«Вакцинація – єдиний спосіб здолати пандемію»
Чи варто щепитися від коронавірусу та як захистити себе від небажаних наслідків?
Чимало українців, які потроху звикають жити в умовах пандемії, сподіваються на чарівний порятунок, мовляв, якось то все минеться… Та реалії такі, що без масової вакцинації не минеться! Ті, що мислять раціонально і тверезо, покладають надію саме на вакцинацію — як на єдиний захист від страшної недуги. Однак є й скептики, які поширюють чутки про шкоду новітнього щеплення. Мовляв, у такий короткий термін винайти якісну вакцину неможливо. Викликають сумніви також і деякі країни-виробники, від яких очікують поставки… Чого ж насправді слід очікувати від «еліксиру», який незабаром з’явиться у нашій країні?
Сімейна лікарка Оксана Козицька наголошує, що вакцинація — єдиний спосіб позбутися ковідної недуги. Варто нагадати, що саме таким чином свого часу перемогли віруси холери, віспи, поліомієліту. Зупинили епідемії дифтерії, свинки, кашлюку тощо… Учені й медики покладають великі надії на нову вакцину, адже коронавірус серйозно загрожує життю та здоров’ю людей.
«Вакцинація є найкращим способом профілактики, — пояснює Оксана Козицька. — Іншим чином здолати пандемію не вдасться! Є кілька вакцин, які у перспективі надійдуть на терени України. Можливо, постачальником стане Китай. Можливий також варіант мРНК вакцини зі США, виготовленої за новими генетичними технологіями. Хвилюватися не варто. Адже перед тим, як розпочнуть вакцинувати громадян, проведуть клінічні випробування, аби переконатися у безпеці щеплення. Без третього етапу клінічних випробувань ніхто не дозволить використовувати вакцину. Але слід мати на увазі, що алергічні реакції можливі».
Зареєстровано поодинокі випадки анафілактичного шоку після щеплення від коронавірусу — у Великій Британії та Німеччині. Цілком ймовірно, що їх доведеться спостерігати й серед українців. Оскільки така реакція — прогнозована, кожна медична бригада матиме спеціальну аптечку для надання невідкладної медичної допомоги. Пані Оксана зауважує, що є повідомлення про місцеві запальні явища у людей, які мають введені під шкіру косметологічні філери. Але, на думку лікарки, користь вакцинації завжди переважає небезпеку побічних реакцій. Чим більше людей вакцинуватиметься — тим швидше людство стане несприйнятливим до вірусу.
За станом на сьогодні від ковіду вакциновано більшість громадян Ізраїлю — понад 5 млн (населення — 9 млн). «Поки рятівне щеплення дійде до України, відсоток вакцинованих у світі ще зросте», — каже сімейна лікарка. Згідно з планом, щойно вакцина надійде до України, першими вакцинуватимуть медиків. Потім — воїнів АТО, людей старшого віку, які перебувають у закритих колективах, осіб віком понад 60 років з хронічними патологіями. Потім дійде черга до решти громадян. Наскільки швидко це відбудеться? Це залежатиме від кількості наданих доз.
Та, попри однозначну позицію медиків, не всі українці готові щепитися. Є багато страхів та «конспірологічних» версій… Тож постає питання: чи можливо себе захистити у випадку негативних наслідків після вакцинації?
Юрист Ігор Шимака наголошує: коли збираєтеся щепитися від Covid-19 або будь-якої іншої хвороби, не покладайтеся лише на усну домовленість з лікарем. Важливо підписати письмову згоду з медичною установою. Тоді у випадку побічних ефектів зможете поскаржитися на надання неякісних медичних послуг до суду.
«Для цього вам знадобиться належна фіксація — угода, відмітки у медичній картці, предмети письмового зобов’язання про ті чи інші кроки з боку пацієнта та медичного закладу. Лише у такому випадку матимете можливість стягнути матеріальне або моральне відшкодування», — пояснює юрист.
Він також наголошує: якщо медичний заклад надав неякісний продукт — зобов’язаний відповісти за це перед законом і надати пацієнту фінансову компенсацію. Тож варто перестраховуватися у будь-якому випадку — незалежно від типу вакцини та її країни-виробника. Судові експертизи визначають причинно-наслідковий зв’язок між дією, яка була вчинена під час вакцинації, та наслідком у вигляді погіршення стану здоров’я, який людина спостерігає у себе після вакцинації. Після встановлення цього зв’язку, на підставі експертизи, з медичного закладу або лікаря стягують фінансову компенсацію завданої моральної та матеріальної шкоди.