Студенти проти Ірини Фаріон
Натомість керівництво Львівської політехніки заявило, що «не відповідає за висловлювання працівників та студентів поза університетом»
Не вщухає гучний скандал, пов’язаний із заявами доктора філологічних наук, викладачки НУ «Львівська політехніка» Ірини Фаріон. Вона, зокрема, назвала російськомовних військових ЗСУ «не українцями». І понеслося…
Нагадаємо, провокаційні заяви Ірина Фаріон зробила в інтерв'ю з Яніною Соколовою. Зокрема, йшлося про частину військових бригади спеціального призначення Нацгвардії «Азов» та 3-ої окремої штурмової бригади ЗСУ, яка, за словами Соколової, досі спілкується російською. Ірина Фаріон сказала, що категорично не сприймає російськомовних військовослужбовців, що воїнам варто дотримуватися дисципліни. Зокрема мовної.
Такі слова пані Фаріон спричинили ефект «бомби, що вибухнула…». Здавалось би, це не перша, м’яко кажучи, суперечлива і провокативна заява відомої політикині та викладачки, але цього разу реакція була як ніколи бурхливою. Війна триває уже два роки, українці - наелектризовані, морально і психологічно вимучені… Військові місяцями без ротації, виснажені… Такі заяви і у мирний час збурюють суспільство, а у час війни і поготів. Цього разу слова пані Фаріон мали ефект сірника.
Дісталося на горіхи і журналістці Соколовій. Мовляв, для чого запросила на інтерв'ю людину, яка завжди радикально налаштована у мовному питанні? Адже пані Фаріон не раз вирізнялася вкрай різкими і драстичними заявами. Тож навряд чи вона скаже щось нове…
Цього разу хейт був настільки потужний, що нагадував цунамі. Ірина Фаріон, очевидно, не очікувала аж такого негативу щодо себе. Тому, щоб захистити свою позицію, оприлюднила лист до неї студента Максима Глєбова, який навчається на 1 курсі української філології в окупованому Сімферополі. Максим Глєбов написав Ірині Фаріон на електронну скриньку, висловивши їй свою підтримку. Звісно, хлопець писав не для того, щоб вона виставила це на публіку. З огляду на переслідування, які окупаційна влада чинить щодо проукраїнських жителів Криму, така дія пані Фаріон ще більше обурила українців. Втім, як і очікувалося, фсб прийшла до хлопця і змусила записати відеозвернення на тлі російського триколора з вибаченнями. Можна собі тільки уявити, що пережив цей хлопець та його родина, і які ще це матиме для них наслідки…
Підхопила скандальні заяви Ірини Фаріон і російська пропаганда, яка тепер радо цитує їх на російських телеканалах.
На слова і дії пані Фаріон, окрім військових, журналістів, студентів, відреагували і офіційні посадові особи, зокрема Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Він звернувся з відповідною заявою також до СБУ.
«Персональні дані в умовах війни — не абстракція, а захист життя і свободи! — написав на своїй сторінці у Фейсбуці Дмитро Лубінець. — 8 листопада Ірина Фаріон опублікувала скриншот електронного листа з відкритими персональними даними студента з Криму. А вже сьогодні стало відомо, що юнаком «займається» окупаційний «Центр боротьби з екстремізмом» російського міністра внутрішніх справ.
Народний депутат ВРУ VII скликання мала б знати про важливість захисту персональних даних. Однак ця людина публічно надала прізвище, ім'я, місце навчання хлопця, які дали змогу росіянам ідентифікувати цього студента. До того ж не є таємницею факт тиску окупаційної адміністрації у Криму на людей, які дотримуються проукраїнських поглядів. Про це також повідомляють і правозахисники, і медіа.
Однак це не спинило Фаріон, і в умовах воєнного стану вона розголосила персональні дані хлопця. А це може мати, і вже має (!), наслідки. Це не тільки втручання у приватне життя особи, а й спричинена загроза особистій безпеці та життю студента.
