Передплата 2024 «Добрий господар»

«Упавши в яму побачив під своєю хатою страшну пустоту…»

Священик і його дружина на власному подвір'ї провалилися під землю і травмувалися. Надзвичайну подію пов’язують із наслідками техногенної катастрофи двомісячної давності

Ось такі провалля підстерігають нині розвадівців після «грязьового цунамі» у квітні цього року.  Фото Наталії Корди-Шумило і Ксенії Гентош
Ось такі провалля підстерігають нині розвадівців після «грязьового цунамі» у квітні цього року. Фото Наталії Корди-Шумило і Ксенії Гентош

Знову, як і у кінці квітня — на початку травня, неспокійно у селі Розвадові Стрийського району на Львівщині. Тоді серед ночі місцевих жителів розбудили гейзери бруду упереміжку з викидами газу, що сильно били з-під землі і утворювали вирви, затоплювали навколишню територію, руйнували житлові та господарські будівлі, отруювали шкідливими випарами домашню птицю (фахівці назвали цей ексцес грязьовим вулканізмом). Селяни вважають, що виною всьому виробнича діяльність компанії"Горизонти", яка за селом бурувала свердловину для добування природного газу. За щасливим збігом обставин, у ті весняні дні обійшлося без людських жертв. Але тепер, у липні, коли село спіткав новий катаклізм, постраждалі серед людей є. Двоє з них провалилися під землю і отримали ушкодження.

Від падіння отримав забій нирки, пошкоджено ребро

Ось що розповів кореспонденту «Високого Замку» 61-річний отець Богдан Огоновський, настоятель храму Св. Архистратига Михаїла у сусідньому місті Миколаєві. Того дня він приїхав у родинне село Розвадів, саме там з ним і його дружиною Романою сталася ця драматична пригода.

—  Коли у квітні-травні з-під землі ударили гейзери, під землею внаслідок тієї стихії утворилися приховані ями, — каже священик. — Ми навіть не могли собі уявити, що такі ями будуть і на нашому обійсті… Минулого вівторка моя дружина поверталася з городу. Йшла до хати по заасфальтованій доріжці - і раптом провалилася. Почала кликати мене на допомогу. Я підійшов, подаю їй руку, щоб витягнути — і сам провалився по шию в ям завширшки два метри. У проваллі помітив, що під моєю хатою — страшна пустота. Їївочевидь, утворила вода з газом, що вирувала весною…

З вирви батька і матір витягнув їхній син Богдан. Незабаром приїхала «швидка», постраждалих доправили у Миколаївську лікарню. Там зробили рентгенівський знімок, ультразвукове дослідження. У священика діагностували забій нирки і ушкодження 11-го ребра. У перші хвилини після «НП» постраждалий дискомфорту не відчував, але нині, коли покашлює, відчуває біль. Є, напевно тріщина у ребрі. 59-річна пані Романа відбулася подряпинами, у неї від удару при падінні напухла нога.

Богдан Огоновський разом з дружиною дали пояснення представникам поліції, які прибули на місце пригоди. Відкрито кримінальне провадження.

Священик каже, що спершу хоче поправити своє здоров’я, «відійти» від пережитого, а вже потім вирішить, як чинити далі.

Тим часом розвадівці знову, як і у квітні, б’ють на сполох, адже невідомо ще в якому місці, під чиєю хатою є такі небезпечні провалля. У червні зсуви грунту бачили в інших місцях, зокрема, біля криниць. Може статися нова біда! Селяни мають великі претензії до обласної влади: досі не з’ясовано причину техногенної катастрофи, яка сталася вночі 26 квітня. Люди підозрюють, що чиновники намагаються зам’яти справу, бо керівником фірми, яка проводила бурові роботи, є близький родич голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького.

— Як на мене, треба забрати людей із небезпечного району і дати їм нове житло, — каже отець Богдан. — Бо не одна хата може піти донизу…

Отець Богдан Огоновський досі не може відійти від пережитого… ​Фото Ігоря Гнатіва
Отець Богдан Огоновський досі не може відійти від пережитого… ​Фото Ігоря Гнатіва

Все може повторитися…

На вівторкову подію у Розвадові відреагував доцент кафедри екологічної та інженерної геології і гідрології Львівського національного університету імені І. Франка Василь Дяків. Він не виключає, що такі підземні порожнини, в яку провалився отець Огоновський зі своєю дружиною, і які священик побачив під своєю хатою, є в інших локаціях. На думку Василя Дяківа, існує ризик обвалювання над цими порожнинами. Науковець каже, що причиною нової надзвичайної події у Розвадові стало те, що належно не досліджене те, що сталося раніше. Відтак біда може повторитися.

Тим часом секретар Розвадівської сільської ради Леся Шимко (голова Роман Сидор — у закордонному відрядженні) повідомила, що висновки про причини надзвичайної події, яка сталася 26 квітня, фахівці з Івано-Франківська повинні надати до середини липня.

Схожі новини