Передплата 2024 «Добра кухня»

Зе!-коаліція заклала міну під безвіз для українців

Через сумнівних людей у комісії з обрання керівника САП Європа може також відмовити нам у фінансовій допомозі

У наших співвітчизників є серйозна підстава боятися, що на їхніх (до цього — безпроблемних) подорожах в Євросоюз буде поставлено хрест. У кращому випадку, таке вільне пересування через кордон поставлять на довгу паузу. «Западлянку» підсунули українцям народні депутати. Усупереч антикорупційним вимогам європейських інституцій, які надали нам пільговий режим подорожей, Верховна Рада повернулася до підозрілих процедур, просуває у державні органи людей зі сумнівною репутацією…

Із третьої спроби парламент 17 вересня обрав сімох із 11 членів кон­курсної комісії, яка покликана ви­значитися із новим керівником САП — Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (ще чотирьох членів цієї комісії за законом визначає Рада про­курорів). Ця посада є вакантною від 21 серпня, після того, як у відставку по­дав львів’янин Назар Холодницький.

Три парламентські кандидати у зга­дану комісію є висуванцями від «Слу­ги народу». Двох дала «дружня» до Зеленського партія Коломойського-Палиці «За майбутнє», одного заявила фракція «ОПЗЖ», ще одного — близь­ка до Банкової депутатська група «До­віра». Саме члени цих політичних сил у парламенті підтримали відповідну постанову. Представники демокра­тичної опозиції — «Європейська Солі­дарність», «Батьківщина», «Голос» — не голосували. Більше того, били три­вогу щодо того, кого і як делегують у таку важливу комісію. Кажуть, що но­вопризначені не мають відповідно­го досвіду. А народний депутат Олек­сандра Устінова заявила, що у склад згаданої комісії Верховна Рада обра­ла осіб, які захищають корупціонерів і не можуть пояснити походження свого чималенького майна…

Проєвропейські українські політи­ки, «Центр протидії корупції», інші гро­мадські організації ошелешені. Ка­жуть, що через такі методи роботи парламентської монобільшості Євро­па може призупинити безвізовий ре­жим ЄС з Україною. І це не популістич­ні заяви.

Депутат Європарламенту Міхаель Галер попередив, що через проблем­ну процедуру відбору керівника САП в України можуть виникнути фінансові труднощі. Цитату цієї заяви наводить «Європейська правда»: «Величезне занепокоєння викликає голосування Верховної Ради з приводу недосвід­чених кандидатів, яким бракує добро­чесності для участі у комісії з відбору глави САП».

Галер каже, призначення сумнів­них кандидатів до конкурсної комісії загрожує виділенню фінансової під­тримки, яку Україні надають МВФ і Європейський Союз. А вона, як ві­домо, очікувалася чималенькою — 600 млн євро! Ще одна «заковика»: призначення нового очільника САП та керівників інших антикорупційних органів за чесними, прозорими пра­вилами було однією з умов надання Україні безвізу. Коли ж ці процедури в Україні зневажать — про безвіз мож­на буде забути…

І насамкінець. У парламентських ку­луарах ходять розмови: якою б не була думка членів комісії, прізвище наступ­ника Холодницького уже відоме. Ке­рівником САП начебто має стати оде­сит Андрій Костін — народний депутат від «Слуги народу»…

Схожі новини