Кримська бутафорія на російських виборах

У Криму повним ходом йде підготовка до російських виборів, які призначені на 19 вересня

Голова виборчкому Криму Михайло Малишев зарекомендував себе вірним колаборантом ще з часу проведення незаконного «референдуму», тому в Криму впевнені, що він і цього разу покаже «правильні» цифри. Кілька днів тому він продемонстрував журналістам пачки виборчих бюлетенів, які відправили в округи.

Однак на днях Верховна Рада України закликала міжнародне співтовариство не визнавати вибори в Держдуму Росії, які також організовано в Криму і в Севастополі. Це звернення підтримали 318 народних депутатів. У зверненні зазначено, що намір російської влади провести 19 вересня 2021 року вибори в Державну думу в Криму і Севастополі, і з залученням до участі у виборах громадян України з Донецької та Луганської областей, «є порушенням Конституції і законодавства України, основних принципів і норм міжнародного права».

Верховна Рада закликає міжнародних партнерів «не визнавати легітимність виборів в Державну думу і її подальших рішень у разі проведення голосування на тимчасово окупованій частині території України». Крім того, Рада пропонує застосувати санкції проти представників органів влади Криму, підконтрольних Росії.

Російська влада під час підготовки цих вибрів нової Держдуми зробила все, щоб сформувати ручний парламент, щоб обраними були ті, хто треба, і навпаки, щоб ніяка «зайва миша» не проскочила. Хоч вибори призначені на 19 вересня, але голосування почнеться 17-го і буде тривати три дні, а в шести регіонах проводитиметься ще і в інтернеті. Цього досить, вважають в Москві, щоб скомпенсувати будь-яку несподіванку. Зрозуміло, що за три дні виборчкомам можна вести ефективний контроль за голосуванням і вчасно виправити огріхи — де вкинути потрібні бюлетені, де вийняти непотрібні.

Влада Росії добре знає, що в країні росте спротив путінській політиці, тому вона цих виборів боїться. А тому продумала всі деталі фальсифікацій заздалегідь. Політичний та інформаційний простір зачистили до дзеркального блиску. Навальний сидить в тюрмі, його команда розігнана по закордонах, їх виборці залякані. Несистемну опозицію оголосили небажаними екстремістами. Незалежні ЗМІ і журналістів — іноземними агентами. Хтось сам вирішив «піти в підпілля» або покинути країну. Крім всього, вибори вирішили банально купити. Володимир Путін видав указ про роздачу кожному виборцю по 10 тисяч рублів, аби тільки проголосував за «Єдину Росію».

У виборчкомів розв’язані руки — намалюють будь-який замовлений результат. Тому легітимність майбутнього голосування під дуже великим питанням. Путін привів Росію до того, що така велика країна не має навіть легітимного парламенту.

Кого ж оберуть до Держдуми з Криму? У всіх трьох виборчих округах Криму переможці вже визначені наперед, що є давньою традицією всіх російських виборів. Тут перемагає завжди той, кого підтримує влада. Наприклад, в окрузі від Сімферополя до Керчі балотуються дев’ять кандидатів. Але влада підтримує тільки кандидата від «Єдиної Росії» Костянтина Бахарєва, який вже був «думцем» одну каденцію. І не зрадив, не займався самопіаром, як, наприклад, відома прокурорка Наталія Поклонська, а вірно служив інтересам партії. Тому кримчани бачать, що як би вони не голосували, а на окрузі прохідний лише Бахарєв, решта — масовка.

Округ, який охоплює північ Криму від Сімферополя до Армянська найбільш привабливий, там балотуються дванадцять претендентів. Але й серед них вже стався скандал. Влада спочатку проштовхувала по цьому округу віцепрем'єра кримського уряду Євгена Кабанова. Однак, знайшлася сила, яка змогла його відсунути. Вплинули чи то гроші, чи то високе лобі, але в один момент єдинороси «без шуму і пилі» кандидата замінили. Тепер там влада лобіює, а значить він і буде обраний з дванадцяти кандидатур, Леоніда Бабашова. Його передвиборча агітація тісно пов'язана з партією влади «Єдина Росія». Бабашов є членом цієї партії і двічі ставав депутатом кримського парламенту. Уже сьомий рік він очолює в «Державній раді» комітет з будівництва, а також входить до п'ятірки найбагатших депутатів кримського парламенту. Фірми, якими керують діти Бабашова, освоюють багатомільйонні підряди на будівництво і ремонт доріг.

Лідером передвиборчих перегонів в Севастополі також вважають представника влади віце-спікерку Законодавчих зборів Севастополя Тетяну Лобач, яку теж висунули представники «Єдиної Росії». Вона уродженка Хмельницької області, однак показала себе вірною колаборанткою Росії. У політичному житті Севастополя представлена вже понад десять років — займала керівні посади в адміністрації Балаклавського району Севастополя, а після окупації і створення Законодавчих зборів швидко набрала вагу в депутатському середовищі. Адже посада заступника голови зборів передбачає наявність великих зв'язків серед політичної еліти міста, а також у високих кремлівських кабінетах.

Втім, у політичних колах Севастополя не є секретом, що Лобач є лобістом бізнес-проектів олігарха і ексміністра оборони України Павла Лебедєва. Група компаній «Парангон» є одним з найбільш активних забудовників. Лобач була помічена в прямому лобіюванні інтересів структур, афілійованих з Лебедєвим. Отже, фінансові ресурси кандидата можна назвати практично безмежними. А будучи депутатом Держдуми, Лобач зможе лобіювати інтереси Лєбедєва ще більш ефективно. Така вона, Росія.

Більшість з висунутих в Криму кандидатів добре розуміє, що їм нема сенсу тягатися з лідерами перегонів. Тому більшість з них ведуть кампанію ні сіло, ні впало. Деякі взагалі не дбають про рекламу, обмежились тільки повідомленнями виборчкому. Деякі навіть не розробляли програми чи якихось обіцянок виборцям. Для чого множити марноту? Їм сказали — висунути кандидатуру і брати участь у виборах, от вони й беруть, як можуть…

Читайте також: Хотіла стати прем'єркою… А стала лобісткою «Газпрому»

Схожі новини