Була «загрозою», а стала «найпопулярнішим у ЄС лідером»
Британська The Sunday Times — про прем'єр-міністерку Італії Джорджу Мелоні, уряд якої пропрацював перші сто днів
«Коли у жовтні Джорджа Мелоні стала прем'єр-міністеркою, її найзапекліші опоненти зображали це як загрозу для Італії і Європи», — нагадала британська The Sunday Times у статті, присвяченій першим ста дням уряду Мелоні. Але зараз, констатує видання, саме прем'єрка Італії є одним із найпопулярніших лідерів Європи. У рейтингу американської компанії Morning Consult, яка відстежує рівень схвалення глав урядів 22 держав, Джорджа Мелоні посіла у ЄС перше місце. Її діяльність підтримують нині 52% італійців.
Нагадаємо, теперішній італійський уряд склав присягу 22 жовтня 2022 року — через місяць після парламентських виборів, на яких переміг блок правих партій, очолюваний «Братами Італії» Джорджі Мелоні. Як пише The Sunday Times, багато хто побоювався тріумфу «Братів», мовляв, «політики з партії Fratelli d’Italia надто відверто сумували за часами фашистського диктатора Беніто Муссоліні». А серед економічних прогнозів були, зокрема, «битви уряду Мелоні з Євросоюзом і фінансовими ринками»… «Скептики сумнівалися, чи зможе лідерка з невеликим досвідом урядування утримати тристоронню коаліцію, яка включає двох її найбільших суперників із правого політичного табору, — зазначає The Sunday Times. — Але несподівано 46-річна Мелоні після перших 100 днів свого перебування на посаді стала найпопулярнішим у ЄС лідером».
«Ключем до її успіху, — веде далі видання, — стала здатність утвердити своє лідерство у стосунках із експрем'єром, лідером партії „Уперед, Італіє!“ Сильвіо Берлусконі й лідером партії „Ліга“ Маттео Сальвіні», чиїм «колись потужним» політсилам «довелося задовольнитися тим, що в уряді Джорджі Мелоні вони перебувають у меншості - після того, як „Брати Італії“ одержали на виборах у вересні аж 26% голосів». За словами Валеріо Альфонсо Бруно з Центру аналізу радикальної правиці, він «очікував більше сварок між партнерами по коаліції», але зараз Берлусконі й Сальвіні - «у тіні Мелоні».
The Sunday Times вважає, що Джорджі Мелоні додав балів прийнятий її урядом бюджет, «затверджений у грудні у рекордний термін». Видання також цитує радника міністра культури Італії Франческо Джубілеї: «Якщо це (успіх уряду Мелоні. — А.Є.) стало несподіванкою, то це тому, що критики прем'єрки, особливо за кордоном, неправильно зрозуміли Джорджу та її партію». На думку автора книги «Джорджа Мелоні. Революція консерваторів», під її керівництвом колись праворадикальні Fratelli d’Italia «пройшли шлях, який перетворив їх на консервативну партію», схожу на ті, що існують в англомовному світі, — але «з латинським, католицьким присмаком».
Представниця Європейської ради міжнародних відносин Тереза Корателла розповіла The Sunday Times, що як лідерка опозиції Джорджа Мелоні була «агресивною і популістською», але як глава уряду виявилася «прагматичною, політично стабільною і неагресивною». Утім, змінилося не все: Мелоні підтримує свій патріотичний і прородинний імідж, зокрема у соцмережах прем'єрка часто з’являється разом з донькою, у сценах звичайного сімейного життя.
«Ми разом відкриємо мій робочий блокнот», — написала Джорджа Мелоні у соцмережах, запрошуючи італійців на першу зустріч із прем'єркою — у рамках онлайн-проєкту Gli appunti di Giorgia, тобто «Нотатки Джорджі». Глава уряду Італії щотижня спілкується з виборцями, обговорюючи «гарячі» теми й відповідаючи на запитання громадян. «Мене часто запитують, чому всюди ходжу з блокнотом, — розповіла Мелоні на перших „Нотатках“. — А тому, що я все записую: що повинна зробити й про що пам’ятати, що думаю, а також відповіді на запитання, які читаю».
На «Нотатках» Джорджа Мелоні говорила з виборцями, зокрема про боротьбу з мафією, високі тарифи на енергоносії і необхідність перерахунку пенсій. Та запевняла, що Італія і надалі підтримуватиме Україну, яка стала жертвою російської агресії (Мелоні обіцяла, що у лютому приїде до Києва).
Популізму, до речі, їй зараз справді не закинеш. Наприклад, торкнувшись теми «гарантованого загального доходу» (дехто на Заході пропонує платити його усім, працюють люди чи ні), Джорджа Мелоні зауважила: справедлива держава не має однаково підтримувати тих, що можуть працювати, і тих, що не можуть (неповносправних, осіб похилого віку, багатодітних одиноких матерів тощо). На думку Мелоні, підтримка «справедливою державою» осіб, які можуть працювати, мусить полягати у «створенні умов для того, аби громадяни мали роботу» (наприклад, у наданні відповідних пільг працедавцям).