Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Для НАБУ обрали ще одного «ревізора»

Експерти побоюються, що 81-річний аудитор може пресувати цей антикорупційний орган — за чужими вказівками

Після ухвалення закону про Вищий антикорупційний суд парламент 7 червня за своєю квотою обрав аудитора, який разом з двома такими ж «наглядачами» від інших гілок влади інспектуватиме роботу Національного антикорупційного бюро України. Вага аудитора велика: у разі негативного звіту цього тріо директора НАБУ можуть відправити у відставку. А про це мріє багато політиків і чиновників, чиє рильце у пушку…

Верховна Рада вважає, що з місією парламентського контролера НАБУ добре впорається 81-річний правник Володимир Василенко. Його кандидатуру підтримали 286 нардепів. Іншим претендентом на цю посаду був колишній федеральний прокурор США Томас Фаєрстоун, якого рекомендували американське посольство в Україні та Міністерство юстиції США. Незважаючи на такий високий рівень «протегування», Фаєрстоуна підтримали лише 208 українських законодавців. Коли напередодні американець складав іспит на засіданні профільного Комітету В Р, «екзаменатори» з депутатськими значками влаштували йому справжній допит: цікавилися, чи знає він державну мову, і чи не є, бува, агентом Федеральної служби безпеки Росії (бо раніше працював у Москві)…

Рік тому у «незалежні оцінювачі» НАБУ Кабінет Міністрів делегував від себе 61-річного професора Національного університету ім. Шевченка Михайла Буроменського. І тепер у Комісії зовнішнього контролю щодо проведення аудиту ефективності діяльності НАБУ залишилася лише одна вакансія. Тож справа за аудитором від президента. Після того, як він призначить свого посланця, директор НАБУ Артем Ситник, як мовиться, забуде спокійні дні і ночі — у разі «гріхопадіння» до нього прийдуть строгі ревізори…

Новоспечений аудитор Володимир Василенко — добре відомий у колах юристів. І у політикумі, у владі. На початках своєї кар’єри був науковим консультантом у МЗС. Брав участь у виробленні тексту Декларації про державний суверенітет України. Був послом у Великій Британії, у країнах Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди, Люксембург). Представляв Україну у структурах ЄС і НАТО. Був членом Міжнародного кримінального трибуналу, представляв Україну у Раді ООН з прав людини. За його плечима участь у Народному русі і в Українській народній партії.

Список послужний. Однак Володимира Василенка багато хто не вважає незалежним аудитором НАБУ. Прогнозують, що «прислухатиметься» до порад з Банкової, буде інструментом політичного тиску на НАБУ. Такі підозри вселилися, зокрема, через те, що новий аудитор є батьком Андрія Василенка, одіозного члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів, якій приписують залежність від влади. Син нинішнього аудитора засвітився у багатьох скандалах. Зокрема, сааме він виступав за те, щоб надати право довічно вершити правосуддя судді Наталії Марфіній, яка своїми незаконними ухвалами позбавляла водійських прав автомайданівців. Андрій Василенко протягував до Верховного суду скандальних суддів Кізюн та Лісовську, які санкціонували арешт учасників Майдану…

Багатьох експертів насторожує і те, що за аудитора Володимира Василенка наполегливо замовляв слово Олег Ляшко (а до нього, як відомо, до його статків, нерухомості, є багато запитань у НАБУ). Чи не буде пан Василенко, за наводкою мстивого Ляшка, пресувати Ситника і його команду?

Активісти громадських антикорупційних організацій, зокрема Віталій Шабунін, кажуть, що кандидатуру «ручного для влади» Василенка на профільному комітеті протиснули з грубими порушеннями регламенту. Що серед інших доклався до цього нардеп від Ляшка Ігор Попов. Той самий, який, кажуть, сидить на гачку у влади через неприємну історію із сином-грабіжником…

А от співкоординатор «Простору свободи» Тарас Шамайда не радить робити поспішних висновків щодо Василенка: «Не знаю, хто кому потрібен, але Володимир Андрійович — поважна й порядна людина, і у свої 81 точно не відмовиться від власних принципів».

Схожі новини