Передплата 2024 «Добрий господар»

«Деякі кандидати у нардепи давали виборцям гроші на церковні дзвони...»

Хто поповнить парламент в окрузі на Прикарпатті: друг олігарха, «свободівець» чи «слуга» президента?

Найближчої неділі, 28 березня, кількадесят тисяч українців у двох «полярних» регіонах — на Донеччині та Івано-Франківщині — візьмуть участь у проміжних виборах народних депутатів. Серед 18 кандидатів у «східному» окрузі № 50 найбільш медійно відоме ім’я кардіолога Юлії Кузьменко («Європейська Солідарність»), яку Банкова і відомство Авакова звинуватили у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Крім претендентів від провладної «Слуги народу», а також «Батьківщини», «Голосу», своїх людей у народні обранці висунули кілька ідеологічно близьких конкурентів: «Опозиційна платформа — За життя», «Опоблок» і «Партія Шарія». Несподівано для донецького краю за мандат парламентарія вирішив поборотися і член… «Партії угорців України», яка, як відомо, найбільше має симпатиків на іншому «полюсі» України, у Закарпатті.

А найбільш запеклою у неді­лю обіцяє бути політична боротьба на Прикарпатті — у Надвірнянсько­му окрузі № 87. Серед 14 номінантів на мандат нардепа є три політичні «важко­ваговики»: Олександр Шевченко, влас­ник «Буковеля», права рука олігарха Іго­ря Коломойського; заступник голови партії «Свобода», колишній віцеспікер В Р Руслан Кошулинський; відомий спортс­мен Василь Вірастюк, якого під прапори «Слуги народу» покликав президент. Про перебіг суперництва на Надвірнянщині й шанси конкурентів кореспондент «Висо­кого Замку» розмовляв із громадським активістом гуцульського краю Григорієм Іванчуком.

— Ситуація у нас напружена і неодноз­начна, — каже експерт. — Рейтинги канди­датів постійно змінюються. Явного фа­ворита немає, люди розділилися у своїх симпатіях. Багато хто ставить на влас­ника «Буковеля» Олександра Шевченка. Простий люд купився на його обіцянки відремонтувати дороги в окрузі. Остан­нім часом його високий рейтинг трохи збили, бо з’ясувалося, що нові шляхи бу­дують за бюджетні, а не за його приват­ні кошти…

Чимало виборців орієнтуються на Рус­лана Кошулинського. Недавно на його користь зняла свою кандидатуру Мару­ся Звіробій з «Європейської Солідарнос­ті». Але ця послуга зовсім не означає, що голоси Марусі автоматично перейдуть представнику «Свободи». Один із «плю­сів» Кошулинського у тому, що з нашо­го району, із селища Биткова, походить його дружина.

Трохи запізно, як на мене, спуртував представник «Слуги народу» Василь Ві­растюк.

Останнім часом нарощує м’язи міс­цевий підприємець Юрій Голіней (у ньо­го свої пилорами, переробні потужності, зокрема, виготовляє біопаливо), раніше був депутатом районної і обласної рад. Якихось закидів йому не роблять. Але, складається враження, він себе не роз­крутив…

Балотується також учасник Майда­ну Михайло Ноняк, він працював на ви­соких посадах у податковій системі, в «Укртрансбезпеці». Проти нього було по­рушено кримінальні справи, але у спец­випусках газет він спростовує свою вину, каже про політичні переслідування.

От між цими п’ятьма кандидатами й розгортається основна виборча бороть­ба. Кожен з них малює собі рейтинги як хоче. Думаю, у гірській частині округу № 87, там, де розташований «Буковель», відносну більшість здобуде Шевченко. Сама ж Надвірна, напевно, розділиться у своїх симпатіях. Бо не один Шевчен­ко останнім часом їздив із агітацією по церквах. Давали гроші то на дзвін, то на інші церковні потреби…

Усі місцеві політологи губляться у здо­гадках, явного фаворита не бачать. У зв’язку з епідемічною ситуацією у При­карпатті турбує можлива низька явка ви­борців…

— Лідером політичних уподобань на Івано-Франківщині не перший рік є «Свобода»: її представники очолю­ють і обласну, і міську раду. Чи пере­несеться вплив партії Тягнибока на Надвірну?

