Передплата 2024 «Добрий господар»

У дім престарілих – не від бідності, а від самотності

Про життя пенсіонерів Ізраїлю, які живуть у будинках для людей похилого віку.

На запрошення Львівської обласної адміністрації до нас приїжджала група працівників періодичних друкованих видань, які є членами Ізраїльської асоціації журналістів. У минулому тижневику «ВЗ» (номер за 27 квітня) я розповідала про враження ізраїльських колег від нашої країни і Львова зокрема.

У групі був чоловік, з яким ми могли поспілкуватися польською. Це редактор журналу «Ківун хадаш» Меїр Хутковскі (на фото). Його видання пише про і для людей старшого і похилого віку. Особливу увагу журнал приділяє темі будинків престарілих в Ізраїлі, яких у цій країні є кількасот. Про старість та стосунки батьків і дітей ми поспілкувалися з паном Хутковскі.

— У нашій країні, якщо діти здають батьків у такий будинок, це вважають проявом неповаги до рідних людей. Як такі речі сприймаються в Ізраїлі?

— У нас трохи інша ситуація, — сказав Меїр Хутковскі. — В Ізраїлі батьки самі йдуть у такі будинки, щоб не сідати на плечі дітей. Вони хочуть переходити у так зване захищене житло. Деякі євреї це роблять, коли залишаються вдівцями, щоб сховатися від самотності. Діти й онуки виросли. У них — своє життя. Щоб не надокучати, переселяються у заклади для людей похилого віку, які більше нагадують готелі з гарними умовами. Поряд зі звичайними будинками престарілих є і ексклюзивні, де за елітні умови проживання треба дорого платити. Тому доживати старість там можуть лише забезпечені люди, або такі, хто має заможних дітей. Також в елітних будинках престарілих живуть колишні державні службовці. А в утриманні менш заможних ізраїльтян у таких будинках бере участь держава. На жаль, у деяких наших будинках для людей похилого віку пенсіонерів ображають, навіть знущаються з них. Метою нашого журналу є висвітлення таких ганебних вчинків.

— Якщо держава бере участь, то, очевидно, у старших людей забирають пенсію?

— Не забирає, оскільки в Ізраїлі є інститут національного страхування. Є ще у нас у кожному районі клуби за інтересами для людей похилого віку. Якщо людина не хоче йти у дім престарілих, вона може ходити в один з них. Такі клуби працюють з 8-ї ранку до обіду. Там пенсіонер снідає і займається у такому гуртку, який йому припав до душі, може слухати лекції або з іншими старшими особами грати у бридж.

— Чи може розраховувати пенсіонер в Ізраїлі на підняття пенсії?

— Це одна з наших проблем. Не піднімають пенсію відносно індексу інфляції. Яку пенсію було призначено відразу, таку людина отримує аж до смерті. От тоді й потрібна допомога дітей.

— Тобто якщо людина йде в будинок престарілих, то своє житло віддає дітям, державі — чи може просто продати?

— Є різні випадки. Дехто справді продає своє житло і з цими грошима йде доживати віку у дім престарілих. Люди, які чуються у силі і при здоровому глузді, здають житло в оренду, а вирученими грошима платять за своє перебування в елітному закладі.

— А якщо людина помирає у цьому будинку для людей похилого віку, хто її поховає?

— Є спеціальна компанія, що займається ритуальними послугами. Платить за це держава. В Ізраїлі не треба багато грошей на «відпровадини» в інший світ. Викопати яму і поховати померлого нічого не коштує, а от за пам’ятник чи надмогильну плиту треба багато заплатити.

Фото автора.

Схожі новини