Передплата 2024 ВЗ

«Шефе, на годинник дивилися? По роботі!»

Новий закон у Австралії: працівники можуть не відповідати керівникам, якщо ті турбують їх у позаробочий час

У середньому австралійський працівник 281 годину на рік працює безоплатно й понаднормово. Чи це зміниться?.. Фото pexels.com (ілюстративне)
У середньому австралійський працівник 281 годину на рік працює безоплатно й понаднормово. Чи це зміниться?.. Фото pexels.com (ілюстративне)

Як інформує ВВС, у Австралії вирішили полегшити життя працівникам, яким після завершення їхнього робочого дня доводиться відповідати на телефонні дзвінки своїх керівників або ж реагувати на їхні текстові повідомлення у месенджерах.

Згідно з «правом на ви­мкнення», австралійські працівники можуть тепер за бажання ігнорувати спілку­вання зі своїми начальниками у позаробочий час, не побою­ючись службових наслідків. За­кон не забороняє працедавцям «наярювати» працівникам після роботи, але ті, якщо захочуть, можуть не відповідати своїм шефам — крім тих випадків, коли таку поведінку визнають необ­ґрунтованою.

Але хто саме це визначати­ме? На Зеленому континен­ті «розрулювати» спірні ситуа­ції, що можуть виникати у ході спілкування шефів і підлеглих, доручили спеціальному органу — Австралійській комісії щодо добросовісної роботи (FWC).

Якщо Комісія визначить, що дії працівника, який після робо­ти не захотів відповісти шефові, були обґрунтованими, то може наказати керівникові, аби той більше не намагався контакту­вати з підлеглим у позаробо­чий час. А якщо FWC уважатиме відмову працівника від відпо­віді шефу необґрунтованою? То може зобов’язати працівни­ка відповісти начальнику. Чес­но кажучи, важко уявити, як усе працюватиме на практиці… По­при це, штрафи FWC може «впа­яти» нівроку: працівникові - до 19 тисяч австралійських дола­рів, а компанії - аж до 94 тисяч.

Австралійські профспілки но­вий закон сприйняли позитив­но. «Це забезпечить працівни­кам кращий баланс між роботою і особистим життям», — заявили в Австралійській раді профспі­лок. Привітав новий закон і екс­перт із ринку праці Джон Гоп­кінс (Технологічний університет Свінберна). «Будь-яка компа­нія, де працівники краще від­почивають і мають кращий ба­ланс між роботою і особистим життям, матиме співробітників, які менше хворітимуть і не захо­чуть піти з цієї компанії до іншої, — розповів Джон Гопкінс BBC News. — Усе, що приносить ко­ристь працівнику, також прино­сить користь працедавцеві».

А що думають самі співро­бітники компаній? (За даними дослідження, оприлюдненими торік, у середньому австралій­ський працівник аж 281 годину на рік працює безоплатно й по­наднормово).

«Цілими днями багато часу проводимо в наших телефонах, „сидимо“ в електронній пошті, — розповів Reuters працівник рекламної галузі. — У такій си­туації відімкнутися справді важ­ко… Тож дуже важливо, що на­решті матимемо таке право». А ось думка співробітника фінан­сової компанії: «Це чудова ідея, сподіваюся, це приживеться. Але, чесно кажучи, сумніваюся, що це приживеться в нашій га­лузі».