Як зменшити прояви псоріазу
Один із найпростіших способів «пригасити» запалення в організмі - відмовитися від їжі й напоїв, які його провокують
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/514417/psoriaznove.jpeg)
Хоча точна причина псоріазу невідома, лікарі вважають його імунноопосередкованим запальним захворюванням. «Це означає, що в основі цього стану лежить запалення, спровоковане нетиповою реакцією імунітету на тканини власного організму», — пише Medical News Today.
Від псоріазу потерпає приблизно 3% дорослого населення. Перше, на що скаржаться такі пацієнти, це шкірні зміни, такі як поява бляшок і почервоніння шкіри. Проте у багатьох уражаються також інші частини тіла, зокрема суглоби та очі.
Експерти вважають, що загальним фактором, який впливає на ці різні ділянки, є запалення.
Що викликає запалення
У хворих на псоріаз дисфункція імунної системи спричиняє накопичення запальних клітин у середньому шарі шкіри, відомому як дерма. Водночас прискорюється ріст клітин у зовнішньому шарі шкіри — епідермісі.
Як правило, клітини шкіри ростуть й відшаровуються впродовж місяця. У людей з псоріазом цей процес займає лише кілька днів. Замість того, щоб відпасти, клітини шкіри накопичуються на поверхні тіла, що призводить до появи неприємних симптомів, як-от лущення, набряк і почервоніння шкіри.
Попри те, що псоріаз є шкірною хворобою, запалення, пов’язане з ним, впливає на весь організм та може підвищувати ризик серцевих патологій, раку, запальних захворювань кишківника й псоріатичного артриту.
Чи є спосіб його лікування
Хоча за псоріазу запалення спричинене порушенням регуляції імунної системи, дослідження показують, що пацієнти можуть зменшити його, змінивши спосіб життя. Як результат, симптоми стануть менш вираженими й загалом покращиться якість життя.
Використовуючи ці методи, можна продовжити ремісію, тобто тривалий період без проявів псоріатичної хвороби.
Крім того, певні препарати для лікування цього захворювання зменшують запалення. Це, зокрема, місцеві кортикостероїди, ін'єкційні біологічні препарати та пероральні ліки.
Пацієнти, що живуть з псоріазом, різні. Деякі з них потребують більш ретельного лікування, ніж інші.
Як полегшити симптоми
Хоч наразі ліків проти цього захворювання не існує, певні звички допоможуть зменшити запалення та підвищать шанси на тривалу ремісію.
Харчуйтеся збалансовано
Харчування тісно пов’язане зі системним запаленням. Дослідження показують, що певні продукти можуть збільшувати ризик псоріазу й погіршувати його перебіг.
Поживна дієта для кожного виглядатиме по-різному. Проте є загальні рекомендації для всіх пацієнтів:
99Уникайте їжі та напоїв, які провокують запалення. Певні продукти містять прозапальні речовини, котрі посилюють запалення й викликають появу симптомів псоріазу. Це, зокрема, газовані напої та ультраоброблені харчі, як-от солоні снеки, солодощі й оброблені м’ясні продукти.
99Їжте ту їжу, що, навпаки, володіє протизапальними властивостями, зокрема фрукти та овочі. У 2018 році проведено дослідження за участі 35 735 осіб, серед яких 3557 потерпало від псоріазу. Виявилося, що ті, хто дотримувався середземноморської дієти, страждав від проявів цієї недуги менше, ніж ті, хто цього не робив.
Підтримуйте нормальну масу тіла
Ожиріння є фактором ризику розвитку псоріазу. Крім того, у людей, які мають зайву вагу, симптоми цього аутоімунного захворювання більш виражені, ніж у людей, що не мають такої проблеми.
Втративши вагу, можна зменшити рівень маркерів запалення і, відповідно, полегшити перебіг псоріазу.
Дослідження 2020 року продемонструвало, що у людей з псоріазом і надмірною масою тіла внаслідок зменшення ваги на 12% впродовж 10 тижнів важкість симптомів захворювання зменшувалася на 50−75%. Середня вага, яку втратив кожен з учасників дослідження, становила майже 10,5 кг.
Виробіть інші корисні звички
Деякі звички можуть допомогти зменшити запалення й покращити перебіг псоріазу, зокрема:
- Відмова від куріння. Куріння завдає серйозної шкоди здоров’ю та погіршує прояви запальних захворювань, зокрема псоріазу.
- Зменшення споживання алкоголю. Надмірне вживання спиртних напоїв може сприяти запаленню, ускладнюючи перебіг цієї хвороби.
- Рухова активність. Уникаючи тривалого сидіння, можна зменшити вираженість псоріазу. Одне з досліджень доводить, що люди з псоріазом, які ведуть сидячий спосіб життя, мають більш виражені симптоми цього дерматологічного захворювання, ніж ті, що регулярно займаються спортом.
- Достатній сон. Дослідження показують, що поганий або недостатній сон можуть збільшувати вміст маркерів запалення у крові. Експерти рекомендують спати у дорослому віці не менш як 7−9 годин на добу. Це дозволить підтримати здоров’я в оптимальному стані.
- Управління рівнем стресу. Тривалий стрес робить імунну систему надто активною і сприяє розвитку та посиленню запального стану. 88% хворих на псоріаз зауважило, що стрес провокує появу симптомів захворювання. Знизити рівень стресу можна з допомогою медитації чи, наприклад, йоги.
Коли звертатися по медичну допомогу
У випадку загострення бажано поговорити зі своїм лікарем, який розповість, як полегшити симптоми й загалом зменшити запалення в організмі. Це може бути як сімейний лікар, так і дерматолог.
Як правило, фахівець порекомендує внести певні зміни у спосіб життя, зокрема переглянути щоденне меню. За важкого перебігу захворювання — призначить ліки. Також лікар може порадити вітамінні препарати чи біологічно активні добавки.