— Мер Руслан Марцінків (до Івано-Франківської міської громади віднедав­на входять два села з Надвірнянського району — Камінне і Тисменичани) кілька разів приїжджав в округ № 87, агітував за Кошулинського. Щоправда, не так по­тужно, як робив це, коли восени змагав­ся за крісло міського голови і переміг з результатом понад 50%.

Голова облради Олександр Сич вибрав дещо обережну, дипломатичну пози­цію. Хоча кілька днів тому на своїй сто­рінці у Facebook написав, що однознач­но підтримує свого однопартійця. Крім цієї заяви у соцмережах іншої агітації від Сича за Кошулинського я не бачив. Усю чорнову передвиборчу роботу роблять штабісти і рядові соратники останньо­го. «Свобода» в окрузі має не повсюдні, а «кущові» симпатії. Вона має, зокрема, підтримку у Ланчині. Але звідти ж похо­дить згадуваний підприємець Голіней. За нього зіграють і земляцькі, і родинні чин­ники…

— Передвиборча програма якого з кандидатів вам здалася найбільш пе­реконливою, зрозумілою?

— Як на мене, найреальніша вона у Шевченка. Заявив, що уже створив 100 тисяч робочих місць. А якщо йому дові­рять депутатський мандат, то шляхом ухвалення відповідної законодавчої бази начебто зможе розширити «Буковель» і забезпечить працею до мільйона жителів не тільки Гуцульщини, а й усього карпат­ського краю. Хоче поширити туристич­ний бізнес у бік Рахівського району За­карпаття — у Ясиню, Чорну Тису. Із Тиси мають брати для «Буковеля» воду. Через гори обіцяють прокласти нову дорогу.

«Підтягується» Вірастюк, робить наго­лос на соціальному захисті ветеранів бо­йових дій, каже про потребу будівництва для них спортивних, реабілітаційних цен­трів. Обіцяє дороги у селах, комунальні комунікації, підтримку шкіл, клубів.

На підтримку представника «Плат­форми громад» Голінея приїжджала не­щодавно Юлія Тимошенко. Лідерка «Батьківщини» заявила, що у разі пере­моги візьме його у свою фракцію. Цікаво, що під час виступу на нашому обласно­му телебаченні Тимошенко сказала, що її партія отримала пропозицію піти у коа­ліцію до президентської політсили…

— А ваші виборці не дорікають Шев­ченку за те, що той представляє пар­тію одіозного олігарха Коломойсько­го?

— Дорікають. Люди роздвоюються-розтроюються… З одного боку, їх не вла­штовує політика цієї особи, а з іншого, вони вдячні їй за робочі місця, нові до­роги. Шевченка звинувачують у тому, що через наплив туристів у «Буковелі» в об­ласті різко поширилася пандемія. А він виправдовується: чому ж тоді інші курор­ти не закривають? Скажімо, Драгобрат на Закарпатті. А ще каже, що ніхто з його персоналу на ковід не хворіє…

— Наскільки переконливий на пе­редвиборчих зустрічах Кошулин­ський? Чи не превалює над соці­ально-економічними питаннями ідеологія?

— Економічні тези Кошулинського дуже слабкі. В основному чуємо від ньо­го гасла…

— То хто, на вашу думку, може здо­бути булаву на Надвірнянщині?

— Великі шанси у Шевченка — попри те, що двох «двійників» заслали йому у бюлетень (один — безробітний з Київ­ської області, інший — електрозварник з Києва). Його підпиратимуть з одного боку Вірастюк, з іншого — Кошулинський. Хоча в останні дні перед виборами ситу­ація може змінитися…

Дуже багато залежатиме від явки. Тому кожен кандидат просить виборців прийти на голосування.

А тим часом…

За даними соціологічної ком­панії «Рейтинг», оприлюднени­ми у середині березня, Шевчен­ка підтримували 24,5% виборців (у лютому показник підтримки ста­новив 35,7%), Кошулинського — 22,4% (17,8%), Вірастюка — 21,8% (13,1%).

Схожі новини