Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Якщо любите шашлик, то у наступному житті ваша душа опиниться у тілі свині

Про звичаї і забобони індусів розповідає львів’янка, яка вивчала життя і релігію Індії.

Яскраве індійське вбрання, символічні прикраси, візерунки на обличчі та руках. Коли Інга прямує вулицями міста, на неї звертають увагу. Дівчина належить до релігійно-філософської течії неоіндуїзму, тобто — кришнаїтів. Тривалий час удосконалювала знання в Індії.

- У сарі (індійське національне вбрання зі шматка тканини завдовжки 7 метрів) почуваюся комфортно. Воно захищає від зайвих поглядів, які можуть негативно впливати на організм. Важливо покривати голову, оскільки волосся — потужний збірник енергії. На роботу у такому одязі не ходжу — не зрозуміють. А порушувати спокій оточення, провокувати гнів — поза принципами кришнаїтів, — каже Інга. Пояснює, що навіть храм їхній розташований за містом, щоб не бентежити тих, хто не розуміє цього напряму.

За віросповіданням вона — православна. Зазначає, що Бенгальський Гаудія або вайшнавізм (повна назва філософської течії неоіндуїзму) не вимагає, щоб його шанувальники зрікалися своєї релігії. Цілком можливо залишатися християнином чи мусульманином.

Традиція кришнаїтів бере свій початок у Деші — провінції в Бенгалії (Бангладеш). Виникла у XV столітті. У 60-х роках поширилася в Америці, у 80-х дійшла до України. Хоча у ті часи за свою практику кришнаїти потрап­ляли за ґрати.

Ними керують такі принципи. Не можна вбивати не лише людей, а й тварин, комах, нищити рослини. Не слід виводити когось із душевної рівноваги, сварити людей, шкодити їм. Уникати інтимних стосунків поза шлюбом. Категорично відмовитися від токсинів: алкоголю, тютюну, наркотиків, кофеїну, деяких видів сучасної їжі, азартних ігор. Харчування — вегетаріанське. Їжа має бути чистою, без хімікатів. Хліб рекомендується випікати власноруч. Вважається, що зерно впливає на свідомість людини, вбирає енергію кухаря. Найкраще, щоб з ним мала справу берегиня дому. Ліки вживають лише у крайньому випадку.

І ще один важливий принцип — оспівування святих імен. Кришнаїти переконані, що Бог — один, але має багато імен. Тож повторюють так звані святі імена з 16 складів на вервиці, яку називають джапа мала. Серед представників течії популярні духовна музика та медитація. Практикують заняття йогою.

Щоб ознайомитися з культурою, яка «законсервувалася» на п’ять тисяч років, Інга здійснила паломництво в Індію. Каже, ця поїздка змінила її світогляд. Згадує, що більшість індусів живуть за принципом «Просте життя — піднесене мислення». Що б не сталося — усміхаються. І це незважаючи на те, що живуть у країні неймовірних конт­растів: в Індії — величезна різниця між бідними та багатими. Посеред сучасного мегаполіса — нетрі, де у людей замість будинків — дві палиці, на яких натягнено брезент. Виживають завдяки вирощуванню овочів, але все одно голодують. Незважаючи на це, оптимізму не втрачають. Бо в країні прийнятні лише позитивні думки! Згідно з їхньою релігією, про що людина думає — тим і стане у майбутньому житті. За віруванням кришнаїтів, душа переживає 400 тис. перевтілень! Наприклад, якщо полюбляєте посмакувати м’ясом й часто мрієте про шашлик, у наступному житті опинитеся у тілі… свині! Та індусам це навряд чи загрожує, оскільки харчуються зернобобовими культурами, овочами, молочними продуктами… М’яса не вживають. Корова — священна тварина, мати всіх людей. Вважають, що в її тілі сконцентрувалися всі енергії вищої сили. Незважаючи на обмеження у раціоні, індійська кухня — надзвичайно багата, хоча для європейців — надто гостра. Місцеві переконані: чим більше спецій — тим смачніше. Це пов’язано ще й з тим, що воду в Індії не хлорують, тож є ризик підхопити серйозну інфекцію.

Двічі на місяць дотримуються «сухих» постів: добу не тільки не їдять, а й не п’ють. І це — незважаючи на шалену спеку! Дощ тут вважають благодаттю. Якщо для нас злива — це «депресивна» погода, то тут усі танцюють під нею. Хоча дощі в умовах місцевого клімату настільки сильні, що розмивають асфальт, нищать врожай, руйнують бізнес…

Окрема тема — повага до жінок, благоговіння перед матерями, сестрами, дружинами… Згідно з індуїзмом, жіноча енергія — своєрідний блок живлення для чоловіка. Кожен представник сильної статі обирає дружину мов джерело енергії, яке допомагає чогось досягати у житті. Пари формуються раз і назавжди. Індія — чи не єдина країна, де практично немає розлучень (до недавнього часу такого поняття навіть не існувало). Тут мінімальна кількість подружніх зрад, принаймні — найменша у світі! Пара, яка пройшла священний обряд шлюбу, може бути разом не лише у цьому житті, а ще й протягом семи наступних перевтілень! Отримавши чоловіка, представниця чарівної статі забезпечена захистом на теперішнє і наступне життя. До одруження перебуває під покровом батька чи братів. Дівчата та жінки ніколи не виходять з дому самі — лише у супроводі представника сильної статі. Дається взнаки традиція утримуватися від статевих стосунків до одруження. Не кожен чоловік здатен на таке випробування, тож випадки зґвалтування — непоодинокі.

Усі жінки старшого покоління в Індії — домогосподині. Молодші починають брати приклад з європейок, тож не бажають обмежувати себе роллю хоронительки домашнього вогнища. Більшість дівчат прагне отримати вищу освіту, й тільки після навчання виходять заміж. До речі, весілля організовують батьки. Дочка обирає одного із запропонованих ними кандидатів. Можливо, саме завдяки батьківській мудрості більшість шлюбів тут щасливі. Повагу та відданість благовірних «половинки» цінують. Як представниці країни, яка ніколи не воювала, завдяки власній гнучкості та внутрішній радості вміють уникати конфліктів. У давнину тут існував звичай: вдова добровільно входила у вогнище, в якому спалювали її чоловіка. Тепер ніхто разом із благовірним не помирає, але й заміж вдруге не виходить. Дружини переконані, що чоловіки спостерігають за ними з іншого світу, тож чекають нагоди з’єднатися з ними у наступному житті.

Фото Інги ЮЩЕНКО

Схожі новини