Передплата 2024 ВЗ

Без «Форту Трамп», зате з літаками й газом

Польща купить у США 32 винищувачі F-35 – по 90 мільйонів доларів кожен. Безпека коштує дорого...

Військові літаки востаннє пролітали над Вашингтоном іще далекого 1949-го, у день інавгурації президента США Гаррі Трумена. І ось через 70 років це сталося знову: на честь візиту президента Польщі Анджея Дуди його американський колега Дональд Трамп організував проліт винищувачів 5-го покоління F-35 над Білим домом. Польща хоче купити аж 32 такі сучасні машини (одна коштує 90 мільйонів доларів), от Трамп і презентував Дуді свій товар у дії…

Ось уже протягом кількох років Польща робить усе, аби збільшити військову присутність США на своїй території. Варшава, зокрема, висловлювала готовність за свій кошт побудувати постійну базу для американських військових (а це кілька мільярдів доларів), — аби тільки база «Форт Трамп», як завбачливо пропонували назвати її поляки, з’явилася у Польщі. Утім, про «Форт Трамп» польський президент за океаном так і не домовився… Попри це, Дуда може вважати свій візит великим успіхом.

У Вашингтоні Трамп і Дуда підписали спільну Декларацію про оборонну співпрацю. «США планують збільшити свою теперішню військову присутність у Польщі, яка становить близько 4,5 тисячі осіб, — сказано, зокрема, у Декларації. — Ця постійна присутність зросте найближчим часом на тисячу військових». Польща, своєю чергою, за свій кошт забезпечить інфраструктуру для кількох нових спільних проєктів у військовій сфері. А саме: створення у Польщі Віддаленого дивізійного командування США, створення за допомогою інструкторів зі США Центру бойової підготовки у Дравську Поморському (його використовуватимуть американські й польські військові), а також розміщення у Польщі американської ескадрильї розвідувальних безпілотників MQ-9. Розвіддані, які отримають ці літальні апарати, США надаватимуть Польщі. Серед передбачених Декларацією проєктів, зокрема, спорудження у Польщі нової авіабази (аби США могли в разі потреби швидко доставити війська), створення у Польщі можливостей для дій американського спецназу (з метою підтримки можливих операцій повітряних, сухопутних і морських сил), і забезпечення присутності на території Польщі бойових частин військ США — бригадної танкової групи й авіаційної бригади. Варшава готова на усе це витрачатися, бо прагне захиститися від потенційної агресії Кремля. І схоже, не дуже вірить у те, що її європейські партнери по НАТО, Німеччина й Франція, у разі чого прийдуть Польщі на допомогу…

Під час візиту Анджея Дуди йшлося також про економіку. Зокрема, PGNiG (польський «Нафтогаз») підписав додаток до 20-річного контракту з американською компанією Venture Global — про додаткові закупівлі у США скрапленого газу. Загальний річний обсяг становитиме 4,73 мільярда кубометрів, газ надходитиме морем на LNG-термінал у Свиноуйсцю. За словами пана Дуди, цей газ призначено не лише для Польщі, а для усієї Центральної Європи. …Американські ЗМІ назвали візит Дуди «успіхом Польщі за рахунок Німеччини». (Тисячу американських військових, про яких йдеться у Декларації, перекинуть до Польщі саме з баз у ФРН). Розхвалюючи Варшаву, Трамп не забував критикувати Берлін, — за те, що німці вперто не хочуть збільшувати видатки на оборону і, будуючи газопровід «Північний потік-2», перетворюються на «заручників Росії».

У Трампа не склалися особисті стосунки з німецьким канцлером Анґелою Меркель, а Дуді, як і прем’єр-міністру Угорщини Віктору Орбану, Трамп явно симпатизує. Дуда, схоже, непогано вивчив психотип господаря Білого дому, тому під час візиту постійно хвалив Трампа і Америку. «Тішуся, що можемо купувати газ в однієї з найпотужніших держав світу, в однієї з найбільших на світі економік і в абсолютного гегемона на світовому газовому ринку»… Розчулений дифірамбами Дуди Трамп був не менш пафосним: «Довготривале польськоамериканське партнерство вказує на надзвичайні можливості для цілого світу. Дві вільні незалежні держави об’єднуються заради спільної мети. Вступаємо у нову захопливу еру польськоамериканського союзу». Іще одна складова американського успіху Польщі — готовність платити за свою безпеку грубі гроші. Як сказав на спільній з Дудою прес-конференції Трамп, його улюблене слово — «взаємність». У перекладі з «трампівської» це означає таке: «Ми не відмовляємося надавати своїм союзникам військову допомогу, але будемо раді, якщо вони за неї заплатять»…

«Польща задекларувала готовність купити 32 літаки F-35, таких, які щойно пролетіли над Білим домом, — вів далі Трамп на прес-конференції. — Один із них майже завис у повітрі. Я подумав: що сталося? Щось він не дуже швидко летить… Але це був просто акробатичний трюк. F-35 — один із небагатьох літаків, які можуть сідати вертикально». Що-що, а продавати досвідчений бізнесмен Дональд Трамп уміє…

Аби підтвердити задекларовану «взаємність», Трамп заявив: у Білому домі хочуть, аби поляки «якомога швидше» одержали право їздити до США без віз. Хоча, за словами Трампа, у цьому питанні ще багато роботи, президент США не виключив: він може оголосити про польський «безвіз» уже 1 вересня, коли прилетить до Польщі на відзначення 80-х роковин початку Другої світової війни. Якби так сталося, правляча у Польщі консервативна партія «Право і Справедливість» одержала би перед осінніми парламентськими виборами великий бонус, і напевно би їх виграла. Поляки вже багато років добиваються «безвізу» у США, але досі особливого прогресу в цьому питанні не було.

Схожі новини