Передплата 2024 «Добрий господар»

Місто Штрауса, штруделя, шніцеля і різдвяних ярмарків

Прогулянка передсвятковим Віднем.

Відень справедливо називають однією з найкрасивіших і найцікавіших столиць світу. Це місто вальсів, мистецтв, галерей, музеїв і вишуканих паркових ансамблів. Воно імперське за духом, зберегло безліч рис, притаманних столицям великих держав. Величні храми, розкішні резиденції вельмож, театри, оперні зали, широкі площі і проспекти... А ще Відень — місто Моцарта, Штрауса, штруделя, шніцеля і кави. Але раз на рік, з кінця листопада аж до самого Різдва, Відень перетворюється на казкові різдвяні ярмарки. Аромати духмяної випічки і смажених ковбасок, ніби магнітом притягують до торгових яток. Ну і, звісно, та вся смакота не полізла би в горло, якби її не запивати гарячим глінтвейном...

Ще у ХІХ столітті поїздом можна було за 12 годин дістатися зі Львова до Відня. Львівські панусі одягали найкращі кринолінові сукні і їхали на різдвяні вакації до імперської столиці. Це було почесно і свідчило про рівень заможності панства. Тепер до Відня дістатися автобусом за 12 годин не вийде — через шалені черги на кордоні. Але є у такій подорожі великий плюс — не треба тягнути зі собою кілька валіз з бальними сукнями, капелюшками і відповідними аксесуарами до них. Кілька пар джинсів, зручне взуття і — в дорогу.

Цього року про різдвяні ярмарки у Відні нагадують радше ялинки і відповідна ілюмінація на вулицях та у вітринах магазинів, аніж зимова погода. Про сніг тут наразі можна тільки мріяти, а на термометрі стрілка міцно трималася 14 градусів.

У старій частині Відня заблукати неможливо. Уявіть собі велике коло. Це — Ринг. Більшість архітектурних, скульптурних, культурних «родзинок» возвеличують середину Рингу. У центральне коло вписано умовний хрест, який формують вулиці Кертнер, Грабен, Ротентурн тощо. Саме тут величезними вікнами запрошують до себе найдорожчі магазини — «Сваровскі», «Прадо», «Гуччі»... Покупців у цих магазинах не так багато, бо ціни не кожному по кишені.

Тут, у серці Відня, найгарніша ілюмінація — гігантські люстри, мерехтливі торбинки, пурпурові кулі й цісарські корони висять над головами перехожих. Безконечний потік гостей і австрійців повільно пливе туди-сюди... Найправильніше у цю передсвяткову пору гуляти Віднем від ярмарку до ярмарку. Перший побачений ярмарок заворожує: хочеться все спробувати і все купити. Ковбаски — від чотирьох євро. Усе залежить від розміру і ваги. Гарячий глінтвейн можна випити за різними цінами. Скажімо, у паперовому стаканчику коштує три євро, але пити з такого не так смачно, як з керамічного черевичка. Той самий пунш у черевичку коштує чотири євро. Стільки ж треба заплатити за черевичок. Разом — вісім. Повернете посуд — чотири євро заберете назад.

За маленьку ялинкову прикрасу треба викласти 3-4 євро. Ангелики – по десять і більше...
За маленьку ялинкову прикрасу треба викласти 3-4 євро. Ангелики – по десять і більше...

Другим ярмарком ми насолоджувалися естетично: які витинанки, кренделики, ангелики! Коштують такі сувенірчики недешево: за маленьку ялинкову прикрасу треба викласти 3-4 євро. Ангелики — по десять і більше... Кулькова ручка з Санта Клаусом на вершечку — п’ять. І так хочеться все купити за ті кілька євро, а коли починаєш плюсувати вартість презентів дітям, друзям, цьоткам і вуйкам, розумієш, що сума виходить кругленька.

Тому, коли дійшла до третього ярмарку, зрозуміла, що ярмаркування треба припинити негайно... Бо треба ще залишити трохи грошей. Наприклад, на реберця з молоденьких свинок, які маринують у спеціальних соусах, а потім запікають в апельсиновому чи сливовому. Можна замовити і класичні. Продають цю смакоту на метри. Метр реберець коштує 16,99 євро. А як можна їсти ребра без пива? Півлітрова гальба — від чотирьох до шести євро. Скажете: дорого! Погоджуюся. Головне, не переводити євро у гривні. Бо за 700 гривень кісточка з реберця може і в горлі застрягти...

Ярмарок біля головного собору Відня, собору Святого Стефана, доволі камерний і специфічний. Він оточує храм кільцем, а велика частина пропонованого товару — це безбожно органічні й безбожно дорогі продукти. У повітрі не менш органічно тхне кінським гноєм. Бо поруч розташовується стоянка віденських фіакрів. За вартість годинної прогулянки можна, мабуть, доїхати з Відня до Львова…

За маленьку ялинкову прикрасу треба викласти 3-4 євро. Ангелики – по десять і більше...
За маленьку ялинкову прикрасу треба викласти 3-4 євро. Ангелики – по десять і більше...

Передріздвяні ярмарки вирують не лише у центральній частині Відня. Вони поблизу кожної пам’ятки архітектури. На території Шенбруннського палацу ярмаркові ятки розкинулися на всій території величезної площі. Шенбруннський ярмарок з різдвяною сувенірною атрибутикою зберігає дух епохи квітучої Австро-Угорщини. От тільки запах смажених ковбасок перед парадними сходами цісарської резиденції руйнує ілюзію. Торгових рядів тут значно менше, ніж перед Ратушею. Та й не тільки поярмаркувати тут хочеться, а й подивитися, як жили монархи. А для цього і дня буде замало, бо захочеться і комплекс подивитися ззовні, і всередину зайти. Найдешевший квиток до палацу коштує 14 євро, що дає змогу побачити 22 кімнати, і навіть контрастно аскетичний кабінет Франца Йосифа чи синій китайський салон, в якому останній імператор Австро-Угорщини Франц І зрікся престолу. Можна за більшу вартість і 40 кімнат подивитися... Але, оскільки у нас залишалося не так багато часу і грошей, вирішили оглянути Шенбруннський палац ззовні. Вхід до парку безкоштовний. Троянди, на жаль, взимку не цвітуть, зате античні скульптури не мерзнуть. Попри те, що площа дуже велика, тут не відчуваєш втоми. Хочеться ходити ще і ще. Бо попереду ще море цікавого...

Редакція «Високого Замку» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.

Фото автора

Відень, Австрія

Схожі новини