«80% новобудов – брак…»

Будівельний бум у Львові «розігріли» переселенці та неспокійна ситуація на сході.

Експерти кажуть, будівельні матеріали деяких висоток дешеві, тому ціна квадратного метра приваблива.
Експерти кажуть, будівельні матеріали деяких висоток дешеві, тому ціна квадратного метра приваблива.

Будівельний бум, який розпочався у Львові три роки тому, триває досі. Зростання темпів будівництва експерти пов’язують з приходом у місто нових забудовників, які будують дешеве, але не завжди якісне житло. Ринок нерухомості «розігріли» переселенці з Донбасу, які охоче купують квартири у новобудовах. Квартири купують приблизно 20%  львів’ян, решта – переселенці. У деяких районах Львова переселенці зі сходу та півдня розкуповують квартири ще на стадії фундаменту…

Як розповів «ВЗ» президент корпорації «Карпатбуд», досвідчений будівельник Юрій Карвацький, зараз пік будівельного буму не лише у Львові. Активно розбудовується також Одеса. «На сході країни через війну будівництво  завмерло. Там, де стріляють, не будують, – каже пан Юрій. – Львів – за сімдесят кілометрів від західного кордону, і це також сприяє будівництву. Чи не станеться так, що частина квартир у новобудовах буде порожньою? Все може бути! Ніхто не може дати гарантії, чи надалі будуть так активно купувати… Зараз будують, як правило, лише житло. Але поруч з багатоповерхівками потрібно будувати  дитячі садочки, школи, лікарні. У місті мала би бути якась продумана програма  будівництва… А виходить, хто який шматок землі урвав, там і будує».

Запитую думку Юрія Карвацького про якість житла у новобудовах. «Залежить від стажу будівельної компанії, – пояснює. – П’ять фірм працюють у Львові з часів незалежності України. Вони дають гарантію. Новоспечені фірми, які «виросли» як гриби після дощу», – це випадкові гравці будівельного ринку. Вони тут «купують» усе –  усіх чиновників, виконробів, робітників. Там  немає грамотних людей, які би перевіряли якість житла. Створюють житлові корпоративи, які через рік зникають. 80% новобудов – брак. Квартири здають без електрики, без штукатурки, без стяжки… Покупці змушені шукати підрядника, щоб усе доробити. Відтак дешеве житло виходить не таким вже й дешевим…».

Ріелтор Роман Андрусяк має іншу думку щодо будівельного буму: «Банки стали ненадійними, чимало львів’ян вирішили вкладати свої заощадження у квартири. Наприклад, якщо банк збанкрутує, вкладнику виплатять лише 200 тисяч гривень. Тож тримати у банку великі суми – невигідно. Якщо хтось має 20 тисяч доларів, вирішує купити однокімнатну квартиру, зробити ремонт і здавати її в оренду.   Тому на ринку нерухомості пожвавлення. До Львова приходять нові будівельні компанії. Як показує практика, половину квартир у новобудовах купують ще на рівні фундаменту».

За словами Романа Андрусяка, у Винниках квадратний метр житла стартує від 8,5 тисячі гривень, у  Львові – 10−16 тисяч, у центрі – 18−20 тисяч. Квартири з ремонтом дорожчі – 25−30 тисяч гривень за квадратний метр.

З досьє «ВЗ»

За інформацією управління архітектури Львівської міської ради, у Львові працюють понад тридцять великих будівельних фірм та ще кількадесят дрібних. За 2016 рік в експлуатацію здано 475 тисяч 388 квадратних метрів житла. За станом на серпень 2017 року ціна квадратного метра житла  – у межах 16−18 тисяч гривень. Деякі компанії будують за нижчою вартістю – 12−13 тисяч гривень за метр квадратний. Ріелтори кажуть, квартири у нових будинках подешевшали через будівельний бум. Бо на ринку — багато житла, забудовники хочуть його чим­швидше дешево продати, аби не застоювалося.

Фото з архіву «ВЗ»