Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Охочих служити в Бундесвері бракує

«Маємо на 7% кандидатів менше, порівняно з минулим роком», — визнав міністр оборони ФРН. А чисельність її збройних сил треба збільшити…

Знайти охочих стати новобранцями Бундесверу міністру оборони ФРН Борису Пісторіусу (праворуч) непросто... Фото nzz.ch.
Знайти охочих стати новобранцями Бундесверу міністру оборони ФРН Борису Пісторіусу (праворуч) непросто... Фото nzz.ch.

Під час учорашнього візиту до Кар'єрного центру Бундесверу в Штутґарті, пише швейцарська Neue Zuercher Zeіtung, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус визнав, що збройні сили країни мають проблеми з набором новобранців (призову в Бундесвері немає, це повністю професійна армія).

«Багато хто критикує стан справ із особовим складом Бундесверу, — зазначив Пісторіус у розмові з журналістами. — Але ніхто не знає про це краще від мене. Цьогоріч маємо на 7% менше кандидатів, порівняно з тим же періодом минулого року». До того ж, розповів Пісторіус, близько 30% рекрутів переривають навчання, тобто особового складу Бундесверу не поповнюють…

Причини? За словами пана Пісторіуса, представники молодого покоління побоюються, що їм буде важко поєднати службу в Бундесвері з особистим життям. А ще населення Німеччини (як і переважної більшості європейських держав) старішає. «До 2050 року в Німеччині буде на 12% менше людей віком від 15 до 24 років», — зазначив Пісторіус. А чим менше молодих людей, тим менше тих, хто теоретично може мати бажання пов’язати своє майбутнє зі службою у збройних силах.

Поза тим, підозрюю, що російська-українська війна багатьох потенційних новобранців Бундесверу добряче налякала. Одна справа — навчатися військової справи, знаючи, що застосуєш свої вміння й навички тільки на навчаннях, а не у справжньому бою. І зовсім інша справа — стати військовим у той час, коли у Європі триває масштабна й кривава війна… А ну як, коли станеш професійним військовим, доведеться воювати?

Ані вай-фаю, ані вбиралень…

Із огляду на російську агресію проти України, у ФРН вирішили, що чисельність Бундесверу треба збільшити. Зараз там близько 183 тисячі осіб особового складу, а 2031 року, за планами уряду Німеччини, має бути 203 тисячі. Однак чи вдасться цього досягнути? Як визнав Борис Пісторіус, цю цифру вже переглядають…

Але ситуацією з новобранцями проблеми Бундесверу не обмежуються. У березні цього року депутатка Бундестагу від СДПН Ева Гьоґль визнала, що німецьким військовим «бракує усього». Мовляв, у деяких військових казармах (гуртожитках) і вай-фаю немає, і вбиральні треба ремонтувати…

За словами Гьоґль, що залучена до контролю над військом, спеціальний фонд у розмірі 100 мільярдів євро, створений урядом ФРН після нападу росії на Україну з метою модернізації Бундесверу, торік не був використаний належним чином — через бюрократичні перепони й надто повільне прийняття потрібних рішень.

Допоможе повернення призову?

На думку Бориса Пісторіуса, у Німеччині слід відновити призов на строкову військову службу, який, зокрема, допоміг би зміцнити зв’язок між німецьким суспільством і Бундесвером. Повернення призову підтримує і глава Союзу резервістів ФРН Патрік Зенсбург. Мовляв, у разі загрози професійні військові й резервісти країну від ворога не захистять…

Уряд Анґели Меркель призупинив призов на строкову військову службу 2011-го. (Призивали на один рік усіх чоловіків, яким виповнилося 18 років. Для тих, хто з релігійних чи якихось інших причин не хотів брати до рук зброю, існувала альтернативна Zivildienst — Цивільна служба, наприклад, у лікарнях або у закладах для людей похилого віку). Але німецька конституція можливість призову надалі передбачає, тож теоретично уряд Олафа Шольца може його відновити.

Утім, більшість німецьких політиків таку можливість категорично відкидає. Мовляв, суспільство до цього не готове, та й дорого це, а зайвих коштів у бюджеті немає…

Схожі новини