Розлучена жінка — ніби бракована
Після офіційного розлучення доньки президента Азербайджану жінки масово почали розлучатися зі своєї ініціативи. Попри це, місцеві чоловіки кажуть, із розлученою не одружаться нізащо
У переповненому автобусі, який віз пасажирів рейсу Київ-Баку на посадку до літака, 90 відсотків були чоловіки-азербайджанці. З вигляду заробітчани. Біля мене стояло троє таких «джигітів». Щось емоційно обговорювали, при цьому один з них водночас переписувався з кимось по Вайберу. Я стояла майже впритул до нього і мимоволі побачила, що переписується з якоюсь Наталією. Вочевидь, саме про неї зайшла мова, бо показав своїм колегам фото жінки з телефону. Ті схвально захитали головами. А він продовжував переписуватися. Знаю, читати чужу переписку вкрай негарно, але виправдовую свою цікавість журналістською допитливістю. З коротких повідомлень Наталії я зрозуміла, що її чоловік «вже спить». Це була її відповідь на питання кавалера, чи чоловік вдома? Після цього Наталя дописала, що це «він її чоловік», бо тільки він є її справжнім коханням. У наступному повідомленні наголосила, що вже сумує за ним і чекатиме, коли він знову приїде до Києва. Ось з такої «романтичноі» історії почався мій вояж в Азербайджан…
СХІДНІ ЧОЛОВІКИ зазвичай велелюбні, окрім дружини, мають коханку. І не одну. При цьому самі дуже ревниві. У Баку я познайомилася з директором готелю. Гюллені приблизно 35 років, корінна бакинка. Виглядає ідеально — красива, доглянута, стильна, дорого вбрана, пофарбована на блондинку і, видно, робила корекцію обличчя, бо більше подібна на європейку, ніж на азербайджанку. Розговорилися, і вона розповіла, що недавно вдруге вийшла заміж. Новий чоловік, як і попередній, турок. «За азербайджанця не хотіла виходити. Наші чоловіки специфічні, — каже Гюллена, затягуючись сигареткою. — Одна з найкращих їхніх рис — люблять витрачати гроші на жінок. Нехай ваші жінки сюди приїжджають і розкручують їх… Але треба розуміти, що наші мужчини люблять понти. Тут навіть офіціант чи студент, який має стипендію 50 доларів, візьме кредит і купить собі найновіший айфон. На останні гроші одягнеться у брендовий одяг».
Натомість водій таксі, з яким їхали наступного дня від готелю до центру міста, навпаки, нарікав на азербайджанських жінок, яким «від чоловіків тільки гроші потрібні». Коли дізнався, що ми з України, не шкодував компліментів, сказав, що кілька разів був в Україні, і що наші жінки зовсім інші, їм насамперед потрібна увага. Я згадала переписку з Наталею…
В Азербайджані рідко коли жінка розлучається і вдруге виходить заміж. Гюллена розповіла, що навіть якби хотіла вдруге вийти заміж за азербайджанця, навряд чи їй би це вдалося. Місцеві чоловіки вкрай консервативні. Азербайджан вважається світською країною, але з елементами шаріату (закони ісламського світу). Тут дуже стійкі традиції і звичаї. Формально жінки і чоловіки мають однакові права. Але в житті це не зовсім так. Те, що дозволено чоловікам, жінкам зась. Чоловік може мати безліч коханок, їх кількість залежить лише від розміру його гаманця. А ось розлучена жінка в уяві чоловіків — бракована. Заміж таку навряд чи візьмуть.
Так було донедавна, поки не розлучилася старша донька президента країни Ільхама Алієва — Лейла. 2015 року, після дев’яти років шлюбу, офіційно розлучилася зі своїм чоловіком — відомим співаком і заможним бізнесменом Еміном Агаларовим. Цю новину Лейла Алієва повідомила через свою сторінку в Інстаграм.
Президентська сім’я взагалі ламає стереотипи. Попри те, що більшість чоловіків переконані, ніби місце жінки — в хаті, біля баняків і дітей, президент країни 2017 року призначив свою дружину Мехрибан Алієву — дуже гарну та ефектну жінку — першим віце-президентом Азербайджану. Це було як грім серед ясного неба. Крім того, Мехрибан має чимало титулів і посад. Вона депутат Міллі Меджлісу (парламенту) Азербайджану, керівник робочої групи з азербайджано-французьких міжпарламентських зв’язків, президент Фонду Гейдара Алієва і Фонду друзів культури Азербайджану, президент Федерації гімнастики Азербайджану, посол доброї волі ЮНЕСКО, ООН, Організації ісламської співпраці (ОІК) та Ісламської організації з питань освіти, науки і культури. Часу на «кухню, дітей і церкву» у неї точно немає.
Але офіційне розлучення президентської доньки суттєво не вплинуло на архаїчне ставлення чоловіків до розлучених жінок. Я спеціально опитала кількох місцевих чоловіків, серед яких були і дуже молоді (наприклад, офіціанти), чи одружилися б вони з розлученою жінкою? Усі як один відповіли, що ні. «А якщо б це було кохання усього вашого життя?» — допитувалась я. Все одно відповідь категорична — ні. Пояснення просте: якщо жінка подала на розлучення, то вона, а не, скажімо, чоловік, який має коханку, є причиною розпаду сім’ї. Тобто азербайджанські чоловіки свято переконані, що жінка має примиритися з адюльтером свого «благовірного» заради збереження сім’ї. Бо сім’я — це святе.
Багатоженство в Азербайджані офіційно заборонене, але трапляються випадки, коли чоловік має одну офіційну дружину, а з другою взяв шлюб лише в мечеті, тобто отримав відповідний «папірець» не від державних органів, а благословення і відповідний «документ» від мулли. Офіційна дружина зазвичай знає про другу жінку свого чоловіка, і це вже її вибір — змиритися чи розлучатися.
