Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

«З поліцейськими щодня розмовляють по-хамськи. Люди не відвикли від стереотипу «злого міліціянта»...

4 серпня українці вперше святкують День Національної поліції. Президент Петро Порошенко своїм указом встановив цю дату на противагу колишньому Дню міліції, який святкували 20 грудня.

Саме 4 серпня минулого року перші поліцейські вийшли на патрулювання українських міст.

З перших днів роботи нової патрульної поліції молоді симпатичні хлопці і дівчата у красивій формі викликали захоплення українців, які не втомлювались робити з ними селфі. Але з часом ажіотаж і ейфорія минули, і поліція стала цілком звичним явищем в Україні. Зі своїми труднощами, перевагами та недоліками.

- Тож з якими проблемами та викликами насамперед стикаються патрульні?

- Глобальних немає, - каже заступник начальника Управління патрульної поліції Львова Юрій Качмар. - Є хіба що дрібні щоденні проблеми. Наприклад, зараз не вистачає колодок та шин для автомобілів. Розпоряджається коштами департамент поліції у Києві. Виділяють конкретно те, що ми потребуємо. Колодки автомобілів надають на вимогу. Нам повідомили, що згодом прийдуть. Говорять: «Потерпіть, бо ж інші області також мають «запроси». Ми розуміємо.

- Чула, що є певні технічні проблеми з відеокамерами, які носять на формі поліцейські, що їм бракує пам’яті?

- Пам’яті вистачає на зміну, інформацію зберігають у спеціа­льному боксі місяць-півтора. Якщо сталась конфліктна ситуа­ція, такий запис позначають і зберігають довше. Під час роботи патрульні можуть камеру підзарядити, щоб можна було зафіксувати всі правопорушення.

- Скільки аварій сталося за участі самих поліцейських і з яких причин?

- Від початку роботи нової поліції на Львівщині сталося 25 ДТП за участі патрульних, з них 8 — з вини копів. Як правило, такі аварії стаються через наїзд на перешкоду. Одне зіткнення сталося через переслідування правопорушника.

- Скільки розбитих поліцейських машин на штраф-майданчику?

- Зараз там два автомобілі. Один потрапив на штраф-майданчик через зіткнення з мотоциклістом. Інше авто потрапило в ДТП з вини поліцейських, які врізались у фуру. Обидва працівники отримали тілесні ушкодження. Зараз тривають службові перевірки, а поліцейські, які стали винуватцями аварії, відповідатимуть перед законом як звичайні громадяни. Обидві ДТП сталися на трасах державного значення, за містом.

- У соцмережах поширились чутки, що автомобілі передають в обласні міста з районних, яка насправді ситуація?

- Це неправда. Автомобілі перебувають на балансі у київському департаменті поліції. Саме вони вирішують, скільки треба автомобілів. У Львові - 77 авто: Toyota Prius - 65, Hyundai Sonata - 5, Renault Daster — 3, Renault Dokker — 3 та один автобус «Еталон». Окрім того, поліцейські авто, які внаслідок аварій підлягають ремонту, лагодять. Нещодавно проводили тендер — виграла фірма «Бош», яка буде обслуговувати поліцейські машини.

- У соцмережах можна прочитати чимало критики на адресу поліції. Як ви до цього ставитесь?

- Ми зробили аналіз соцмереж і виявили, що в переважній більшості невдоволені коментатори критикують не лише поліцію, а й інші органи влади. Це - так звані боти, які цілеспрямовано підбурюють людей, настроюють проти поліції чи влади. Звичайно, є і реальні люди, яким щось у нашій роботі не подобається. Якщо є проблема, потрібно звернутись до поліції з заявою.

- Чим завершився скандал між псевдопрофесором Львівського університету та патрульними? На оприлюдненому відео чоловік тієї пані звертався телефоном з вимогою написати заяву на одного з патрульних, які зупинили їхнє авто. Чи написали скаргу на дії копів?

- Заяви вони не писали, проте зараз оскаржують штраф у розмірі 250 гривень через суд. Кажуть, їх зупинили неправомірно. Приходили до поліції з адвокатом.

- А самі патрульні не наклали на цю скандальну парочку ще один штраф за неповагу до поліції?

