Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Ковідна лавина на Івано-Франківщині

Хто її спровокував – Різдвяні свята чи «шабаш» на гірськолижному «Буковелі»?

Щойно українці перевели подих, спостерігаючи по ТБ оптимістичну, «згасаючу», здавалось би, коронавірусну статистику у державі, як грім серед ясного неба надійшли вісті тривожні: на Прикарпатті стрімкий спалах ковіду. Епідемія там розперезалася настільки, що Івано-Франківську область закривають на жорсткий карантин. Місцева медицина не дає собі ради, і через це вживають екстраординарних заходів, на підмогу кинуто госпітальні резерви сусідніх Тернополя і Львова…

Щодня на Івано-Франківщині фік­сують понад 600 хворих на коронавірус, що у 4 рази більше, ніж місяць тому. Усі лікарні перепо­внені людьми із важкою пневмонією. До числа госпі­талізованих все частіше по­трапляє навіть захищений персонал медзакладів, зо­крема, реаніматологи. Хво­роба не перебирає…

У палатах немає вільних місць, тож паці­єнтів кладуть у перев’язувальних кімнатах, коридорах, лікарняних їдальнях. Різко загострилася проблема із киснем для важких па­цієнтів. Тих, хто може одужати у домашніх умовах, достроково виписують — аби на їхнє місце прийняти нових хворих. Через над­звичайну швидкість поширення вірусу до­даткові «ковідні» місця облаштовують у поліклініках, пологових будинках. Мобільний госпіталь на 250 місць терміново відкрили у районних Богородчанах.

Руку допомоги франківцям простягнули сусідні області. Міський голова Львова Ан­дрій Садовий пообіцяв, що місто надасть 100 ліжкомісць для хворих прикарпатців (їх уже приймають). Запропонувала свої послу­ги і тернопільська влада.

Через надзвичайну ситуацію уряд термі­ново делегував до Івано-Франківська міні­стра охорони здоров’я Степанова і головно­го санітарного лікаря Ляшка. Претензій до місцевої медицини вони не мають. І водно­час визнають, що в області майже ковідний колапс. Через це з 22 лютого на Франківщи­ні запроваджують карантин «червоного рів­ня». Будуть заборонені масові заходи. Ма­ють призупинити роботу навчальні заклади, кінотеатри, клуби, спортзали, харчевні пра­цюватимуть лише «на винос». Є заборона на функціонування храмів. Розглядають пи­тання про суттєві обмеження у роботі гро­мадського транспорту. Вже відомо, що на в’їздах-виїздах з Івано-Франківської облас­ті встановлять блокпости, на яких проводи­тимуть температурний скринінг, первинний огляд пасажирів.

Звідки на Івано-Франківщині раптом взя­лася така напасть? Офіційні персони і на­ближені до Банкової медіа звалюють усе на звичку галичан надто довго святкувати. Мовляв, празникували аж до Йордану, без міри ходили одне до одного в гості. При цьо­му не думаючи про безпеку — масковий ре­жим, соціальну дистанцію. Два тижні інку­баційного періоду для розвитку «корони» — і ось тобі, мовляв, маєш… Такі закиди — спе­кулятивні. Християни в інших регіонах Захід­ної України святкували не менше, але такого ковідного сплеску, як на Франківщині, у су­сідніх з нею Львівській і Тернопільській об­ластях немає.

Влада і лояльні до неї ЗМІ чомусь забули, що до «масових гулянь» й ігнорування за­ходів безпеки прикарпатців значною мірою стимулював президент України. 8 січня, з початком локдауну, він прибув у «край Чере­моша й Прута», щоб відпочити тут з розма­хом. Українці були вражені тим, як глава дер­жави, «забувши» про масковий режим, ледь не в обнімку фотографувався з туристами «Буковелю». Перед тим так само невиправ­дано безпечно разом з маленькими гуцуля­тами знімав (мабуть, не з одним дублем) новорічне телепривітання. А вірус не дрімав…

Гарно прорекламувавши курорт свого давнього ділового партнера (комплекс «Бу­ковель» належить олігарху Коломойсько­му), Зеленський спровокував величезне па­ломництво сюди туристів. Побачивши не захищеного маскою президента, вони по­думали, що на курорті — цілком безпечно. І масово подалися туди. В Інтернеті є відео із кілометровими чергами цих «автопаломни­ків». І фото «народних гулянь» (у тому числі за участі першої особи), де пахне глінтвей­ном, шашликами, але не захисними маска­ми. Поліції, яка штрафувала б за таке кричу­ще порушення «антивірусних» інструкцій, ми теж не бачили. Мовчать про цю версію роз­гулу ковіду на Прикарпатті як міністри, так і олігархічні «плюси» разом з іншими прихва­лювачами Гаранта. І ніхто не пропонує разом із торгово-розважальними центрами бодай тимчасово закрити цю імперію розваг. На­певно, через те, що Ігор Валерійович можуть розгніватися…

До слова, пан Зеленський чомусь не за­писує гострий відосик через зрив поста­чання антивірусної вакцини, яке мало стар­тувати 15 лютого. Нічого надзвичайного не сталося?

Коментар для «ВЗ»

Геннадій Москаль,народний депутат кількох скликань, ексголова Закарпатської і Луганської ОДА

Мабуть, на Франківщину заїхали відпо­чивати люди зі збудниками хвороби — і це швидко передалося іншим. Вини місцевих громадян нема. Якщо, скажімо, у нас хтось не відзначає Різдвяних свят, це зовсім не означає, що він убезпечить себе від коро­навірусу…

Зеленському не треба було пертися у «Буковель» — невже він не бачив, яка склад­на епідемічна ситуація у країні? У нас каран­тин — а йому потрібен дешевий піар, очіку­вання оплесків. Людина, яка колись завжди мала велику аудиторію, підтримку, любов, нині цим обділена. Їй хочеться показати, як її народ любить.

Проблема нині у неготовності нашої вла­ди боротися з епідемією. Ми не знаємо, який саме його тип ходить у нас: південно­африканський, бразильський, англійський чи ще якийсь. У нас нема відповідних лабо­раторій, ми нічим не запаслися для проти­стояння епідемії. Оголосили, що 15 люто­го розпочинають вакцинацію, а цього числа західні фірми лише почали подавати заяв­ки на сертифікацію своєї вакцини в Україні! То як можна починати вакцинацію несерти­фікованим препаратом? До того ж його ще не завезли…

А який помпезний «антиковідний» фо­рум провела наша влада! І що з того? Чому досі не відновили роботу санепідстанцій, які мали досвід роботи з вірусами, інфек­ціями? Маємо суцільні прогалини у робо­ті влади.

Схожі новини