Ще однією причиною негативного ставлення до розлучених жінок є звичайний егоїзм азербайджанських чоловіків. Вважають себе пупом землі, царем і богом, тому хочуть бути першими і єдиними…
Розлучення — це ще й ганьба перед численною родиною, перед батьками. В Азербайджані справжній культ батьків, а літні люди дотримуються усіх давніх традицій і звичаїв. Оскільки країна все-таки світська, сучасна молодь сама собі обирає пару. Тобто такого, що батьки вибирають дружину синові чи чоловіка доньці, вже майже немає. Майже, бо у глухих селах таке ще трапляється. Але вкрай рідко.
Шлюб дітей вважається чи не найважливішою подією в житті родини. До нього готуються ледь не з народження дитини, відкладають гроші. Батьки молодого зобов’язані забезпечити молоду сім’ю квартирою. Якщо не можуть купити їм житло, то мають оплачувати оренду квартири. Батьки молодої мають цю квартиру повністю обставити меблями — від килимів до холодильника. Відтак перші п’ять-десять років життя подружньої пари їм не треба нічого суттєвого купувати, живуть на всьому готовому.
Фінансово допомагає і родина, скидаються хто скільки може: хтось дає у «фонд майбутньої сім’ї» тисячу доларів, хтось 300. Залежить від ступеня спорідненості, ну і можливостей. Якщо в родині є дуже заможні люди, можуть подарувати машину або іншу коштовну річ, якої молода сім’я потребує. Якщо є старший брат, то, як правило, він за свої кошти робить весілля молодшому брату.
Раніше, ще років 10−15 тому, весілля в Азербайджані тривали мінімум три дні, максимум тиждень. Зараз так не гуляють. Зазвичай, як і у нас, один день у ресторані. Цікавилися, скільки коштує відгуляти весілля, скажімо, на двісті осіб. Тут рідко коли бувають весілля, де менше, ніж 200 гостей, зазвичай — 300 і більше. Вартість залежить від можливостей родини, від рівня ресторану. Є весілля, які вкладаються у шість-десять тисяч доларів. Є такі, що витрачають сто тисяч, а є й багачі, яким мільйона не шкода. Дарують переважно гроші. Сума визначається за вартістю гостя на забаві. Якщо гостина одного запрошеного обходиться у ресторані, скажімо, у 30 доларів, то має подарувати не менш ніж 50. Якщо друг подарував 100 доларів, то коли буде весілля цього друга, не можна подарувати йому менше. Це якщо йдеться про друзів. Родина, звичайно, дарує більше.
Молодий чоловік, який мені це розповідав, казав, своїм друзям він дарує на весілля 300 доларів, якщо одружується хтось із родини, — 600−800. А якщо має молодшого брата, то його обов’язок профінансувати весілля брата. Сам він ще не одружений, хоч йому вже 28, каже, що має у запасі п’ять років. Має дівчину. Запитую, скільки на неї витрачає. Хлопець працює у туристичній фірмі, на місяць заробляє 600 доларів (середня зарплата в країні — 300 доларів, мінімальна — 90), часом має додатковий підробіток, тоді може мати тисячу доларів, але не кожен місяць. На кохану витрачає 300−400 доларів на місяць. Купує квіти, запрошує у ресторан, якщо дівчина захоче відвідати СПА-салон, оплачує процедури, платить за таксі, щоб не їхала в метро, часом може подарувати золоту прикрасу. Але дуже дорогі подарунки дівчатам, з якими зустрічаються, зазвичай не дарують. Коштовні подарунки дарують дружинам.
Під кінець нашої розмови хлопець зітхнув і сказав: «Останнім часом молодь у нашій країні стала дуже споживацькою, хоче одразу все мати — гарну квартиру, круту машину, дорогий годинник, брендовий одяг. І все їм мають забезпечити батьки. Раніше вважалося, найкращий подарунок від батька — освіта і виховання, а тепер — квартира в центрі міста на 200 квадратних метрів чи машина останньої моделі. Це неправильно. Як тільки відходимо від релігії, втрачаємо сенс життя».
Отже, у мене склалося двояке ставлення до азербайджанських чоловіків. Я зрозуміла, що, з одного боку, вміють гарно залицятися до жінок, але при цьому люблять напустити туману та вважають, що зраджувати дружину — це нормально, і вона мусить з цим змиритися. З іншого боку, жінку не визнають за рівну, звикли домінувати, тобто чоловіки владні, а часом деспотичні.
Але остаточну крапку у ставленні до азербайджанських чоловіків поставив випадок. Коли ми поверталися в Україну, в аеропорту Гейдара Алієва одна журналістка з нашої групи (а група була повністю жіночою — 10 журналісток) біля стійки реєстрації зустріла знайомого — сумського бізнесмена, почесного консула Азербайджану Афгана Салманова. Він тим самим рейсом летів із Баку до Києва. Коли дізнався, що група українських журналісток була у Баку в той самий час, коли і він, дуже засмутився, сказав, що якби знав, то запросив би нас у гарний ресторан, показав Баку. Коли ми вже пройшли реєстрацію і очікували на посадку, Афган Фаганович запросив нас на вечерю у ресторан аеропорту. Але ми відмовились, було якось незручно. Тоді сказав, що через кілька хвилин підійде до нас. І справді, через п’ять хвилин з’явився з десятьма пакетами з дьюті-фрі й кожній зробив подарунок на пам’ять. У пакеті був азербайджанський коньяк і коробка з пахлавою. Ось такі вони, азербайджанські чоловіки. Вміють не лише туману напустити…