Передплатити

Моральна і символічна перемога Джамали!

Перше місце Джамали на Євробаченні у Стокгольмі - не просто її особистий тріумф, це також велика символічна перемога, яка була так потрібна Україні саме зараз! Потрібна більше, ніж будь-кому з усіх учасників цього пісенного шоу. 

Україна чекала перемог після Майдану. Але замість швидких перетворень і поступу до Європи ми отримали принизливу анексію Криму і криваву агресію на Донбасі. Вибори президента України з сенсаційним однотуровим результатом багатьом дали надію на швидке завершення війни, як цього обіцяв у своїй передвиборній програмі Петро Порошенко. Однак дива не сталося. Україна, яка ще не оговталась від загибелі Небесної Сотні на Майдані, пережила нові трагедії: Іловайськ, Дебальцево, зрештою, майже щоденні втрати на східному фронті. Мінські угоди, після підписання яких мав настати мир, лише пригасили вогонь війни. Маємо так зване перемир'я, але й надалі гинуть та отримують поранення українці. 

Не сталося і швидкого втілення ідеалів Майдану у життя. Попри деякі зрушення, маємо усю ту ж корумповану правоохоронну, судову  та і політичну системи. Про боротьбу з корупцію чуємо багато правильних слів, але бачимо мало результатів. До того ж, люди тотально збідніди через знецінення гривні. Все це створює в країні гнітючу атмосферу безнадії і безпорадності. Народ усе частіше задається питанням: за що боролись?

Попри це оптимісти, до яких відношу і себе, вважають, що боролись не даремно. Боролися за перспективу побудувати якісно іншу країну ,і вона всупереч опору старої заскорузлої системи таки потроху змінюється. Громадянське суспільство і Західні партнери не дозволяють нинішній владі розкрадати державу у тих масштабах, як це робилось за "попередників". Серед позитивних сигналів - надання безвізового режиму з Європейським Союзом, що має статися вже цього року. Але цих позитивів критично мало. Тому так важливі для українців будь-які успіхи та перемоги. Насамперед для поліпшення атмосфери в країні та підтримки бойового духу, віри у себе. 

Участь саме Джамали на цьогорічному Єврабаченні також була  глибоко символічною. Це усвідомлювала і Росія, яка з самого початку сприйнала українську учасницю у багнети. А пісню Джамали "1944" про масову депортацію кримських татарів - як випад проти Росії, як навмисне нагадування путінському режиму, який вважає себе спадкоємцем "великого радянського минулого", про злочини сталінізму. Особливо боляче Росія це оцінила з огляду на незаконну анексію Криму та влаштовані репресії, від яких знову потерпають кримські татари. 

Передбачаючи ефект, який матиме виступ Джамали на Євробаченні, а , можливо, і перемогу української учасниці, Москва на всіх етапах, починаючи від національного відбору, намагалася перешкодити співачці. Згадаймо дивну поведінку голови національного журі Костянтина Меладзе, який спочатку не шкодував компліментів на адресу співачки, а під час фіналу, після невдоволення російських ЗМІ його позицією, почав її дошкульно критикувати. Нагадаю, за результатами голосування журі переміг маловідомий гурт The Hardkiss. Але вирішальним було смс-голосування глядачів. і україніі віддали перевагу саме Джамалі. І, як бачимо, не помилилися!

Коли Джамала виграла національний відбір, у бій пішла важка артилерія. Російські політики офіційно виступили проти участі української конкурсантки, вимагаючи організаторів Євробачення недопустити її до конкурсу через "політизацію" пісні. 

Продовжували свою брехливу політику і під час конкурсу, коли російські коментатори цинічно перекрутили зміст пісні, розповіли, що Джамала співає про важку долю людей, які залишають батьківщину в пошуках кращого життя. Вкотре нахабно брехали, аби зайвий раз не нагадувати росіянам про злочини радянської ситеми, які часто-густо видавалися за героїчні перемоги, або, в крайньому випадку, виправдовувалися «вищою метою». Адже будь-яке розвінчування сфальсифікованої історії путінський режим, який тримається на «гнилих» скрепах, сприймає як особисту загрозу. Саме культ непогрішності "великої і непереможної Росії" є одним з стовпів нинішньої патріотичної істерії. Звідси і болюча реакція на перемогу Джамали та "бронзу" Лазарева. Через постійне нагнітання атмосфери та накручування суспільства росіяни стали заручниками "победобєсія" (за висловом російського політолога Бєлковського). Оця пропаганда унікальності Росії, країни-переможеця (культивування перемоги у Другій світовій) і намагання здобути найбільше медалей на Олімпіаді за будь-яку ціну, грає з нею злий жарт. А якщо Росія не перемогла, то тільки тому, що навколо одні вороги і що це, як мінімум, вселенська змова!

Росія не вміє програвати. А це ознака слабкості. У даному випадку слабкості авторитарної закомплексованої держави. Згадайте який ажіотаж нагнітався перед боєм Кличка і Поветкіна? І як потім трактувався результат бою! Програш російського "вітязя" подавався як перемога. Ну, як мінімум нічия. А винні були, звичайно, судді... Те саме бачимо тепер. Замість того, аби привітати Джамалу з перемогою, на російському телебаченні тільки і розмови про заполітизованість конкурсу і необ'єктивность журі. Мовляв, Лазарева спеціально засудили, щоб принизити Росію, а членам журі в країнах Європи дав вказівку так званий європейський уряд. Один учасник ток-шоу на російському телебаченні договорився до того, що Україні спеціально організували перемогу, аби не давати грошей ( обіцяної фінансової допомоги). Типу дали грамоту замість грошової премії.

Виглядає все це смішно і гидко. Росія усіх судить по собі. Бо якраз приклад голосування підконтрольній Кремлю Білорусі з її незмінними 12-ками (а цього року таку оцінку дало і журі, і глядачі) викликає підозри, що це Росія дає вказівки. 

За логікою Кремля, найбільше претензій до не справедливого і заангажованого журі мала би мати Польща. За підсумками суддівських оцінок Польща опинилася на останньому місці, натомість глядачі дали польському конкурсанту четверте місце, що в загальному вивело його на восьму сходинку.  Виходячи з цього саме Польща мала би звинуватити суддів у необ'єктивності, адже розрив між оцінками суддів і глядачів колосальний. Але у Польщі, судячи з відгуків їхніх ЗМІ, істерії не влаштовують, конспірологічних версій не висувають.

P.S.

Вкотре обурив Першій національний телеканал України, який чомусь не організував після закінчення Євробачення традиційне обговорення. Такі ток-шоу телеканали  організовувують ледь не після кожного футбольного матчу. А тут не додумались. Не вірили в перемогу Джамали? Навіть якби Джамала не перемогла, глядачеві цікаво послухати обговорення, звірити свої думки та враження. Це, на жаль,  свідчить про низький професіоналізм та пофігізм керівників Першого Національного. 

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram