстами — чи то віршами, чи піснями, чи просто роздумами на своїй сторінці у соцмережах.
— Пане Анатолію, ви завжди належали до людей з чіткою громадянською позицією. Мати «стержень», власну думку, вміти її обстоювати буває дуже непросто. Що допомагає не зраджувати своїм переконанням?
— Зважена позиція — це і є той «стержень», про який ви говорите. Інша річ, з чого він зроблений, які його складові? Перше, це, мабуть, ніколи не довіряти емоційним факторам, тому що часто разом із ними в душу потрапляють необ’єктивні судження і оцінки, які в разі тверезого критичного погляду відфільтровуються як неприйнятні. Друга складова — намагатися спиратись на особисті спостереження і власний досвід. Як правило, цей досвід вчить, що в реальному житті не буває ідеального зла чи добра — це може бути лише системою координат. А порядні чи підлі люди рівномірно розподілені в усьому соціумі, у тому числі в середині політичних партій. Події, які іноді подаються в ЗМІ, залежать від чиєїсь точки зору. Отже, для мене завжди значно важливіший не сам певний факт, а те, що зумовило його появу. Цікавіше — що або хто рухає людьми в певній ситуації. Тому деякі мої думки комусь здаються суб’єктивними, але спільнота мусить учитися поважати різні точки зору…
— Нещодавно наше суспільство збурили події навколо національного відбору на «Євробачення». В результаті від України на «Євробачення» не їде ніхто. Що ви думаєте з цього приводу?
— «Євробачення» не є ані мистецтвом, ані політикою — воно є бізнесом, або тим медійним механізмом, який допомагає просуванню цього бізнесу. Цей конкурс виник у повоєнній Європі як засіб покращення і поглиблення комунікації між різними країнами з метою зняття певної політичної напруги. Однак за політичними деклараціями стоять і певні економічні інтереси. Що, в першу чергу, цікавить великий бізнес — створення відкритого глобального ринку без обмежень і державних кордонів. І першим товаром, який здатен завоювати цей ринок, є музика. Особливо англомовна як універсальний засіб комунікації. Взагалі, сучасний шоу-бізнес — це найефективніша зброя глобалістів. Я впевнений, що більшість людей, коли слухає чи дивиться якесь музичне шоу, не задумується над тим, кому належить той чи інший твір, хто є його правовласником і хто, кому і за що має платити. У цьому й суть! І коли перемогла Maruv (чи їй допомогли перемогти), одразу відкрилися таємні речі, що, виявляється, правами на її конкурсну композицію володіє один із наймогутніших музичних лейблів світу — компанія Warner Music, а точніше, її російське відділення. Тобто навіть при абсолютній перемозі цієї співачки (в чому я дуже сумніваюсь) всі матеріальні дивіденди — а це сотні чи мільйони доларів — дісталися б саме цій компанії. Компанії, яка вже досить давно займається просуванням цієї співачки на європейський музичний ринок. Не хочу говорити про естетику її сценічного номера і якість пісні — просто скажу, що це виразний маркер, який показує, як деградує і глобалізується сучасна поп-музика, скочуючись до відвертого сексизму і брутальності. Якби ж ви мене спитали, яка пісня на нинішньому відборі Євробачення сподобалася особисто мені, я сказав би, що це пісня дуету «Анна-Марія». На жаль, на нашому відбірковому конкурсі змішалися політика і музика, а в результаті ні про які професійні критерії відбору пісні вже не могло бути й мови. Вина за це має бути покладена на тих топ-менеджерів каналів, які займалися безпосереднім менеджментом цього дійства: підбором журі, уважним анкетуванням виконавців, які мали увійти до фінального пулу, прогнозуванням усіх можливих нюансів, в тому числі й політичних. Цей конкурс став жертвою корумпованості і клановості нашого шоу-бізнесу.
— Що цікавого відбувається у вашій творчості? Пишуться нові пісні?