- На жаль, з поліцейськими щодня розмовляють по-хамськи. Можливо, це обумовлено тим, що люди ще не відвикли від стереотипу «злого міліціянта». Або ж рівень культури деяких українців такий, що по-іншому вони не вміють спілкуватися. Попри все, поліцейський повинен мати витримку. Але, звичайно, не можна дозволяти так відверто себе ображати.

- Як ладнають між собою чоловіки і жінки патрульні?

- Був жорсткий відбір, тому дівчата у нас працюють нарівні з чоловіками. Про якісь особистісні стосунки між патрульними мені невідомо. Є випадок, що патрульні дівчина та хлопець планують одружитись, проте вони з різних батальйонів, і на роботу це ніяк не впливає.

- Від початку роботи поліції копи позиціонуються як стражі закону. Чи були інциденти, пов’язані з корупцією, і як борються з цим поліцейські?

- У Львові таких випадків зафіксовано не було. Відділ моніторингу постійно стежить, щоб такого не сталося. Якщо хтось попадеться, то вирок буде публічний. Кожен інструктаж починається з того, що наголошуємо: потрібно викорінювати корупцію.

- На сторінці Львівської поліції в Instagram зазначено, що українським поліцейським заборонено мати акаунти в російських соцмережах «ВКонтакте» та «Однокласники». Існує відповідальність за ведення сторінки?

- Керівництво справді заборонило працівникам поліції вести сторінки на цих платформах. Триває моніторинг, і зареєстрованих у цих соцмережах просять видаляти свої акаунти, проводять з ними профілактичні бесіди. В Instagram, зокрема як і в інших соцмережах, розміщують новини, а інформування громадськості для нас обов’язкове. Туди «постять» різні неформальні історії, яких в житті патрульних багато. До прикладу, був виклик через те, що священик голосно співає. А ще виклик від бабусі, яка запевняла, що її хочуть забрати інопланетяни. Нагадаю нашим громадянам, що за неправдиві виклики в Україні передбачена адміністративна відповідальність — штраф. За перше півріччя ми склали шість таких протоколів, лише за червень - три.

Про курйозні випадки, які набули найбільшого резонансу, розповів лейтенант поліції Юрій Чабаренко:

- Близько 1-ї години ночі біля ст. “Підзамче” занадто близько до перехрестя зупинився автомобіль. Ми хотіли зробити усне зауваження, оскільки це було вночі, а порушення незначне. Але водій не мав при собі документів на авто. Ми визначили в базі, що авто зареєстровано на цю особу, і, окрім того, жінка правопорушника по Skype показала, що документ удома. Вирішили супроводжувати чоловіка до будинку, а там винести постанову зі штрафом у розмірі 255 грн. На запитання, що чоловік робив о такій годині на перехресті, він відповів, що поїхав по молоко. Коли ми сказали, що декілька цілодобових магазинів набагато ближчі до його дому, водій зізнався, що він - директор ІТ-компанії і хоче розробити додаток до популярної гри Pokemon go, тому й вирушив ловити покемонів. Після такого зізнання ми з усмішкою розпрощались.

Окрім історії про львівського мисливця за покемонами, нещодавно мережу підірвало повідомлення про виклик поліції задля виконання «танцю стриптизу у поліцейській формі» - таким чином львів’янин вирішив виконати забаганку своєї коханої.

«Виклик для виконання «танцю-стриптизу» був не у мене особисто... Найгірше те, що люди не розуміють серйозності структури. Більше того — на це підуть роки! З перших днів нас охрестили «селфі-копами», і якщо спочатку це було справді так, то тепер ситуація змінилась: копи зняли «рожеві окуляри» і сконцентрувалися у 80% на водіях-хамах, п’яних хуліганах, колишніх в’язнях, які б’ють своїх жінок, безхатьків з хворобами. Ми вже не ті «селфі-копи». Часто люди викликають поліцію, бо перебувають на волосині від смерті. А хтось тим часом хоче розважитися і викликає поліцію для «танцю-стриптизу у поліцейській формі» для своєї жінки. На жаль, в Україні штраф за явно неправдивий виклик лише від 51 до 119 грн. Це несерйозно.

Фото з Instagram

Схожі новини