Передплата 2024 «Добра кухня»

Ложкін «нічого страшного» не бачить у тому, що не сплатив в Україні податків...

У парламенті вимагатимуть створення слідчої комісії щодо ймовірних фінансових оборудок вищих посадових осіб

Слово “офшори” в останні дні стало чи не найбільш вживаним у лексиконі тих, хто переймається політикою, спричинило владні кризи у ряді країн. Після того, як Центр з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) та Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) опублікували дані про “прихований” бізнес відомих державних діячів, бізнесменів, зірок культури та бізнесу, запідозрили їх у фінансових маніпуляціях, у намаганні ухилитися від сплати податків, співвітчизники фігурантів цього скандалу висунули ультиматуми. Після масових протестів з цього приводу подав у відставку прем’єр Ісландії. Мітинги з вимогою відставки власного глави уряду, який “замазаний” в офшорах, відбуваються на Мальті. Учора перед депутатами парламенту змушений був звітувати прем’єр Великої Британії, який “забув” повідомити своїм виборцям про офшорну історію власної родини. Не вщухає офшорний скандал і в Україні, головною мішенню якого став президент Петро Порошенко. Після його спроб пояснити загадкову пригоду з передачею у “сліпий траст” акцій кондитерської фірми “Рошен” журналісти “розкопали” кілька інших закордонних активів глави держави, за якими тягнеться “офшорний” шлейф і про які Петро Олексійович раніше волів не згадувати. Ряд політичних сил вимагають “офшорного” звіту президента у Верховній Раді, створення спеціальної слідчої комісії, яка розслідувала би дії найвищої посадової особи країни на предмет корупції.

Минулої п’ятниці “Радіо Свобода” устами програми “Гроші” повідомило, що у структурі бізнесу Петра Порошенка офшорні фірми були і раніше, і що багато з них функціонують досі. Зокрема, йдеться про групу компаній “Укрпромінвест”, яку ще у 2003 році, у часи правління Леоніда Кучми, податківці і МВС підозрювали в ухиленні від податків на суму 25 млн. грн. Тоді було порушено кримінальну справу, вітчизняні слідчі навіть зверталися до Інтерполу, щоб той залучив своїх працівників до розслідування фінансових оборудок Порошенка. Зокрема, діяльності його п’яти фірм - Agroprodimrex Corp з офшорної зони штату Делавер (США), кіпрських Agroprodimrex Cyprus Limited, Willenhall Traiding Limited, Fairdrook EnterprisesLimited - з острова Мен і панамської Ukrprovinvest Holding Limited. Восени 2004-го кримінальну справу за цими фактами закрили — однак журналістам досі не повідомили мотивів цього рішення.

Журналісти програми “Гроші” встановили, що з офшорами Порошенко був пов’язаний весь час свого перебування у політиці і у владі. Так, у структуру підконтро­льного Порошенку “Українського промислово-інвестиційного концерну” дві офшорні компанії було введено зовсім недавно, у 2012 році, під час його роботи міністром економічного розвитку і торгівлі в уряді Азарова…

У ході недавнього візиту в Японію Петро Порошенко виправдовував появу трьох свіжих офшорних компаній на Британських Віргінських островах і у Панамі “технічною необхідністю”. Мовляв, міжнародний банк Rothschild, який найняли для продажу його “Рошену”, не прийняв активів цієї фабрики. Тому, мовляв, і було підготовлено “структуру спеціального призначення” (трасти), куди публічно трансформували активи “Рошену”. За словами президента, угоду про передачу активів” Рошену” у довірчу власність Rothschild Trust було підписано 14 січня цього року, а фактично передано їх у кінці березня — на початку квітня. “Таким чином створено абсолютно прозору структуру довірчої власності, - заявив Петро Порошенко. - Мета цього — відділення бізнес-активів від політики”. За словами президента, відтепер (на час, коли є главою держави) жодного впливу на “Рошен” ні він, ні його представники не матимуть. До того ж на зміну всьому колишньому менеджменту “Рошену” прийдуть управлінці від Rothschild Trust…

Щоб погасити офшорний скандал, президент запропонував низку законодавчих ініціатив, які сприяли б деофшоризації вітчизняного бізнесу. Утім, багато хто сумнівається у щирості цих заяв. За словами представника фракції “Самопоміч” Тетяни Острикової, вона і її однопартійці не побачили жодних доказів передачі бізнесу Порошенка у закордонний траст. Бо у державному реєстрі фізичних осіб, підприємців України бенефіціарним власником (особою, яка приймає управлінські рішення і впливає на процеси) кондитерської фірми “Рошен” і далі позначено... Петра Порошенка.

Дати відповіді на це та інші питання від глави держави вимагатимуть його опоненти у парламенті сьогодні, 12 квітня. Ці вимоги прозвучать у сесійній залі під час депутатської “розминки” і, прогнозуємо, значною мірою вплинуть на подальший хід затягнутої прем’єріади…

Поки за офшори скубають президента, політики звертають увагу на сумнівні фінансові операції керівника його канцелярії Бориса Ложкіна. За твердженням народного депутата Сергія Лещенка, свого часу фірма Ложкіна INTEGRITY INTERNATIONAL HOLDINGS LTD, офіс якої розташовано в офшорах, на Британських Віргінських островах, отримала 315 млн. євро від сумнозвісного Сергія Курченка (один з “гаманців” сім’ї Януковича) - за продаж “Українського медіа-холдингу”. Цю компанію глава Адміністрації президента не вказав у своїй декларації і не платив податків з її прибутків, що є грубим порушенням закону. Про це Україну свого часу повідомили компетентні органи Австрії, однак призначений президентом генпрокурор Віктор Шокін цю сенсаційну інформацію пропустив мимо вух. Сам Ложкін дивується, чому підняли шум навколо його статків. Оборудку з Курченком назвав “звичайним бізнесом”, сказав, що “нічого страшного” у цьому немає…

Судячи з усього, штилю після офшорної “бурі” в Україні не передбачається. За даними експертів, найближчим часом нас чекають нові сенсації про українських скоробагатьків, які приховували за кордоном свої захмарні статки.

Схожі новини