— Пишуться — і не тільки для себе, а й для моїх друзів-колег по цеху, часто в співдружності з іншими авторами. Мені пощастило — я можу написати вірші для якогось виконавця чи композитора, а можу взяти чийсь текст і створити до нього музику, але частіше я все роблю сам. Довести все до ладу мені допомагають мої друзі — музиканти, аранжувальники, звукорежисери. Нещодавно в НПМ «Україна» відбувся мій великий концерт «Ювілей на Полустанку Любові», де прозвучало чимало цікавих прем’єр. Засмучує те, що апріорі цей якісний і змістовний мистецький продукт не зміг потрапити на жоден з топових телеканалів, адже я не маю таких грошей, щоб заплатити за ефір. Та це й принизливо для мене — платити величезні гроші за готовий продукт, в який вкладено мій талант і зусилля багатьох моїх друзів та однодумців. В ідеалі вони мали б платити за це нам, творцям цього мистецького продукту. Але це не про нашу країну.
— Як проводите час, коли випадає нагода відпочити?
— Моє хобі і моє життя — це поезія. За допомогою неї я намагаюсь осмислювати ті речі, які відбуваються довкола нас. Наше сьогодення надзвичайно багате на ті події, які вимагають творчого, філософського, художнього осмислення через певні узагальнення, символи і метафори. Гадаю, колись за моїми віршами можна буде легко відтворити суть нашого сьогодення. І це відтворення буде багате на емоції і асоціації, адже більшість рядків писалося зі сльозами, з болем чи навпаки — з іронією чи сарказмом… Поки що не вистачає часу на лірику або на якусь споглядальну творчість, можливо, колись настане час і для цього. З простих захоплень — люблю футбол, тепер уже більше як глядач, гру на більярді, однак із партнерами останнім часом сутужно…
— Залишається час для гарної книжки? Якщо так, то що із прочитаного останнім часом справило на вас найбільше враження?
— Останнім часом мене майже не захоплює художня література, оскільки навіть в юності, коли я читав дуже багато, особливо полюбляючи наукову фантастику, мене цікавило лише те, що залишається в сухому підсумку — глибина фабули, філософська цінність головної ідеї тощо. Тому зараз більше читаю спеціальну літературу, яка стосується трансформації медійних процесів у світі та їх впливу на свідомість людства. Вважаю цю тему найцікавішою і найважливішою не тільки для себе, а й для майбутнього нашої країни.
— Залишилося не так багато часу до виборів Президента України. Про що вам зараз думається найбільше?
— Думається про те, як хитро влаштовані сучасні політичні шоу. Як ретельно підібрані там персонажі — і як чітко регламентовані їхні функції. Коло цих персонажів суворо обмежено, тому ви бачите одні й ті самі обличчя. Випадкові люди туди майже не потрапляють… Ще думається про те, що наша незнищенна олігархічна система влаштована таким чином, що вона вже давно зробила вибір за нас. Яким чином, спитаєте ви? А таким, що за допомогою підконтрольних ЗМІ ця система давно вже делегувала до нашої свідомості всі зручні для неї варіанти і архетипи — і навіть ті, які здаються нам радикальними, революційними чи реформаторськими. Запевняю вас — усі варіанти давно прораховані, сценарії написані, ролі розподілені, ставки зроблені і ризики зважені. Тобто будь-який варіант нічим не загрожує великим гравцям. Вони завжди у виграші, світ для них — шахова дошка. Можна жертвувати пішаками і навіть певними фігурами, але вигравати партію…
— Як вважаєте, у нас є підстави для оптимізму?
— Я швидше скептик, аніж оптиміст, і в моїй свідомості вже сформувалося кілька сценаріїв нашого недалекого майбутнього — від трагікомічних до відверто трагедійних. Є декілька важливих питань, на які ми отримаємо відповідь у найближчі роки: чи не стане ця передвиборча кампанія черговим реаліті-шоу для нашого народу? Чи збережеться в нашій країні посада президента як така? І чи вдасться під тиском зовнішніх і внутрішніх обставин зберегти цілісність України? Хочеться вірити, що в української держави є шанси. Якщо українці зроблять правильний моральний і державницький вибір. Але в будь-якому підсумку — не варто розчаровуватися і втрачати надію: ми, українці, — велика і численна нація, яка нині живе по всьому світу. А великі нації вічні і незнищенні…
Довідка «ВЗ»
Анатолій Миколайович Матвійчук — український співак, поет, композитор, журналіст, телеведучий, музичний аналітик, педагог, науковець. Народний артист України, лауреат літературних премій. Народився 29 вересня 1958 у Києві. Навчався у КДУ імені