Передплата 2024 «Добрий господар»

Помісна церква народиться у храмі Ярослава Мудрого

Православним ієрархам треба виявити мудрість, щоб цю подію не було затьмарено боротьбою за престол

Чотири дні залишається до початку роботи Об’єднавчого Собору, на якому буде створено помісну православну церкву в Україні і обрано її предстоятеля. Ця знакова подія відбудеться у суботу, 15 грудня, у Києві, у тисячолітній церкві Премудрості Божої, збудованій Ярославом Мудрим, яку у світі знають як Святу Софію. Вселенський Патріарх Варфоломій І розіслав запрошення на участь у Соборі усім православним ієрархам України — УПЦ Київського патріархату, УАПЦ, УПЦ Московського патріархату. У тому числі тим, хто автокефалії… не хоче. Головуючим-модератором на Соборі призначено представника Константинополя — митрополита Галльського Еммануїла (Адамакіса). Очікується, на цьому історичному дійстві буде присутній президент України Петро Порошенко.

У своєму листі Вселенський Патріарх просить українських ієрархів прийня­ти його запрошення, «усвідомлюю­чи історичну відповідальність щодо від­новлення єдності церковного тіла України та уздоровлення ран кровотечі схизми». Не всі, однак, цією відповідальністю про­йнялися. Глава УПЦ Московського патрі­архату митрополит Онуфрій, якому теж персонально написав Варфоломій І, де­монстративно повернув листа у стам­бульську резиденцію Вселенського Па­тріарха. Як за командою, це ж зробили і майже всі підлеглі Онуфрія, яким їхнє ке­рівництво напередодні заборонило бра­ти участь у «соборі розкольників». Якщо прибрати дипломатію, такий демарш — не що інше, як хамство. Адже главі УПЦ М П Варфоломій І теж запропонував кан­дидувати на виборах предстоятеля. Мож­ливо, Онуфрію не сподобалася ремарка Вселенського Патріарха про те, що після утворення нової церкви нинішній очільник УПЦ МП не матиме канонічного права но­сити титул «митрополит Київський», який, як сказано у листі-запрошенні, той «все одно носить — у порушення описаних умов офіційних документів 1686 року». Онуфрій угледів у цьому ледь не ультиматум…

Щоб надати Собору характеру поміс­ного, значно розширено його представ­ництво. Архієпископ Константинополя роз’яснив, що кожен запрошений ієрарх може взяти зі собою ще двох осіб — клі­рика, монаха чи мирянина. Усі вони ма­тимуть право голосу при формуванні бю­летеня, в який внесуть кандидатів для виборів глави нової церкви. Після того, як у першому турі таємного голосування ви­значать трьох фаворитів, уже самі ієрар­хи (без участі кліриків, монахів чи мирян) оберуть предстоятеля.

Стати ним, на думку експертів, найбіль­ше шансів у нинішнього глави УПЦ Київ­ського патріархату, 89-річного патріарха Філарета, який найбільше з українських церковників доклався до автокефалії. Од­нак можуть бути несподіванки. Не виклю­чено, у боротьбу за церковну «булаву» вступлять представники молодшої гене­рації — 56-річний митрополит Вінницький та Барський Симеон (УПЦ МП) та 39-річ­ний митрополит Переяславський і Біло­церківський Епіфаній (УПЦ КП). Усе за­лежатиме від позиції, яку займе Філарет. Багато хто припускає, він подякує за ви­словлену йому довіру, заявить про вико­нану місію утворення автокефальної церк­ви і передасть естафету у молодші руки. Так, як свого часу зробив це кардинал Лю­бомир Гузар…

Утім, дискусія щодо «оргпитань» на Со­борі може затягнутися не на один день. В УПЦ КП хочуть, щоб, зважаючи на вагу українського православ’я, очільник нової церкви мав титул не митрополита, як про­понує Константинополь, а патріарха. Щоб голосування на Соборі відбувалося не та­ємно, а відкрито, до того ж — без участі клі­риків, монахів. Тобто щоб Собор був архі­єрейським. Патріарх Філарет заявив: «Ми гіршого не приймемо. І все відкинемо, якщо від нас будуть вимагати не корис­не…». Водночас в УПЦ КП повідомили, що готові до компромісів…

«Держава і президент свою справу зро­били, — сказав, коментуючи наближення Об’єднавчого Собору, глава нашої держа­ви. — І його Всесвятість Варфоломій свою справу зробив. Можливо, навіть більше, ніж міг, враховуючи той шалений тиск і по­грози, які сьогодні йому надходять з Мо­скви». Тож тепер свою справу повинні зробити українські ієрархи. Від них нале­житься виявити високість духу…

Як воно буде насправді — покаже Об’єднавчий Собор. Під час його робо­ти на Софійській площі Києва пройде спільна молитва, на яку українців закли­кали прийти суспільні авторитети — Юрій Щербак, Богдан Горинь, Дмитро Павлич­ко. «Віримо, що наша народна молитва зі­ллється з молитвою українських архієре­їв, щоб підтримати святу справу здобуття незалежності Українською православною церквою, — йдеться у їхньому звернен­ні. — Віримо, що Богородиця і Берегиня України почує нашу молитву і благосло­вить нашу землю і націю на вільне та мир­не життя».

Молитися за православних братів за­кликав і глава УГКЦ Патріарх Святослав. «Гадаю, вони цього потребують і будуть нам за це дуже вдячні, — заявив владика. — Відчуватимуть, що греко-католики — їхні єдинокровні брати, які походять з тої самої хрещельної купелі рівноапостольного кня­зя Володимира».

Схожі новини