У Кремлі готують «велику чистку» силовиків?
Приводом може стати справа хабарника з ФСБ, у якого знайшли аж... 12 мільярдів рублів*
Кабінетами високопоставлених російських чиновників, інформує Антоні Рибчинський на польському порталі tvp.info.pl, ширяться чутки про відставки у керівництві силових відомств, урядових структур і Центрального банку РФ. А також про хвилю арештів функціонерів середньої ланки. Відповідні укази, які вже начебто лежать «на столі» Путіна, той має оприлюднити ось-ось… Чистку російських силовиків може спровокувати справа полковника Чєркаліна з ФСБ, який курирував російські банки. У будинку й офісі цього хабарника знайшли 12 мільярдів рублів, тобто понад 185 мільйонів доларів. Причому слідство підозрює, це лише верхівка айсберга…
Усе почалося наприкінці квітня, коли російська Федеральна служба безпеки (ФСБ) повідомила: співробітники її Головного управління внутрішньої безпеки (ГУВБ) затримали полковника Кіріла Чєркаліна — за підозрою в отриманні хабарів у особливо великих розмірах. Тоді затримали також двох колишніх офіцерів ФСБ, Фролова й Васільєва. 26 квітня суд заарештував цю трійцю на два місяці.
Затримані служили в ФСБ в Управлінні «К» Служби економічної безпеки (СЕБ), що «опікується» кредитно-фінансовою сферою. (Останніми роками саме «кашники» відповідали за оперативні дії у багатьох гучних кримінальних справах проти високопосадовців і бізнесменів). По Чєркаліна його колеги з «внутрішньої безпеки» прийшли до його кабінету на московській Луб’янці. Коли слідчі обшукали кабінет і будинок Чєркаліна, а також квартиру, яку той винаймав, то виявили готівку, коштовності, дорогі годинники, акції та цінні папери. «Це може бути другий Захарченко», — розповіло виданню «Коммерсант» джерело, близьке до слідства. Утім, виявлені кошти, а це аж 12 мільярдів рублів, перевищили суму, конфісковану поліцією після затримання у вересні 2016 року полковника поліції Дмітрія Захарченка (той працював у… антикорупційному відділі). У Захарченка знайшли «тільки» 9 мільярдів рублів.
Але «рекорд» Чєркаліна може виявитися ще більшим: слідчі підозрюють, що мільярди можуть бути сховані на банківських рахунках підставних осіб і «липових» фірм, які використовували «чекісти», співробітники ФСБ.
Кіріл Чєркалін очолював в Управлінні «К» 2-й відділ, що «курирує» увесь банківський сектор РФ. Впливовий Чєркалін, з яким рахувалися російські банкіри й фінансисти, вважався людиною генерала Ткачова, керівника Управління «К». Ткачов, своєю чергою, є людиною Сєчіна, глави компанії «Роснєфть», одного з найвпливовіших людей путінської Росії.
Як з’ясувало слідство, мільярди хабарів від власників російських банків Чєркалін одержав за «охорону» й допомогу у вирішенні проблем. А тих було чимало: внаслідок фінансових махінацій у банках 120 з них із січня 2017 року по травень 2019-го втратили свої ліцензії. Найбільші махінації зафіксовано у банку «Югра» (на суму близько 100 мільярдів рублів), загальні ж розкрадання у банківському секторі РФ — близько трьох трильйонів рублів.
Уся інформація щодо проблем кожного банку надходила у відділ, який в Управлінні «К» очолював Чєркалін. Як саме одержував хабарі? Схема номер один була такою: банкір, який вивів кошти з рахунків свого банку за кордон і готувався оголосити банкрутство, пропонував Чєркаліну «долю» — аби той заплющив на все очі. «Доля» становила щонайменше 10%. Схема номер два: банкір приходив до Чєркаліна вже після того, як у банку відібрали ліцензію. У такому випадку хабар за закриття справи міг сягати половини виведеної за кордон суми…
Наразі слідство говорить лише про 850 тисяч доларів, які Чєркалін із жовтня 2013 року по лютий 2015-го одержав від посередника, бізнесмена Назарова. Але це, очевидно, лише початок. Достатньо подивитися на обсяги розкрадань у банківському секторі РФ протягом двох років і уявити собі, що принаймні 10% від понад 46 мільярдів доларів потрапили до Чєркаліна (і до тих, хто його «дахував»). Полковнику загрожує 15 років ув’язнення.
На Луб’янці нервують зараз не лише через справу Чєркаліна. Найбільшу спецслужбу РФ струшують не лише внутрішні конфлікти. Потужних ворогів ФСБ має і назовні. Роки, коли ФСБ знищувала впливи МВС і Слідчого комітету (СК), минули, і конкуренти переходять у контратаку.
У квітні нинішнього року, крім Чєркаліна, були заарештовані колишній співробітник Слідчого управління ФСБ, капітан Колбов, і начальник 7-го відділу того ж управління, майор Бєлоусов. 7-й відділ займається злочинами у сфері високих технологій. СК підозрює обох заарештованих чекістів у вимаганні хабарів на загальну суму 65 мільйонів рублів. Як і належить борцям із високотехнологічними злочинами, хабарі брали… біткойнами.
Схоже, справа Колбова й Бєлоусова є відповіддю СК на «справу Нікандрова». 2017 року ФСБ взяла за корупцію співробітників Слідчого комітету, наближених до його голови Бастрикіна. За ґрати потрапили, зокрема, глава Управління внутрішньої
Внутрішні конфлікти у силових структурах Росії посилилися саме останніми місяцями, і це може бути пов’язано зі серйозним послабленням путінського режиму. (За даними недавнього дослідження «Левада Центру», лише близько третини росіян назвали політиком, якому найбільше довіряють, Путіна). Можна припустити, що Путін вирішить «почистити» силовиків, поки ситуація зовсім не вийшла з-під контролю.
Прелюдією до «великої чистки» може стати якраз справа Чєркаліна. Зараз увага російських силовиків прикута до певної московської адреси, за якою під домашнім арештом сидить власник банку «Югра» Хотін. Суд посадив його під домашній арешт 19 квітня, тобто незадовго до затримання Чєркаліна. Подейкують, саме зізнання Хотіна дозволили затримати Чєркаліна… Банкрутство банку «Югра» — найбільша така справа у російському банківському секторі за останні роки. Хотіна підозрюють у розкраданні 7,5 мільярда рублів, за це йому загрожує 10 років тюрми. Що ще скаже чи вже сказав Хотін, аби «скостити» собі тюремний строк? Кого саме з хабарників у силових структурах «здасть»?
Серед тих, кому пророкують роль жертв «великої чистки», називають двох заступників директора ФСБ Бортнікова, один із яких очолював «внутрішню безпеку» ФСБ. Начебто саме ці «чекісти» роками дахували Чєркаліна. Без сумніву, не задурно…
За матеріалами tvp.info.pl
*12 мільярдів рублів — близько 5 мільярдів гривень.