Втім, вона, з одного боку, вчинила кримінальний злочин, з іншого — підіграла окупантам. Результат очевидний! Тож я у зв’язку з фактом розголошення конфіденційної інформації звернувся до Служби безпеки України для належного реагування! Аби дії громадянки України проаналізували належним чином і надали юридичну оцінку. Ніхто не повинен нехтувати безпекою інших громадян!".
Представниця президента в Криму Таміла Ташева заявила, що «буде вчиняти дії, щоб притягнути до відповідальності» мовознавицю Ірину Фаріон, яка публічно опублікувала лист студента з окупованого Криму на її підтримку. Про це написала у Фейсбуці.
А як відреагували на всі ці бурхливі події у самій Львівській політехніці? Одразу після скандалу, 7 листопада, на одному з корпусів університету з’явилися листівки на адресу мовознавиці. Зокрема з написами: «Фаріон — геть з Політехніки», «Чому в Політесі досі працюють паплюжники честі українських воїнів?».
А ось на сайті навчального закладу опублікували таке повідомлення: «Кожен воїн, який боронить нашу землю і наш народ, заслуговує найвищої поваги і вдячності».
«Львівська політехніка від початку російської агресії в Україні, у 2014 році і дотепер, активно та у різний спосіб — інтелектуальними ресурсами, науковими розробками, волонтерством — допомагає українським воїнам, які борються проти ворога і обстоюють наше право на незалежність і цілісність нашої держави. У лавах українських захисників воюють наші студенти, викладачі, працівники, випускники.
Беззаперечно, кожен воїн, який боронить нашу землю і наш народ, незалежно від віросповідання чи мови спілкування, заслуговує найвищої поваги і вдячності, — йдеться у повідомленні на сайті навчального закладу. — І це — непорушна позиція нашого університету.
У Львівській політехніці діє кодекс корпоративної культури, який визначає моральні принципи, правила та норми спілкування і поведінки учасників академічної спільноти нашого університету.
Однак Львівська політехніка не відповідає за висловлювання працівників та студентів поза університетом".
Кафедра української мови НУ «Львівська політехніка» опублікувала своє звернення зі словами підтримки на адресу Ірини Фаріон:
«Її громадянська позиція послідовно націєцентрична. Висловлювання, що стали предметом активного обговорення в соціальних мережах, ні в якому разі не скеровані на дискредитацію наших героїчних захисників, яких Ірина Дмитрівна разом з усім колективом кафедри активно підтримує конкретними матеріальними й духовними засобами, а відображають її стійку громадсько-політичну позицію, спрямовану на утвердження державного статусу української мови, гарантованого Конституцією України, — йдеться у заяві кафедри. — Тому довільна й упереджена інтерпретація вирваних з контексту інтерв'ю фраз і войовничо-агресивні заклики щодо Ірини Фаріон, які раз у раз трапляються в соцмережах, наводять на думку про цілеспрямоване цькування…
Нині українське суспільство потребує єдности й зосереджености на боротьбі з ненависним московським агресором, а розпалювання пристрастей довкола емоційного висловлювання в інтерв'ю вважаємо проявом ворожої атаки на нашу українську згуртованість".
Ірина Фаріон також відреагувала на новину про те, що російська фсб затримала проукраїнського студента з Криму. Реакцію на ситуацію опублікувала на Telegram-каналі.
«Бачу, що ширять чергову провокацію проти мене, начебто через мене затримано якогось студента. Панове. Не ведіться на гебістську тактику ворога. Мене підтримують сотні людей, і я їм за це вдячна. Поза тим, я не можу знати, звідки ці люди. Але я знаю, що тільки нашою відкритою публічною боротьбою можемо перемогти ворога всередині країни. Борітеся — поборете», — заявила мовознавиця. Тобто дала зрозуміти, що вона не знала, звідки ій написав студент-прихильник.
Тим часом студенти Політехніки вирішили публічно висловити свою позицію щодо скандалу.
