Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Що буде, якщо за злочинців у владі візьметься Роман Труба?

Народні депутати кажуть, що директор Державного бюро розслідувань є кумом голови парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Сергія Пашинського.

Учора, 20 листопада, відповідно до ухвалених п’ять років тому прикінцевих положень Кримінального процесуального кодексу, Генеральна прокуратура України втратила тимчасове право розслідувати нові злочини, вчинені політичною і державною “елітою”. Функція “брати під ніготь” підозрюваних у правопорушеннях екс-президентів, членів уряду, парламенту, Центрвиборчкому, РНБОУ, очільників тієї ж ГПУ, Нацбанку, суддів, працівників СБУ, пенітенціарної служби, антикорупційних, фіскальних органів, військових чинів перейшла тепер до новоствореного Державного бюро розслідувань. Його керівництво було обрано напередодні конкурсною комісією. Після рекомендаційного листа прем’єра призначення директора ДБР має завізувати президент.

Закон про Державне бюро розслідувань ухвалили два роки тому. У 2016-му розпочався відбір кандидатів на керівні посади у ньому. Охочих було півсотні, серед них і ті, що вже обіймали високі посади, — скажімо, головний військовий прокурор Анатолій Матіос. У комісію входило по три представники від глави держави, прем’єр-міністра і Верховної Ради. Після двох співбесід і серії іспитів — на знання законодавства, тестування на загальні здібності, на благонадійність (усіх претендентів перевіряли у тому числі на так званому детекторі брехні) у “фінал” вийшло 19 осіб.

Ще за чотири дні до вирішального голосування експерти віщували беззаперечну перемогу представнику Адміністрації президента Олексію Горащенкову. Але після того, як керівник одного з департаментів Національного агентства з питань запобігання корупції Ганна Соломатіна звинуватила цього чиновника у тиску на НАЗК, що викликало великий суспільний резонанс, шанси Горащенкова очолити ДБР впали до нуля. Конкурс виграв виходець зі Львова із 18-річним прокурорським стажем Роман Труба (на фото) (6 листопада виповнилося 43 роки), якому напередодні прогнозували крісло одного із заступників директора ДБР. На зорі правничої кар’єри був прокурором Пустомитівського району, а до останнього часу - керівником департаменту ТзОВ “Юридична компанія “Сектор права”. Роман Труба набрав 100-відсотковий результат — 9 голосів “за”. Згадуваний вище Матіос спромігся завоювати симпатії лише двох членів комісії. Першим заступником директора ДБР стала прокурор Ольга Варченко, заступником — колишній заступник прокурора Києва Олександр Буряк.

Дехто з оглядачів називає пана Трубу “протеже Банкової”, “дублером Горащенкова”. Кажуть, на Трубу Банкова розраховувала у разі непередбачуваних ситуацій (вона і сталася з “кандидатом №1”). Начебто слово за майбутнього директора ДБР замовляв перед секретарем РНБОУ Олександром Турчиновим народний депутат Сергій Пашинський. Той самий, який свого часу клопотав у Києві, щоб прокурора з периферії влаштували начальником Управління з розслідування особливо важливих справ Генпрокуратури. Може, робив через те, що Роман Труба є його кумом. На такі родинні узи вказав позафракційний народний депутат Юрій Береза. Знаючі люди стверджують: Пашинський переконував високопосадових знайомих на Банковій: Труба буде “своєю у дошку людиною”. Це нібито і зіграло вирішальну роль при його виборі...

Але ця версія має свої контраргументи. З “лояльною” до Петра Порошенка кандидатурою могли не погодитися члени комісії від уряду, глава якої помічений у симпатіях до “Народного фронту”. А також члени комісії за квотою парламенту, зокрема, народний депутат Євген Дейдей, в якого з владою свої непрості порахунки...

У своїй автобіографії Роман Труба, поміж іншого, похвалився тим, що, працюючи у ГПУ, займався поверненням із закордону в Україну викрадених вітчизняними чиновниками активів. Що за сумлінну працю був відзначений подяками голови Союзу юристів України, прокурором Львова, головою ради ветеранів прокуратури Львівської області, що був заохочений преміями від ген-

прокурора. Однак у журналістів-криміналістів, які відстежують сходження ключових чиновників, є низка претензій щодо професійної бездоганності новоспеченого директора ДБР. Вони кажуть, що саме Роман Труба причетний до того, що було знято арешти з рахунків одіозних функціонерів часів Януковича — Клюєва, Арбузова, Злочевського.

За інформацією з журналістських джерел стало відомо, що керівником одного з департаментів ДБР Роман Труба (начебто за рекомендацією “верхів”) призначить колишнього військового прокурора АТО Костянтина Кулика, якого звинувачували у незаконному збагаченні. На новій посаді Кулик нібито має уважно придивитися до директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника, який затриманням топових чиновників нажив собі багато ворогів у владі...

Євген МАГДА, політолог

Радий, що не буде завищених очікувань, пов’язаних з Державним бюро розслідувань. Із самого початку цю структуру опустили у холодну ванну. А читачам радив би не забувати, що ДБР запрацює приблизно через рік — коли створять його інфрастурктуру. Поки що маємо лише обличчя…

Фото gordonua.com