Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Сезон без титулів не означає “провальний”

Цього року українська тенісна зірка Еліна Світоліна не виграла жодного турніру WTA, хоча до 2019-го вигравала їх протягом семи років поспіль. Останній шанс здобути титул Еліна мала у Шеньчжені, але не склалося... Утім, цей сезон Світоліна все-таки має записати собі в актив. Саме 2019 року одеситка вперше у кар'єрі пробилася до півфіналів двох турнірів категорії “Великого шолому”, Вімблдону і US Open.

Уявіть, що збірна України з футболу тричі поспіль пробилася на Мундіаль. На першому не вийшла з групи, вигравши лише один матч із трьох, зате на другому перемогла. Причому виграла усі матчі на турнірі! А на третьому Мундіалі «синьо-жовті» дійшли без поразок до фіналу, у якому поступилися збірній, що очолює рейтинг ФІФА… На жаль, це фантастика, такого ніколи не буде. Але у жіночому тенісі українка Еліна Світоліна добилася саме такого результату!

Звичайно, кожне порівняння кульгає, але ж хіба тенісний Підсумковий турнір, або ж WTA Finals, не нагадує футбольний Мундіаль? На Підсумковий потрапляють вісім найкращих тенісисток світу, за результатами «відбірного циклу», тобто виступів на турнірах Жіночої тенісної асоціації (WTA) протягом року. Уперше пробившись на Підсумковий турнір 2017-го, Світоліна тоді не змогла вийти з групи. Торік, коли Підсумковий турнір востаннє відбувся у Сингапурі, Еліна стала його переможницею. 2018-го найкраща українська тенісистка виграла на WTA Finals усі п'ять матчів (у фіналі здолала американку Слоан Стівенс). Цього року на Підсумковому турнірі у китайському Шеньчжені Світоліна, здобувши чотири перемоги поспіль, добралася до фіналу. На жаль, українка поступилася австралійці Ешлі Барті, яка зараз очолює рейтинг WTA. Певні шанси в Еліни були, але Ешлі, треба визнати, у фіналі була сильнішою.

Попри прекрасний виступ на Підсумковому турнірі, схоже, сама Еліна Світоліна сезоном, який щойно завершився, не задоволена. Чому? Цього року українці не вдалося виграти жодного турніру WTA, хоча до 2019-го Світоліна вигравала їх протягом семи років поспіль. Останній шанс здобути титул Еліна мала у Шеньчжені, але не склалося… Утім, як на мене, цей сезон, хоч він і не приніс жодного титулу, Світоліна повинна записати собі в актив.

Саме 2019 року одеситка вперше у своїй кар'єрі пробилася до півфіналів двох турнірів категорії «Великого шолому», англійського Вімблдону (нелюбима трава!) й «хардового» американського US Open. Чи могла у тих півфіналах виграти? Не дозволили суперниці, румунка Симона Халеп (Еліна взяла у неї реванш у Шеньчжені) та легендарна американка Серена Вільямс. Тим не менше, вихід Світоліної до двох «шоломних» півфіналів доводить: психологічно українка вже готова до тривалої боротьби на таких супертурнірах. Схоже, Еліна нарешті навчилася правильно розподіляти свої сили на двотижневій змагальній дистанції, і це має допомогти їй виграти омріяний «шолом».

На Підсумковому турнірі Світоліна напрочуд добре подавала. У півфіналі проти швейцарки Белінди Бенчіч в Еліни було аж 16 «ейсів», тобто подач навиліт, це особистий рекорд українки. У Шеньчжені Світоліна нарешті впевнено почувалася на тайбрейках (раніше мала з цим проблеми), вигравши обидва, у поєдинках проти чешки Кароліни Плішкової і американки Софії Кенін. Тайбрейк у Плішкової Світоліна виграла з рахунком… 14−12, укотре підтвердивши свою репутацію «бійця». У Шеньчжені Еліна була на корті трохи розкутішою, ніж зазвичай, зокрема, у матчі проти Халеп, коли українка дозволила собі «хуліганський» різаний удар справа… Усе це разом дозволяє припустити, що до штурму «шоломної» вершини Світоліна вже готова. Можливо, Еліна зійде на неї уже на початку наступного року, на Australian Open у Мельбурні? Головне, щоб не завадила травма коліна. Світоліна одержала її у лютому в Дубаї, і довго, аж до Шеньчженя, ми бачили на її коліні захисну пов'язку. Деякі фахівці навіть радили Еліні наважитися на операцію… Сподіваємося, все ж обійдеться без неї, і найкраща тенісистка України у Мельбурні зіграє. Тримаймо за неї кулаки.