У вівторок, 14 листопада, під стінами НУ «Львівська політехніка» відбувся велелюдний студентський мітинг. Студенти виступили проти Ірини Фаріон. Вони вимагали звільнення викладача із закладу, та вимагали, аби вона вибачилась перед військовими. Близько 200 студентів прийшли з плакатами: «Фаріон Ірина ганьбить Україну», «Геть комуністку Фаріон», «Зневажаєш військових — не працюй в Універі», «Фаріон — геть з Політеху», «Мова єднає - Фаріон ламає». Вони створили ініціативну групу, яка домагатиметься звільнення Фаріон з посади викладача.
Коментарі для «ВЗ»
Юрій БОБАЛО, ректор НУ «Львівська політехніка»
— Моя думка однозначна — цими питаннями має займатися Служба безпеки.
— Може, ви мали розмову з Іриною Фаріон?
— Ні, з нею не мав розмови. Ми свою думку висловили на сайті університету у той же день, коли почалася ця історія…
— Чи будете Ірину Фаріон запрошувати, наприклад, на Вчену раду?
— Ви ставите питання, і не думаєте, а що буде?! Буде Вчена рада, і що? Що будемо розглядати на Вченій раді? Я не знаю, як впливати на неї… Ви ж читаєте усі ці дописи, все це обговорення.
— Ірина Фаріон і раніше робила різкі заяви… А зараз вона не просто говорила, а оприлюднила особисті дані людини, яка живе на окупованій території… Багато хто звинувачує її у роботі на ворога.
— Так, звичайно. Якщо це підтвердиться, то це буде справді робота на ворога.
Яніна СОКОЛОВА, українська журналістка
— Причина запрошення Ірини Фаріон на ефір — реінкарнація «вати». Ми спостерігаємо за цим всюди — у сфері обслуговування, у школах, на вулицях. Ми її запросили поговорити на цю тему. Що власне сталося з нами. Проаналізувати історичні процеси. Проаналізувати, можливо, низку законопроєктів, які посилять державну мову. В процесі з’ясувалися певні речі, які свідчать про категоричність позиції Фаріон щодо цього питання стосовно усіх верств наcелення, всіх професій.
На думку Фаріон, люди, які не говорять українською мовою, не є українцями. Я її запитала: «Що казати про військових, які не говорять українською, — вони для вас теж не є українцями?». Я очікувала почути абсолютно іншу відповідь, тому що, наскільки я розумію, зять Ірини Фаріон воює. Явно серед його побратимів є російськомовні люди, які вирослі на сході і на півдні нашої країни. Я сама виросла на південному сході України, тому я знаю, якою мовою там говорять. Як історично склалося і як держава нічого не робила, щоб це змінити.
Відповідь була такою, якою була. А далі те, що відбувалося, думаю, що це емоції Фаріон, які в такій суєті, в необдуманості вчинків, слів, вилилися у наслідки з хлопцем із Сімферополя, якого дуже мені шкода. Я глибоко стурбована цією історією. Це було дуже неправильно з боку Фаріон.
— Пані Фаріон, очевидно, хотіла захиститися від цієї хвилі «цунамі», яке на неї понеслося…
— Саме так. Вона не подумала про наслідки.
Чимало критиків нас запитують: «Для чого ми брали це інтерв'ю»? Я не можу відповідати за те, якою буде відповідь гостя на певні запитання. Тим більше на питання, які не потребують дискусії щодо ставлення до військових, які ризикують власним життям, захищаючи нас. Це для мене не дискусійне питання в принципі. Тому я була здивована, що сказала Фаріон.
— Її заяву підхопила російська пропаганда. Тепер її звинувачують у роботі на ворога…
— Це несправедливо. Це людина, яка своєю категоричністю, радикальністю, злобою вибудовує неправильний підхід до мови. Хоча є дуже багато речей, з якими я згодна щодо законів, які мають бути. Не образ, а законів. Тобто держава має створювати умови, аби люди говорили українською. Держава має підтримувати це. А злоба і жовч щодо воїнів і решти українців, мені здається, поганий метод, який обрала Ірина Фаріон.
Ми маємо говорити на некомфортні теми. Позиція, яка потім засуджена суспільством, теж має озвучуватися. Ми тоді розуміємо, які настрої у суспільства. Адже в Ірини Фаріон чимало прихильників. Але ми маємо марґінесувати тих, хто ображає наших військових.