“Бордо” скисло... А портвейн міцний!

Мало хто звертав увагу, що в матчах із угорцями й поляками португальці відігрувалися (угорці виходили вперед у рахунку тричі!). А це свідчить про неабияку психологічну стійкість, про міцний характер - який і став головною запорукою успіху Португалії у фіналі.

“Уявляєш, знайомий двісті доларів на Францію поставив, - розповів приятель. - І тут такий облом”... Перед фінальним матчем Євро-2016 у перемогу французів вірили не лише букмекери, а й футбольні експерти. Мовляв, якщо господарі чемпіонів світу німців здолали, то з португальцями розберуться. До того ж фінальний матч у Парижі, а вдома такі фінали французи виграють: 1984 року перемогли у фіналі Євро Іспанію, а 1998-го - у фіналі Мундіалю Бразилію... Але за те ми й любимо футбол, що він завжди може подарувати сенсацію! Зрештою, португальська “Попелюшка” свій тріумф заслужила - мужністю й відвагою, спортивною упертістю, великою вірою у власні сили.

До фінального матчу, відзначали експерти, португальці на Євро виграли в основний час лише один матч - у півфіналі в Уельсу. У решті ж поєдинків за участю збірної Португалії основний час завершився внічию. Хорватів Роналду і компанія пройшли завдяки єдиному голу, забитому в додаткові півгодини, а поляків обіграли лише у серії післяматчевих пенальті. Відтак Португалія, казали критики майбутніх чемпіонів Європи, потрапили до фіналу ледь не випадково, лише завдяки сприятливій турнірній “сітці”... Ця критика була необ'єктивною. Ну хіба Хорватія це якась “шара”? Хорвати, як на мене, були на цьому Євро однією з найсильніших команд, реальним претендентом на перемогу. Та й поляки - далеко не подарунок, ті ж німці їх не обіграли... Зате мало хто звертав увагу, що в матчах із угорцями й поляками португальці відігрувалися (угорці виходили вперед у рахунку тричі!). А це свідчить про неабияку психологічну стійкість, про міцний характер - який і став головною запорукою успіху Португалії у фіналі.

В останніх перед недільним фіналом десяти матчах суперників гору брали французи. Цей факт, а також півфінальна перемога над німцями зіграли зі збірною Дідьє Дешама злий жарт. Ще до виходу на поле французи бачили себе чемпіонами... А тут іще й головна зірка суперника, форвард Роналду, “зламався”! (Пайє, схоже, “в'їхав” у не заліковане до кінця коліно Криштіану не зовсім випадково...). Господарі поля практично не сумнівалися у перемозі, за що й поплатилися. Сильні духом португальці заходилися доводити, що вони й без Роналду здатні зіграти з французами на рівних. Так, “сині” мали ігрову перевагу - але далеко не тотальну. Так, “запалював” Сіссоко, могли забити Грізман і Жиньяк - але ж і Португалія влучила у поперечку... А в додатковий час блискучий хід зробив наставник португальців Фернанду Сантуш - випустив на поле свіжого форварда Едера, який і поставив у цьому “шаховому” протистоянні фінальну крапку. Як і в матчі з хорватами, футболісти збірної Португалії спокійно терпіли, чекаючи на свій шанс... Просто красунчики!

Тріумф Португалії, яку до початку Євро -2016 не вважали фаворитом, підтвердив правило, що зародилося на Євро-1992 у Швеції. Тоді перемогла “темна конячка”, збірна Данії, яка... взагалі не повинна була грати на турнірі! Данців покликали замість збірної Югославії, яку через війну на Балканах і фактичний розпад югославської держави виключили з числа учасників чемпіонату Європи. Минуло 12 років, і на Євро-2004 у Португалії перемогла чергова “Попелюшка” - збірна Греції. (У фіналі греки обіграли португальців, у складі який був і 19-річний Роналду). І ось через 12 років на Євро знову перемагає команда, яка ніколи раніше чемпіоном Європи не була... За цією логікою, шанс тріумфувати на Євро збірна України матиме тепер 2028 року. Якраз є час “підняти” вітчизняний футбол і створити боєздатну збірну...